Προς το περιεχόμενο

epiphone zakk wylde αποψεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για θέμα πρακτικότητας μιλάω καθαρά :P

 

Πρέπει να φέρεις το volume πολύ χαμηλά για να έχεις usable clean και τυπικά δεν ωφελεί μιας και τα EQ και εφέ που έχεις στο drive ή το distortion (απ'τo οποίο κάνεις roll-off) δεν βοηθάνε. Οπότε IMO:

 

Η πιο πρακτική μέθοδος είναι να δουλεύεις κατευθείαν από το το κανάλι του καθαρού για να μειώσεις το input level ώστε να μην υπεροδηγείς την προενίσχυση, μετά μέσω EQ να φέρεις τον ήχο όσο μπορείς προς single coil και μετά εφέ (reverb, delay/echo, flanger, chorus, κτλ).

 

Λίγο σουρεάλ να κάνω quote τον εαυτό μου ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Για θέμα πρακτικότητας μιλάω καθαρά :P

 

Πρέπει να φέρεις το volume πολύ χαμηλά για να έχεις usable clean και τυπικά δεν ωφελεί μιας και τα EQ και εφέ που έχεις στο drive ή το distortion (απ'τo οποίο κάνεις roll-off) δεν βοηθάνε. Οπότε IMO:

 

Ok, αν και μου φαίνεται πάλι ότι έχει να κάνει με άλλα κομμάτια του set up και των ρυθμίσεων παρά με τους ίδιους τους μαγνήτες.

 

Πάντως για να μην το κουράζω κι εγώ τους συγκεκριμένους μόνο για πολύ ειδικά πράγματα θα τους έβαζα (randy,zakk,thrash).

 

Για versatile που ζήτησε ο OP κι εγώ ήδη πρότεινα άλλες λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου