Προς το περιεχόμενο

epiphone zakk wylde αποψεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα τις αποψεις σας για τη κιθαρα αυτη

http://www.thomann.de/gr/epiphone_zakk_wylde_lp_ai.htm

 

εψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα καποιες απαντησεις να με καλυψουν.

 

αξιζει τα λεφτα της?καλυπτει καποιον σε αρκετα μουσικα ειδη η κανει

μονο για "σκληρο" ηχο?

η στην τελικη πληρωνεις μονο το ονομα?

 

 

www.stratosdark.webs.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχω αυτη την κιθαρα γυρω στον εναμισυ χρονο και ειμαι ευχαριστημενος.

Κατασκευαστικα ειναι προσεγμενη,ευκολοπαιχτη.με καλο fretwork και ανετο (3 piece maple)μανικι.Αρκετα βαρια ομως...

Γενικα δινει την αισθηση ακριβοτερης κιθαρας.

Οσον αφορα την ευελιξια της σε μουσικα ειδη...οι συγκεκριμενοι μαγνητες ειναι γνωστοι για το που τα καταφερνουν καλα.Γενικα αν ανεβασεις τα volume της κιθαρας μετα το 5 βλεπεις οτι οι μαγνητες "αρπαζουν" αμεσως και δεν πολυνιωθουν απο δυναμικες.

Γυρω στο 3 με 4 κατι γινεται...

Εγω προσωπικα ειδα πολυ καλυτερα αποτελεσματα μετα την 18V mod

Σε γενικες γραμμες πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα της,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν πληρωνεις και ονομα ταυτοχρονα,αλλα απ τη στιγμη που πας για signature κιθαρα αυτο δεν μπορεις να το αποφυγεις.

Ελπιζω να βοηθησα καπως

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν θα είναι και το πιο ευέλικτο όργανο και μόνο αν λάβεις υπόψιν τους μαγνήτες του, οι οποίοι βέβαια πρέπει να προσθέσω ότι είναι πολύ ποιοτικοί αν σου αρέσει αυτό που κάνουν ειδικά για τέτοιας κατηγορίας όργανο.

Απλά κάτι σε passive ηλεκτρικά και πιο "mainstream" είναι ηχητικά και σε βοηθάει αν θες να πειραματιστείς και με άλλα σετ μαγνητών, μια διαδικασία που ειδικά για κάποιον που ξεκινάει τώρα να την ψάχνει περισσότερο είναι και άκρως εκπαιδευτική αν έχει και έναν ενισχυτή που τον βοηθάει ανάλογα.

Εγώ θα σου προτείνω σαν πολύ ποιοτικό όργανο να σκεφτείς και αυτήν:

http://www.rondomusic.com/al3100silverburst.html στα μισά λεφτά με επίσης πολύ καλά specs + ένα σετάκι CTS pots + ένα ζευγάρι μαγνήτες (εγώ θα 'λεγα τους PRS DragonII από thomann αλλά επιλογές υπάρχουν άπειρες) το οποίο θα σε φέρει επίσης σε πολύ καλό επίπεδο. Για extra ήχους, οι συγκεκριμένοι μαγνήτες splitάρουν έξοχα και σε μονούς.

 

Να προσθέσω απλά για την βέλτιστη πληροφόρηση ότι προσωπικά δεν την έχω πιάσει στα χέρια μου αλλά σπάει τα κοντέρ σε φόρα όπως το mylespaul και δεν έχω λόγο να αφισβητήσω την άποψη ανθρώπων που άνετα μπορούν να συγκρίνουν το συγκεκριμένο όργανο με τις πέντε δέκα Gibson που έχει ο καθένας τους...Τους μαγνήτες τους έχω ακούσει φυσικά και τους προτείνω σαν Νο1 μαζί με τους Pearly Gates για όλες τις LP copies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται σαν πολύ καλή περίπτωση για την τιμή της. Παλιά ήταν με EMG HZ και ήταν και πιο ακριβή. Δε νομίζω σε καμία περίπτωση ότι πληρώνεις το όνομα.

 

Να έχεις υπόψη σου ότι οι Zakk Wylde γενικά έχουν μπράτσο με το ελαφρύ satin φινίρισμα στην πίσω μεριά:

 

Epiphone%20Zakk%20Wylde%20Les%20Paul%20Custom%20(5).jpg

 

Εμένα μου αρέσει αυτό, ήταν και ένας από τους κύριους λόγους που αγόρασα την Epi Joe Perry. Άλλους δεν τους βολεύει καθόλου.

 

Γενικά τις Signature Epiphone τις γουστάρω πολύ όσον αφορά εμφάνιση, κατασκευή και value for money. Το μόνο παράπονο που έχω είναι γενικά το spacing της Epiphone που είναι κάπως πιο στενό από της Gibson.

 

Τώρα με EMG 81/85 μην περιμένεις να είσαι jack of all trades. Είναι όμως σούπερ μαγνήτες για να "χτίσεις" ήχους με βάση τα εφέ. Τα περισσότερα simulator πολυεφέ έχουν πλέον κάτι αντίστοιχο του "guitar in pad" που έχει π.χ. το line 6 pod x3 live, για χρήση με active ή πολύ hot μαγνήτες για να μετριάσει το σήμα σε πιο λογικά επίπεδα. Ή βάζεις ένα GE-7 και μειώνεις συνολικά το input level.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε με τοσο hot μαγνητες στα καθαρα αντιμετωπιζεις προβλημα?

 

Το θέμα της σήματος εξόδου ρυθμίζεται εύκολα γενικά. Με τι ενισχυτή/εφέ θα παίζεις;

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της σήματος εξόδου ρυθμίζεται εύκολα γενικά. Με τι ενισχυτή/εφέ θα παίζεις;

 

 

 

δεν ειμαι τοσο εμπειρος μουσικα,τεχνικα γιαυτο κ οι "ασχετες" ερωτησεις!:)

 

απο εφε εχω μια boss gt8 κ 3 πεταλακια.απο ενιχσχυτες:

1.epiphone valve special

2.marshall mg15 zakk wylde

3.zoom fire 36

 

 

www.stratosdark.webs.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται σαν πολύ καλή περίπτωση για την τιμή της. Παλιά ήταν με EMG HZ και ήταν και πιο ακριβή. Δε νομίζω σε καμία περίπτωση ότι πληρώνεις το όνομα.

 

 

Eδω να σε "διορθώσω", ακομα πωλειται και με τους HZ και ειναι πιο φθηνη για ενα 50αρικο.

http://www.thomann.de/gr/epiphone_zakk_wylde_lp_ai_b_stock.htm

 

Οσο αφορα τις ερωτησεις σου, με αυτους τους μαγνητες δεν ειναι και το πιο ευελικτο οργανο αλλα αφου εχεις και πεταλιερα κατι θα μπορεσεις να κανεις.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε με τοσο hot μαγνητες στα καθαρα αντιμετωπιζεις προβλημα?

 

αν δεν εχεις ενισχυτη με ΜΕΓΑΛΟ headroom (50 watt & ανω ) ναι θα εχεις προβλημα, γενικα καλα καθαρα με hot διπλους εχω ακουσει μονο απο 100 watt & πανω αν φυσικα οδηγουν μεγαφωνα κτηνη ,οχι τιποτα 25αρια,οι περισσοτεροι μεταλλαδες που παιζουν με EMG & θελουν και καθαρα παιζουν συνηθως με μεγαφωνα τυπου EV & 100ρηδες μοντερνους ενισχυτες που εχουν καθαρα καναλια με τεραστιο headroom.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου