Προς το περιεχόμενο

Blackstar ht-dual


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλτατοι καλησπέρα,

 

Ξέρω ότι έχω συζητηθεί αρκετά το εν λόγω πετάλι, αλλά επειδή δεν έχει αναφερθεί πουθενά αυτό που μ'ενδιαφέρει, αν είναι εύκολο οι κάτοχοι να μ'ενημερώσουν, κυρίως επειδή θα το συνδέσω σε τρανζίστορ ενισχυτή κι όχι λάμπα.

 

1. Αν έχω το πετάλι μόνιμα στο clean mode (crunch), μπορεί να μου δώσει το break up που δίνουν οι λαμπάτοι ενισχυτές? Ξέρω ότι δεν υπάρχει footswitch γι'αυτό, οπότε αντί για overdrive θέλω να έχω το breakup του πεταλιού και στο δεύτερο κανάλι το distortion.

 

2. Σε συνδυασμό με το παραπάνω, αν μηδενίσω το EQ του ενισχυτή, μπορώ να χρησιμοποιήσω το πετάλι σαν EQ? Μπορεί να χρησιμοποιηθεί δηλαδή σαν amp emulator κατά κάποιο τρόπο και να πετύχω ένα καλό καθαρό κανάλι με ωραία 'broken up' χροιά, ώστε να στηριχθεί πάνω του η πεταλιέρα (BOSS ME50) + το distortion κανάλι του?

 

Ναι ξέρω, προσπαθώ να βγάλω καλό ήχο από τον Marshall valvestate VS30R που έχω. Ναι ξέρω, καλό είναι ν'αλλάξω ενισχυτή. Αλλά επειδή το ψάχνω ακόμα και σίγουρα θα πάρω κάτι αρκετά τσιμπημένο, προσπαθώ να κερδίσω χρόνο με το πετάλι. Χρειάζομαι επειγόντως πετάλι είτε overdrive είτε distortion γιατί επέστρεψα πίσω το MXR που είχα, οπότε ψάχνομαι μήπως τα συνδυάσω όλα μαζί.

Αν είμαι πολύ καμμένος, feel free to say so  ;D

 

Thanks in advance

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατοι καλησπέρα,

 

Ξέρω ότι έχω συζητηθεί αρκετά το εν λόγω πετάλι, αλλά επειδή δεν έχει αναφερθεί πουθενά αυτό που μ'ενδιαφέρει, αν είναι εύκολο οι κάτοχοι να μ'ενημερώσουν, κυρίως επειδή θα το συνδέσω σε τρανζίστορ ενισχυτή κι όχι λάμπα.

 

1. Αν έχω το πετάλι μόνιμα στο clean mode (crunch), μπορεί να μου δώσει το break up που δίνουν οι λαμπάτοι ενισχυτές? Ξέρω ότι δεν υπάρχει footswitch γι'αυτό, οπότε αντί για overdrive θέλω να έχω το breakup του πεταλιού και στο δεύτερο κανάλι το distortion.

 

2. Σε συνδυασμό με το παραπάνω, αν μηδενίσω το EQ του ενισχυτή, μπορώ να χρησιμοποιήσω το πετάλι σαν EQ? Μπορεί να χρησιμοποιηθεί δηλαδή σαν amp emulator κατά κάποιο τρόπο και να πετύχω ένα καλό καθαρό κανάλι με ωραία 'broken up' χροιά, ώστε να στηριχθεί πάνω του η πεταλιέρα (BOSS ME50) + το distortion κανάλι του?

 

Ναι ξέρω, προσπαθώ να βγάλω καλό ήχο από τον Marshall valvestate VS30R που έχω. Ναι ξέρω, καλό είναι ν'αλλάξω ενισχυτή. Αλλά επειδή το ψάχνω ακόμα και σίγουρα θα πάρω κάτι αρκετά τσιμπημένο, προσπαθώ να κερδίσω χρόνο με το πετάλι. Χρειάζομαι επειγόντως πετάλι είτε overdrive είτε distortion γιατί επέστρεψα πίσω το MXR που είχα, οπότε ψάχνομαι μήπως τα συνδυάσω όλα μαζί.

Αν είμαι πολύ καμμένος, feel free to say so  ;D

 

Thanks in advance

 

 

Καλησπερα φιλε μου.το πρωτο που ρωτας ειναι ο λογος που το αγορασα εγω για να εχω κατι να "σπαει" τον ηχο και αυτο το κανει εξαιρετικα οταν το gain του clean ειναι λιγο πανω απο την μεση.το πεταλι καθως preamp κραταει ,οσο γινεται,τον χαρακτηρα του ακομα και σε τρανζιστορ.Το λεω γιατι εχω παιξει live ετσι με πολυυυυυυυυ χειροτερο ενισχυτη τρανζιστορ απο αυτον που λες.

Για το 2ο που λες δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν νομιζω 1ον να λειτουργει 2ον να σε εξυπηρετησει.Ουτως η αλλως θα δεις και συ οτι το eq στο 1ο καναλι δρα τελειως διαφορετικα απο οτι στο 2ο.για μενα το συγκεκριμενο πεταλι μονο εκει χανει.Κατα τα αλλα και σε φουρνο μικροκυματων να το βαλεις παλι κομπλε θα εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adamo ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση,

 

Οπότε το πρώτο θέμα το λύσαμε.

Στο δεύτερο θέμα, θίγεις το κλασσικό πρόβλημα με τους ενισχυτές που έχουν shared EQ σε δύο κανάλια. Στο πετάλι όμως πιο συγκεκριμένα, αν έχεις το πρώτο κανάλι στο overdrive (όχι clean), παρατηρείς διαφορά αισθητή όταν αλλάζεις στο δεύτερο, σε σημείο που να θες να πειράξεις το EQ? Γιατί αν εννοείς αυτό, τότε η καλύτερη λύση είναι να έχω το πρώτο κανάλι σε clean (σπασμένο) ρυθμισμένο από το EQ του ενισχυτή και το δεύτερο ρυθμισμένο από το EQ του πεταλιού.

 

Μία επισήμανση. Ρώτησα αυτό με το EQ γιατί αν και ο Marshall έχει αξιοπρεπέστατο καθαρό, παρατηρώ πρόβλημα στις δυναμικές. Για παράδειγμα, ενώ έχω ρυθμίσει το EQ μια χαρά, ορισμένες φορές αν βαρέσω πιο δυνατά με την πένα, τότε τα treble είναι τόσο δυνατά, λες και μου τρυπάνε το τύμπανο. Αν πάλι μειώσω treble, τότε ακούγεται πολύ μουντός. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει αν έχω ρυθμίσει το καθαρό σε χαμηλότερη ένταση και το δυναμώσω όταν το απαιτούν οι συνθήκες. Προσπαθώ με άλλα λόγια να του δώσω λίγο χρόνο ζωής ακόμα πριν προβώ σε αγορά νέου ενισχυτή. Το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο ούτε αποτρεπτικό για το παίψιμο, αλλά κλασσικά κοιτάω το γάιδαρο στα δόντια  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Marshall vs30 δεν έχει αξιοπρεπέστατο καθαρό, θα το καταλάβεις όταν με το καλό πάρεις έναν σοβαρό ενισχυτή. Έκει θα δεις και το eq (ανάλογα με τη σχεδίαση του κάθενα) να επιδρά πολύ διαφορετικά στο ήχο σου. Το πετάλι είναι καλό. Πολύ καλό και all around , θα βγάλεις ήχο με το δικό του χαρακτήρα όπου και να κουμπώσεις, όχι όμως πάντα με τα ίδια αποτελέσματα. Π.χ. σε solid state κεφαλή laney με υποφερτό καθαρό κανάλι ακούγεται καλά αλλά είναι λίγο μουντό και κάπως πιο ψόφιο. Στον λαμπάτο 112 Hughes & Kettner 20th anniversary combo ακούγεται τέλεια. Ο κόμπο όμως έχει και καταπληκτικό καθαρό κανάλι. Τα αποτελέσματα στον VS30 που έχει μέτριο προς κακό κατα τη γνώμη μου καθαρό κανάλι δεν θα κάνει θαύματα αλλά σίγουρα θα σου δώσει μπόλικα γκάζια με χαρακτήρα blackstar.

 

Εγώ όμως θα σου πρότεινα να περιμένεις και να πάς κατευθείαν στην λύση του νέου ενισχυτή. Πούλα τον παλιό σου μαρσαλ (μη σου πω και την boss καθώς δεν είναι και η καλύτερη λύση για σκέτη εφφεδιέρα) και τα λεφτά που θα έδινες στο πετάλι (200 καινούριο και 120 κάτι μεταχειρισμένο) ρίχτα στο μπάτζετ του νέου ενισχυτή.

 

Μόνο έτσι θα καταλάβεις τεράστια διαφορά στον ήχο σου και πίστεψε με από το καλό καθαρό , το mild breakup εώς το full distortion ό ηχος του ενισχυτή δεν συγκρίνεται με αυτόν που θα πάρεις από το πετάλι. Πάρε κάτι καλό μια και κάλη να το γουστάρεις φουλ και να το χαίρεσαι για πάρα πολύ καιρό. Αυτά. 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adamo ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση,

 

Οπότε το πρώτο θέμα το λύσαμε.

Στο δεύτερο θέμα, θίγεις το κλασσικό πρόβλημα με τους ενισχυτές που έχουν shared EQ σε δύο κανάλια. Στο πετάλι όμως πιο συγκεκριμένα, αν έχεις το πρώτο κανάλι στο overdrive (όχι clean), παρατηρείς διαφορά αισθητή όταν αλλάζεις στο δεύτερο, σε σημείο που να θες να πειράξεις το EQ? Γιατί αν εννοείς αυτό, τότε η καλύτερη λύση είναι να έχω το πρώτο κανάλι σε clean (σπασμένο) ρυθμισμένο από το EQ του ενισχυτή και το δεύτερο ρυθμισμένο από το EQ του πεταλιού.

 

Ναι  μπορεις να το κανεις αυτο.Στο 2ο καναλι αυτο π εχω παρατηρησει ειναι οτι σφιγγει κι μπαινουν μπασα και λειπει (μια συγκεκριμενη δεν την εχω βρει ακομα) περιοχη πριμων που το 1ο καναλι την εχει.

Ο Loki εχει δικιο σε αυτο που λεει για τον ενισχυτη και τον ηχο γενικα αλλα αν εχεις ηδη το πεταλι πειραματισου οσο θες.

Αν δεν το εχεις και θες να το αγορασεις,να ξερεις οτι θα αγορασεις ενα εξαιρετικο εργαλειο που θα κανεις καποιες δουλειες πολυ καλα με μεγαλο φασμα ηχων και θα το κρατησεις οπως κ να χει οτι ενισχυτη και να παρεις αλλα δεν θα σου βγαλει το πληρες των δυνατοτητων του.

Αρα αν μιλαμε για αγορα προτεινω οτι λεει ο LOki.Δενφανηκε,σε μενα τουλαχιστον,αν το εχεις ηδη η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Adamo μου έλυσες τις απορρίες μου, λογικά θα κάνει τη δουλειά του αρκετά καλά αν το αποφασίσω. ;)

 

Τώρα για να μην σας κουράζω. Loki συμφωνούμε απόλυτα. Η αλήθεια είναι πως ξέρω ακριβώς τί μου χρειάζεται από εξοπλισμό. Και με καλούς λαμπάτους έχω παίξει, καθώς και την αξιολόγηση του VS30 μπορώ να κάνω. Συμφωνούμε, ή μάλλον το έθεσες καλύτερα, το καθαρό του κανάλι είναι μέτριο προς κακό. Το πρόβλημα όμως είναι πως πλέον δεν μπορώ να συμβιβαστώ. Οι ενισχυτές που προσανατολίζομαι ξεπερνάνε τα 1000Ε. Μεταχειρισμένους δύσκολα τους βρίσκω, αλλά μεταξύ μας δεν ξέρω και αν θέλω (supersonic ή deluxe reverb ή κάτι σε πιο boutique, π.χ Dr Z). Ακριβώς λοιπόν επειδή δεν θέλω να συμβιβαστώ (μπορώ, με Blues Jr π.χ) γιατί μετά ξέρω ότι θα με 'τρώει' το σαράκι, την συγκεκριμένη περίοδο που υπάρχουν άλλες προτεραιότητες δεν γίνεται να δώσω το ποσό αυτό. Αν μάλιστα υπολογίσω και τα 3 - 4 πεταλάκια που χρειάζομαι (αν φύγει η ME50), ανεβαίνουμε ακόμα πιο επικίνδυνα. Οπότε συμφωνώ μαζί σας, απλά πρέπει να τραβήξω λίγο χρόνο με κάποιο τρόπο με τον εξοπλισμό που ήδη έχω. Γι'αυτό δεν έθεσα εξαρχής θέμα ενισχυτή. Τα ξέρω, αλλά ξέρω κι εμένα, οπότε κάνω υπομονή  ;D

 

Επειδή επέστρεψα κάποια πράγματα στον thomann + ένα voucher που έχω, παίρνω το πετάλι με 40Ε ουσιαστικά. Γι'αυτό το σκέφτομαι. Άκουσα μάλιστα στο youtube ένα τύπο που έβαλε μπροστά σ'ένα χάλια ενισχυτή το Joyo American (κάπως έτσι λέγεται) και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό - ολοκληρωτική μεταμόρφωση. Έτσι σκέφτηκα λοιπόν για το Blackstar. Να πάρω κάτι που θα μείνει στο μέλλον και που μπορεί προς το παρόν να βελτιώσει την κατάσταση. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα το πάρω. Ίσως μείνω σε SD1 για τα overdrive (το distortion μαζί με modulation + delay τα παίρνω από ΜΕ50) και βλέπουμε.

 

Όπως και να έχει σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επειδή επέστρεψα κάποια πράγματα στον thomann + ένα voucher που έχω, παίρνω το πετάλι με 40Ε ουσιαστικά. Γι'αυτό το σκέφτομαι.

Τοτε τζαμπα συζηταμε ειναι ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ο,τι κ αν κανεις μετα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε τζαμπα συζηταμε ειναι ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ο,τι κ αν κανεις μετα.

Ναι, απλά ήθελα να αποσαφηνίσω αυτές τις λεπτομέρειες του πεταλιού γιατί έτσι όμως έχουμε καταντήσει υπάρχουν κι άλλα δικάναλα ή απλά, αλλά θέλω κάτι αξιόπιστο που να μείνει  ;)

Σ'ευχαριστώ και πάλι για τις άμεσες πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε τζαμπα συζηταμε ειναι ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ο,τι κ αν κανεις μετα.

+1

 

Έτσι αλλάζει το πράγμα. Και δεδομένου ότι δεν σκέφτεσαι για αγορά high gain ενισχυτή στο μέλλον θα μπορείς να το χρσιμοποιείς για γκάζια παντός τύπου.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου