Προς το περιεχόμενο

Shine on you crazy diamond LIVE Cover


John Goumis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Ανακάλυψα χτες αυτό το δισκάκι που θεωρούσα χαμένο, από μια παλιά συναυλία όταν ήμουν φοιτητής....Από χθεσινό thread διαπίστωσα ότι αρκετά μέλη του νόιζ δεν πιστεύουν στην μεταθάνατον ζωή, άρα δεν πιστεύουν στα ιερά και τα όσια και κατεπάκτασην στην ιεροσυλία... ;D

 

 Δεν μπόρεσα να το επισυνάψω λόγω μεγέθους (11ΜΒ) μπορείτε να το ακούσετε σε αυτό το λινκ

 

http://soundcloud.com/goumis/5-shine-on-you-crazy-diamond

 

 Το κλιπάκι είναι live ηχογραφημένο, όχι από πρόβα. Οι εντάσεις είναι λίγο ό,τι να'ναι (στο θεό η φωνή, στον πάτο κάποιες κιθάρες) αλλά αυτό είναι θέμα μάλλον της ηχογράφησης καθώς στο live ακούγουνταν όλα στη ''σωστή'' στάθμη.

 

 Καλή (?) ακρόαση... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξεραίσεις τον ηχο των πλήκτων που ειναι σαν 8μπιτι παιχνιδομηχανή, τις εντάσεις, δυσκολεύτικα να σε ακούσω, και τον carzy Simon  ;D ;D μου άρεσε.

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος ρε lordy - για παλια και ερασιτεχνικα να φανταστω.....ακουγεστε πολυ ωραια - αμα ανεβασω εγω δικο μου κομματι με πρωτα λαιβ θα γελαει και το παρδαλο κατσικι  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τον carzy Simon  ;D ;D μου άρεσε.

 

Simon, ο drummer μας  ;D

 

ωραιος ρε lordy - για παλια και ερασιτεχνικα να φανταστω.....ακουγεστε πολυ ωραια - αμα ανεβασω εγω δικο μου κομματι με πρωτα λαιβ θα γελαει και το παρδαλο κατσικι  ;D ;D

 

Όχι και πολύ παλιά, πριν 3 χρόνια. Και είχα κάνει αρκετά lives εως τότε για να είμαι ειλικρινής. Αλλά νομίζω ήταν το πρώτο live που τραγουδούσα εγώ. Δεν είμαι τραγουδιστής φυσικά, μόνο κιθαρίστας, απλά δεν έβρισκα τραγουδιστή οπότε... λέω δεν μαμιέται... ;D

 

Από τότε βέβαια νομίζω έχω ''στρώσει'' κάπως καλύτερα τη φωνή μου....(αλλά και τον ήχο μου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι τραγουδιστής φυσικά, μόνο κιθαρίστας, απλά δεν έβρισκα τραγουδιστή οπότε... λέω δεν μαμιέται... ;D

 

πάντως έδειξες διαθέσεις διασκευής και όχι απλά απόδοσης, σε αντίθεση με το οργανικό μέρος που είναι προσπάθεια προς πιστή απόδοση

 

ένα πράγμα που ακούω σε αρκετούς που τραγουδούν Floyd είναι ότι δεν χρησιμοποιούν το λαιμό τους αρκετά, δεν βγαίνει ο throaty ήχος, αλλά βγαίνει πιο πολύ καμπάνα η φωνή και χάνεται έτσι (ηθελημένα ίσως) ο χαρακτήρας του πρωτότυπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως έδειξες διαθέσεις διασκευής και όχι απλά απόδοσης, σε αντίθεση με το οργανικό μέρος που είναι προσπάθεια προς πιστή απόδοση

 

ένα πράγμα που ακούω σε αρκετούς που τραγουδούν Floyd είναι ότι δεν χρησιμοποιούν το λαιμό τους αρκετά, δεν βγαίνει ο throaty ήχος, αλλά βγαίνει πιο πολύ καμπάνα η φωνή και χάνεται έτσι (ηθελημένα ίσως) ο χαρακτήρας του πρωτότυπου

 

Συμφωνώ 100% με όλο το πόστ σου. Πιστεύω όμως, ότι για να βγει ''throaty'' ήχος, πρέπει να είναι τόσο καλά στημένος ο ήχος της μπάντας και οι ρυθμίσεις της φωνής, ώστε ο τραγουδιστής να ακούει πολύ καλά την ίδια του τη φωνή, για να μπορεί να είναι μέσα στο κομμάτι (και γενικά να ακούει τί λέει, όπως ο κιθαρίστας θέλει να ακούσει τί παίζει).

 

Στις περισσότερες των περιπτώσεων όμως, ειδικά όσων αφορά τα ''ερασιτεχνικά'' live δεν ισχύει αυτό, άρα ο τραγουδιστής αναγκάζεται να βάλει ''λαρύγγι'' για να κερδίσει σε ένταση και να μπορεί να παίζει σε ίδια ένταση με την μπάντα. Ίσως λοιπόν αυτοί που παρατήρησες ότι το κάνουν, να μην το κάνουν ''ηθελημένα'', αλλά επειδή δεν έχουν τον ηχολήπτη του Πλιάτσικα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω τραγουδήσει ποτέ με μπάντα και μάλιστα σε λάιβ οπότε δεν τα ξέρω αυτά καθόλου...

 

αν ξαναπαίξετε ποτέ πάλι το κομμάτι πάντως βάλτο να το ακούσουμε, σίγουρα θα το βγάλετε πολύ καλύτερα, έχει σημαντικά περιθώρια βελτίωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Η συγκεκριμένη μπάντα έκλεισε τον κύκλο της, πλέον μας χωρίζουν μερικές εκαντοντάδες χιλιόμετρα...

 

  Το κομμάτι το ξαναπαίξαμε, όπως και πολλά άλλα floyd μισό χρόνο αργότερα, στο κατά τη γνώμη μου καλύτερο live που έπαιξα ποτέ μέχρι τώρα, με καλύτερο προσωπικό εξοπλισμό, καλύτερο PA - ηχολήπτη, καλύτερη απόδοση όλων, καλύτερο κοινό...αλλά δυστυχώς δεν έχω clips, μόνο βιντεάκια...

 

  Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, όπως και τους υπόλοιπους που το άκουσατε.

 

Nestoras....που είσαι ???  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξεραίσεις τον ηχο των πλήκτων που ειναι σαν 8μπιτι παιχνιδομηχανή, τις εντάσεις, δυσκολεύτικα να σε ακούσω, και τον carzy Simon  ;D ;D μου άρεσε.

συμφωνώ και εγώ φίλε Γιάννη ;) ;) ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου