Προς το περιεχόμενο

joyo πεταλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Funkysoul ριξε παραπανω πληροφοριες για το μαγαζι, δεν πετανε ετσι τετοιες βομβες...

ε τα ειπα ολα απλα τα πραματα.ενταξει κανουν να ερθουν σχεδον 1 μηνα αλλα και απο αλλους κινεζους που εχω παρει οπως αυτος

http://www.eyguitarmusic.com/

παλι τοσο εκανε.και βαλε και καμια2 μερες παραπανω που ειμαι θεσ/νικη.αλλα σε καποια πραματα αυτη η τιμη τα προσπερνα αυτα  :)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πρόσφατα, την ώρα που ετοιμαζόμασταν για πρόβα, έβαλα δίπλα-δίπλα ένα joyo ultimate drive με το ocd v4, το οποίο είναι το βασικό lead πετάλι μου τον τελευταίο καιρό.

 

Υποτίθεται ότι το joyo είναι κλώνος του ocd, αλλά αυτά που άκουσα απο τα δύο πετάλια δεν έμοιαζαν σε τίποτε.

Anyway, το πετάλι είχε αποκτηθεί απο τον Παύλο, τον έτερο κιθαρίστα των loose rag, ο οποίος το έπαιξε για καμμιά μέρα και μετά το έβαλε στις αγγελίες απ'όπου έχει ήδη συναντήσει τον νέο του ιδιοκτήτη.

 

'Αλλη εμπειρία με joyo πετάλια δεν έχω, μου έκανε εντύπωση όμως πόσο διαφορετικά ακουγόταν αυτός ο υποτιθέμενος κλώνος και βλέποντας το thread είπα να το αναφέρω.

 

Mήπως να το ξανακοίταγες λίγο ???  :P

ΙΩΑΝΝΟΥ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΑΚΟΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα, την ώρα που ετοιμαζόμασταν για πρόβα, έβαλα δίπλα-δίπλα ένα joyo ultimate drive με το ocd v4, το οποίο είναι το βασικό lead πετάλι μου τον τελευταίο καιρό.

 

Υποτίθεται ότι το joyo είναι κλώνος του ocd, αλλά αυτά που άκουσα απο τα δύο πετάλια δεν έμοιαζαν σε τίποτε.

 

 

 

Ήταν διαφορετικά με την "κακή" έννοια, δηλ. "χάλι tone και γκάζι απ το joyo"? Ή διαφορετικά με την καλή έννοια: "ωραίo tone και το Joyo αλλά με διαφορετική χροιά απ του ocd" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν διαφορετικά με την "κακή" έννοια, δηλ. "χάλι tone και γκάζι απ το joyo"? Ή διαφορετικά με την καλή έννοια: "ωραίo tone και το Joyo αλλά με διαφορετική χροιά απ του ocd" ?

 

Το καλή και κακή έννοια όταν έχει να κάνει με ήχο είναι λίγο σχετικό...

Θα έλεγα ότι ήταν πολύ μουντό, είχε τονισμένα μπάσα που δεν μπορούσες να τα "ξεφορτωθείς" εύκολα, ήταν αρκετά compressed και ήταν αρκετά πιο γκαζωμένο.

Το original έχει άκρες (και στα πρίμα) και μπορεί να κάνει πάρα πολύ καλά το "always on-low gain" thing αν κρατήσεις το gain knob πολύ χαμηλά.

 

Όπως είπα και πριν το καλό και κακό είναι σχετικό...

Για μένα ήταν κακό, για έναν stonerά πχ μπορεί να του έκανε καλύτερα απο το original.

 

Πάντως ήταν αρκετά διαφορετικό, όχι λίγο.

(Δηλαδή μέχρι και ο Σατανάς θα το καταλάβαινε.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον Longshadow... προσθέτοντας κάτι που βασικά ήδη είπε, πως το OCD είναι πιο ευαίσθητο στις δυναμικές του παιξίματος και πως έχει μεγαλύτερο εύρος στους low gain ήχους (αν δε το "μπουκώνεις" με hot μαγνήτες). Και μια στοιχειώδης διαφορά είναι η κατασκευαστική: το Fulltone όπως όλα τα υπόλοιπα της εταιρίας είναι φτιαγμένο με προσοχή στην λεπτομέρεια για να αντέχει, ενώ το Joyo καλύπτει ένα απλό μίνιμουμ στην κατηγορία αυτή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Fulltone όπως όλα τα υπόλοιπα της εταιρίας είναι φτιαγμένο με προσοχή στην λεπτομέρεια για να αντέχει, ενώ το Joyo καλύπτει ένα απλό μίνιμουμ στην κατηγορία αυτή.

 

Δε νομίζω πως είναι καθαρά θέμα επίτευξης αντοχής η προσοχή στη λεπτομέρεια. Εχω δει μηχανήματα που κοστίζουν τρελά χρήματα με βλάβες λόγω σχεδίασης/κατασκευής (όχι χρήσης!) .

Αναλώσιμα και αστοχίες υλικών υπάρχουν σε πολλά μηχανήματα και σε boutique κατασκευές και σε πάμθηνες φυσικά. Απλώς, στα προσεγμένα μηχανήματα, η κατάλληλη ανοχή των υλικών οδηγεί και σε άυξηση της οφέλιμης περιόδου χρήσης κατ΄επέκταση. Έμφαση δίνω στη λέξη "προσεγμένα", δεν είπα "ακριβά" και τέτοια κλισέ καθώς εξήγησα τι έχουν δει τα ματάκια πολλών ηλεκτρονικών...

 

Εκεί που δίνουν έμφαση οι προσεγμένες υλοποιήσεις είναι στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα. Αυτό είναι που διαφοροποιεί το ocd και κάθε καλό πετάλι απ τα κατά πολύ οικονομικότερα copies.

Αν για παράδειγμα, αλλαχθούν μερικές αντιστάσεις και πυκνωτές(υπόθεση μερικών ευρώ) σε κατάλληλα σημεία του κυκλωματος joyo, θα πλησιάζει πολύ άνετα τον ήχο του ocd.

Επίσης, και στα original pedals, ο κάθε παίκτης μπορεί να κάνει mods κατά βούληση(βλέπε τη μεγάλη Σχολή του Keely).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για παράδειγμα, αλλαχθούν μερικές αντιστάσεις και πυκνωτές(υπόθεση μερικών ευρώ) σε κατάλληλα σημεία του κυκλωματος joyo, θα πλησιάζει πολύ άνετα τον ήχο του ocd.

Επίσης, και στα original pedals, ο κάθε παίκτης μπορεί να κάνει mods κατά βούληση(βλέπε τη μεγάλη Σχολή του Keely).

Δεν ειναι λογικη ομως αυτη φιλε Νασο......

    Ναι,να παρεις ενα φτηνο και συναμα καλο (για τα λεφτα του παντα) πεταλι.Ποιος ο λογος ομως να πρεπει να εισαι ηλεκτρονικος/κιθαριστας για να κανεις ολες αυτες τις μοντες για να καταφερεις ενα πεταλι να σου "αρεσει" ο ηχος ? Δλδ αυτα τα πεταλια τα καρπωνονται μονο οσοι μπορουν να αλλαξουν τις εν λογω αντιστασεις και πυκνωτες ?

    Φυσικα και καταλαβαινεις που το παω και τι θελω να πω  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sottos: δεν βλέπω κάποιο σημείο που να διαφωνούμε... Aυτό που έγραψα ήταν πως όλα τα Fulltone που έχω δει από το 2005 και μετά (όλα τα μοντέλα που έχω συναντήσει, δοκιμάσει και αποκτήσει, δηλαδή το 90% από ότι έχει βγάλει η Fulltone από τότε) είναι αρκετά μελετημένα, με μια προσοχή στην λεπτομέρεια που τους δίνει μεγάλη αντοχή στην κακομεταχείριση. Θα τα χαρακτήριζα το αντίστοιχο της Boss στον μπουτικόκοσμο (στον οποίο η Fulltone κάποτε ανήκε, και στην μεταμοντέρνα 90s εποχή του όρισε).

 

Από κει και πέρα και όσον αφορά τον ήχο, μικρό ποσοστό των αγοραστών θα βάλει χέρι σε αυτό που αγόρασε. Σχεδόν πάντα (ή απλά πάντα) αγοράζεις κάτι για αυτό που σου προσφέρει right out of the box, και "σκαλίσματα" θα κάνουν μόνο αυτοί που γνωρίζουν τι κάνουν και πώς, και επιπλέον έχουν τη διάθεση και χρόνο να το κάνουν καθώς τους τρώει το κολλητήρι τους να πειραματιστούν...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λογος ομως να πρεπει να εισαι ηλεκτρονικος/κιθαριστας για να κανεις ολες αυτες τις μοντες για να καταφερεις ενα πεταλι να σου "αρεσει" ο ηχος ?

 

Ok, μερικές mods σαν του alderbody είναι ό,τι πρέπει για diy. Για τις πιο "δύσκολες" επεμβάσεις, ψάχνεις τα forums/blogs, βλέπεις τι μπορείς να βελτιώσεις, δίνεις ως κιθαρίστας και 10ευρώ σε κάποιον με κολλητήρι (φίλο, μάστορα κλπ) κι έτοιμο το πετάλι. Ούτε πυροβολεί, ούτε "μπουκώνει" κλπ.

 

'Η του ύψους ή του βάθους θα είμαστε?...  ;D 

 

"25Ε+10Ε=35Ε πάρα πολλά για JOYO, δεν τα δίνω που να με πατάνε κάτω μάγκα μου(aka dude)! Αλλά 200Ε ταμάμ, δε δίνω νοίκι και τα χαλώ ζεστά ζεστά σε πετάλια μάρκες να 'ούμε"  (σαν το ht dual που πήρε φίλος κι ακόμη τρέμει με τις βλάβες του).  ;D ;D ;D

Εντάξει, αυτός ο υποθετικός λόγος σε quote είναι πλακίτσα φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, μερικές mods σαν του alderbody είναι ό,τι πρέπει για diy. Για τις πιο "δύσκολες" επεμβάσεις, ψάχνεις τα forums/blogs, βλέπεις τι μπορείς να βελτιώσεις, δίνεις ως κιθαρίστας και 10ευρώ σε κάποιον με κολλητήρι(φίλο, μάστορα κλπ) κι έτοιμο το πετάλι.

 

Καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Μεσάλιος και συμφωνώ.

Είμαι χρήστης των pedals, δεν με νοιάζει πως, το θέλω έτοιμο και η ειδοποιός διαφορά των Joyo moyo Byiang και συναφών είναι η φθηνή τιμή τους. Αμα είναι να πάρω και πτυχίο Ηλεκτρονικής για να παίξουν, άσε, θα πάω στη μπουτίκ.

 

Από την άλλη συμφωνώ και με τον Sottο (αν και υπερβάλλει στην τελευταία πρότασή σου) καθότι ο Κινέζος μου δίνει έτοιμο προϊόν σε μίνιμουμ τιμή.

Προκειμένου να ψάχνω για σασσί, τρυπήματα, βαψίματα, pots και συναφείς κολλήσεις, παίρνω έτοιμη σαν βάση την Κινεζιά και με μελετημένες (ή ατημέλητες, σιγά μην κλάψω σιγά μην φοβηθώ) παρεμβάσεις, το φέρνω σύμφωνα με τις ψυχώσεις μου.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου