Προς το περιεχόμενο

Κουρδισμα σε μια Ibanez RG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου, μία Ibanez RG350 την οποία την είχα ας πούμε σετάρει(Low action/intonation κ.τ.λ.) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εδώ και μία εβδομάδα έχω αλλάξει χορδές, με αποτέλεσμα να την κουρδίζω συνέχεια, το τρέμολο να έχει ανέβει τρελά και να συνεχίζει να ζητάει κούρδισμα, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να λοκάρω ποτέ.

Μία φορά κατάφερα να την κουρδίσω και την επόμενη χρειάστηκε να τερματίσω όλα τα βιδάκια του τρέμολο, να ξελοκάρω και να κουρδίζω αιώνια μέχρι να σπάσει κάποιο καντίνι η να την κάνω τόξο.

Ξέρει κανείς να δώσει καμμιά συμβουλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως εβαλες βαρυτερες χορδες χωρις να ξανασεταρεις την κιθαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα στην αρχή 9άρες, αλλά από την 2η αλλαγή την είχα σετάρει για 10ρες.

Οπότε από 10ρες σε 10ρες είμαι εδώ και 3-4 αλλαγές.

Μόνο τώρα μου παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα.

Απο GHS 10ρες Boomers σε GHS 10ρες  Progressive λέτε να αλλάζει κάτι και να θέλει άλλη ρύθμιση το τρέμολο;

 

edit: Πάντα κούρδιζα χωρίς τον τάκο από πίσω. Πειράζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν πειράζει με την έννοια του να έχει γίνει κάτι κακό στην κιθάρα αλλά όπως βλέπεις πλέον χρειάζεται setup, αφενός από την αλλαγή του πάχους των χορδών και αφετέρου από το διάστημα που έχει να σεταριστεί η κιθάρα σου. Ακολούθησε με προσοχή τον οδηγό του sf για το setup και το λινκ που σου παρέθεσα και όλα καλά.

 

Επίσης, αν ασθάνεσαι ότι δεν το έχεις, πήγαινέ την για setup σε μάστορα και προσπάθησε να δεις τη διαδικασία.

 

Τέλος αν δεν κάνεις κάτι από τα παραπάνω, δεν τρέχει και τίποτα απλά θα σου σπάνε συνεχώς οι χορδές και τα νεύρα.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν σετάρουμε την κιθάρα με χορδές μιας εταιρίας τοποθετουμε στην συνεχεια χορδές τησ ιδιας εταιρίας γιατι το όργανο εχει σεταριστεί γι αυτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν σετάρουμε την κιθάρα με χορδές μιας εταιρίας τοποθετουμε στην συνεχεια χορδές τησ ιδιας εταιρίας γιατι το όργανο εχει σεταριστεί γι αυτες...

 

Αυτό δεν είναι κανόνας.Εγώ πχ έχω σετάρει την κιθάρα μου σε ρε και έχω φέρει βόλτα όλες τις εταιρίες χωρίς σεταρισμα (ίδια μεγέθη πάντα) και ιντονέησον,relief ¨ολα μια χαρά. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο GHS 10ρες Boomers σε GHS 10ρες  Progressive λέτε να αλλάζει κάτι και να θέλει άλλη ρύθμιση το τρέμολο;

 

αν εχουν αλλο Tension (που μαλλον θα εχουν) ναι.

 

κανε αυτο που σωστα λεει ο φιλος

 

 

Οταν σετάρουμε την κιθάρα με χορδές μιας εταιρίας τοποθετουμε στην συνεχεια χορδές τησ ιδιας εταιρίας γιατι το όργανο εχει σεταριστεί γι αυτες...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου