Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά τύμπανα και midi -- Πρόβλημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Κατ' αρχήν δεν ήξερα αν έπρεπε να θέσω το θέμα σε αυτή την ενότητα ή στα Ντραμς.

Έχω ένα φθηνό σετ ηλεκτρονικά τύμπανα http://www.musica.gr/pegasus/products01/show00.php?code=6005163&pcode=SHOW_PROD6005163 στο χώρο μου και είτε παίζω με τους ήχους του (κάποιοι απ αυτούς είναι αξιοπρεπέστατοι) είτε παίζω μέσω MIDI μέσω του Cubase SE 3.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Όλα τα pads ανταποκρίνονται σωστά (ό,τι χτυπάς παίζει σωστά) ... εκτός ... του HI - TOM το οποίο αναγνωρίζει και παίζει ... Hihat. Χρησιμοποιώ τα τύμπανα που δίνει VSTi το Cubase. Έχω προσπαθήσει να βρω ρυθμίσεις όπως γίνεται στο midi keyboard για να αλλάξω κάτι αλλά δε βλέπω πουθενά τέτοια ρύθμιση. Κάποτε ένα περιοδικό είχε δώσει σε Lite έκδοση το BFD 1(κάτι σαν ντέμο αλλά έχει 1 σετ τύμπανα που παίζουν κανονικά). Το εγκατέστησα και πάλι κάνει το ίδιο: Το Hi Tom παίζει Hihat. Μήπως τελικά δε φταίνε τα προγράμματα αλλά η "κεφαλή" των τυμπανων; Μήπως φταίει η δική μου κεφαλή και δεν καταλαβαίνει κάτι;

 

Ευχαριστώ

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου