Προς το περιεχόμενο

epiphone zakk wylde αποψεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συνηθως ευθυνεται η σχεδιαση του ενισχυτη,το tonestack του αλλα και οι τελικες λυχνιες,μηπως ο 150αρης φοραει ΚΤ88?

 

Ακριβως,στο τελικο σταδιο εχει jj kt88-66

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

συνηθως ευθυνεται η σχεδιαση του ενισχυτη,το tonestack του αλλα και οι τελικες λυχνιες,μηπως ο 150αρης φοραει ΚΤ88?

 

Συμφωνώ ότι κατ' αρχάς μιλάμε για ανόμοια κυκλώματα. Μπορεί να παίζουν πολλοί παράγοντες. Παρόλα το μεγαλύτερο wattage τείνει να ακούγεται σαν "όγκος" και "punch" και φυσικά όχι σαν μεγάλη διαφορά έντασης αφού για να διπλάσιάσεις την ένταση πρέπει να δεκαπλασιάσεις απ' όσο θυμάμαι την ισχύ. Στις περισσότερες των περιπτώσεων πολύ μεγαλύτερο ρόλο παίζει το sensitivity των μεγαφώνων της εκάστοτε καμπίνας σου στην τελική σου ένταση, παρά η ισχύς του ενισχυτή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηχεια ειναι celestion V30 αλλα εβαλα και ενα eminence  tonker δοκιμαστικα και μου αρεσε πολυ ο ηχος του, συντομα θα παρω ακομη ενα να τη εχω σαν 2χ12 με V30 KAI 2X12 με τονκερ  δουλευει και σαν ξεχωριστη καθε πλευρα στα 16 ομ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως,στο τελικο σταδιο εχει jj kt88-66

 

εμ,ειδες ο παλιος? ;D

 

μονο και μονο αυτο αρκει...το bass responce των KT88 (αυτο που αντιλαμβανεσαι σαν ογκο δηλ.) ειναι απλα απαικτο παραμενει δε με μεταλοδιστροσιο ;D...σφιχτο και super present.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ,ειδες ο παλιος? ;D

 

μονο και μονο αυτο αρκει...

 

Τυχαιο... δεν νομιζω ;D

Οντως ειχα και ενα αλλο ενισχυτη με αυτες τις λυχνιες (που τον εδωσα ο τρομπας) και εκεινος ηταν πολυ κοντα στον ηχο, μαλλον μελλοντικα σε ενιχυτες με αυτες τις τελικες θα κοιταζω

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σφιχτος ηχος,ευκολο Playability, γενικα αν εισαι zakk wylde fan και οχι τοσο pro player θα την λατρεψεις,φυσικα με αλλαγη μαγνητων και γεφυρας πισω θα γινει ακομα καλυτερη αλλα για αρχη μαμει και δερνει,την εχω απο το 2003 οχι οτι παιζω ακομα με αυτη αλλα γενικα την τιμησα για αρκετα ετη οποτε θα εχω να θυμαμαι..το τι θα παιξεις με αυτην αφορα κυριως και τον εξοπλισμο που εχεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αλλαγη μαγνητων και γεφυρας πισω θα γινει ακομα καλυτερη

 

Καλυτερη απο ποια αποψη? Ενταξει με αλλαγη μαγνητων θα γινει πιο ευελικτη αλλα η γεφυρα παιζει τοσο μεγαλο ρολο που θα καταλαβει διαφορα στον ηχο σε ενισχυτη σε καθαρο και βρωμικο? Ρωταω επειδη εχω την ιδια και εχω και κατι χρηματα που ανυπομονουν να φυγουν :P

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλυτερη απο ποια αποψη? Ενταξει με αλλαγη μαγνητων θα γινει πιο ευελικτη αλλα η γεφυρα παιζει τοσο μεγαλο ρολο που θα καταλαβει διαφορα στον ηχο σε ενισχυτη σε καθαρο και βρωμικο? Ρωταω επειδη εχω την ιδια και εχω και κατι χρηματα που ανυπομονουν να φυγουν :P

 

Nαι υπάρχει διαφορά. Όπως αν βάλεις locking πχ στην κιθάρα αυτή την αισθάνεσαι να σφίγγει και να γίνεται πιο άμεση στην αττάκα, έτσι κι αν βάλεις μια Tonepros σε μια Gibson συμβαίνει κάτι ανάλογο σε πολύ μικρότερο βαθμό βέβαια. Στις χειρότερες κιθάρες βελτιώνει και λίγο το sustain. (Οι καλές έχουν άπειρο από μαμά έτσι κι αλλιώς). Σε άλλους, κυρίως τους πιο hard rockers και πάνω αρέσει πολύ αυτή η μόντα. Εγώ προσωπικά τις σιχαίνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παν είναι να δοκιμάσεις την κιθάρα ή κάποια παρόμοια πριν αγοράσεις αφού δεν έχεις εμπειρία από active.

 

Νομίζω ο gpiad αναφέρεται στο μοντέλο με τους HZ για αλλαγή μαγνητών, τώρα πρόσφατα βγήκε με το Zakk Wylde set.

 

Με τους 85/81 (και γενικά τους active διπλούς) δεν βολεύει το volume knob. Δεν αντιδρούν όπως ένας passive. Η πιο πρακτική μέθοδος είναι να δουλεύεις κατευθείαν από το το κανάλι του καθαρού για να μειώσεις το input level ώστε να μην υπεροδηγείς την προενίσχυση, μετά μέσω EQ να φέρεις τον ήχο όσο μπορείς προς single coil και μετά εφέ (reverb, delay/echo, flanger, chorus, κτλ). Βέβαια, ότι και να κάνεις δεν θα μοιάσει ποτέ στον τύπο καθαρού single-coil σε λαμπάτο (Fender, Marshall, Vox, Hiwatt, κτλ) με μεγάλο headroom.

 

Αφού έχεις τη GT8, με λίγο ψάξιμο και συμβουλές από έμπειρους θα βολευτείς σούπερ.

Αν δεν πας μέσω GT8, τότε το καλύτερο είναι να έχει ο ενισχυτής ξεχωριστό κανάλι για το καθαρό με δικό του gain, volume και πιθανόν εφέ.

 

Με αυτά που έχεις, ουσιαστικά αποφεύγεις τον Epiphone (άντε το πολύ να τον δουλεύεις μέσω της GT8) και επικεντρώνεσαι στους άλλους 2.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με τους 85/81 (και γενικά τους active διπλούς) δεν βολεύει το volume knob. Δεν αντιδρούν όπως ένας passive.

 

Με συγχωρείς, θα ήθελα να ρωτήσω τί εννοείς με αυτό. Εγώ με τη μικρή μου εμπειρία από active μαγνήτες δεν είχα κάποιο θέμα, ούτε tone loss...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου