Προς το περιεχόμενο

Diane (therapy-acoustic cover)


constantinos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα έκανα θάλασσα λίγο στη μίξη αλλά όταν γουστάρεις πολύ ένα κομμάτι βιάζεσαι  ;D (αφιερωμένο στους συντρόφους των '90s)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός! Θα θίξω κάτι μόνο ως προς το ύφος: με την ενορχήστρωση και την αλλαγή κλίμακας προς τα πάνω (νομίζω το πήγες από Λα στο Ρε) του αφαιρέθηκαν αρκετά από την "μαυρίλα" της διασκευής των Therapy. Noμίζω ότι τώρα περισσότερο παραπέμπει σε νυχτερινό Galaxy FM (ή Love ή ό,τι άλλο συναφές - δεν κατέχω) παρά στην πραγματική ιστορία του βιασμού και δολοφονίας της Diane...

 

(και μια λεπτομέρεια: στο τέλος της 1ης στροφής λέει "but I think I'll just kill you and rape you instead", κάτι που δεν πέρασε στην έκδοση του MTV που διασκευάζεις κι εσύ)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Bloody Sunday

 

Φίλε, αυτές είναι κριτικές που μόνο στο noiz διαβάζω και ακούω... και σε ευχαριστώ πολύ γι'αυτό!

 

Λοιπόν, όσον αφορά στην αλλαγή τονικότητας και της "μαυρίλας" είναι ακριβώς αυτό που ήθελα να κάνω, όχι επειδή είναι καλύτερα έτσι αλλά απλά επειδή μου αρέσει να αλλάζω σχετικά τα κομμάτια (και δεν είμαι τραγουδιστής όπως έχω ξαναπει... και...χμμ...επειδή δεν τον έβγαζα με τίποτα τον τόνο ;))... παραδέχομαι όμως ότι βγήκε παραπάνω "love radio" από όσο θα ήθελα  ;D

 

όσο για την λεπτομέρια που αναφέρεις έχεις απολυτο δίκιο και φαντάσου ότι στο πρώτο take που έκανα στη φωνή είπα αυτόν ακριβώς τον στίχο, που είναι συγκλονιστικός,... αλλά φοβήθηκα πως θα ανησυχούσα την κοπέλα μου αν το άκουγε και το άλλαξα στο πιο politicaly correct version...  ;D ;D ;D

 

ευχαριστώ πραγματικά για το χρόνο σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα αποκλειστικά από πλευράς ύφους, και αν το καλοσκεφτείς μια διασκευή πάντα οφείλει να είναι διαφορετική από το αυθεντικό κομμάτι και όχι μια απλή επανεκτέλεση... Για του λόγου το αληθές, το κομμάτι των Husker Du είναι γρήγορο, οι Therapy το έκαναν acoustic προσθέτοντας και πένθιμα έγχορδα όπως τσέλο, και εσύ το έκανες κάπως πιο ανάλαφρο. Υπό αυτή την παραδοχή πέτυχες το στόχο, και από τεχνικής πλευράς το ακούω μια χαρά! (κι εντάξει, ανάλαφρο και "I think I'll just rape you and kill you instead" δεν πάει...  ;D )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου