Προς το περιεχόμενο

Απορία για Melody Maker


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Βρε παιδιά, ένα φιλαράκι μου θέλει να πάρει την Melody Maker και μου έπεσαν τα αυτιά όταν μου είπε ότι στον Thomann έχει 379 ευρώ και είναι αμερικάνικη… Το έψαξα από εδώ, το έψαξα από εκεί, αλλά πουθενά δεν βρήκα που στην ευχή την κατασκευάζουν. Είναι δυνατόν αμερικάνικη Gibson να κοστίζει 379 ευρώ;

Superfunk είσαι εκεί έξω; Διαφώτισε με…  Thanx

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι αμερικάνα 100%. Το γράφει αν θυμάμαι καλά και πίσω απ'το headstock made in U.S.A.  ;)

 

Go for it  8)

 

Προς το παρόν δεν υπάρχει προϊόν με το όνομα Gibson που να κατασκευάζεται εκτός U.S.A.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Jasemeister, φιλαράκι βλέπεις Caprica (άσχετο); Λοιπόν αυτό είναι  έκπληξη… σε αυτή την τιμή να αγοράζεις αμερικάνικο όργανο… Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να γίνει αυτό . ΟΚ λοιπόν οπότε θα πω στον φίλο μου- ο οποίος την άκουσε την κιθάρα και του άρεσε- να την πάρει με κλειστά τα μάτια. Αλλά αμερικάνικο όργανο με 379 ευρώ… δεν μπορώ να το χωνέψω…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαθόλου περίεργο, είναι πάρα πολύ λιτή, το entry μοντέλο της gibson, ένας μαγνήτης,

καθόλου 'διακοσμητικά', ένα απλό burst με satin λουστράκι και τέλος.

 

Θα την γούσταρα πολύ σαν βάση για μετατροπές. Pickguard και απο κάτω σκάψιμο για

έναν p90 για neck, humbucker στη γέφυρα, cream βαψιματάκι, θα είναι και πούπουλο.

Μούρλια 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Dear Bihlas ναι είναι στο μίνιμουμ, απλά όπως και να τα δεις στην συνείδηση μας το αμερικάνικο όργανο είναι στο χιλιάρικο φεύγα… γι’ αυτό είχα τόσες αναστολές… Μακάρι να έβγαινε και ένα αντίστοιχο πτωχό πλην τίμιο αμερικάνικο Precision να χαιρόμουνα και εγώ… Πάντως λογικά τα ξύλα της πρέπει να είναι της… ύστατης διαλογής (αναφορικά με την τιμή της). 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην αρχισει παλι η κουβεντα για τα ξυλα

 

Η κιθαρα ειναι αστερι και αν παιξεις χωρις να ξερεις ποσο κανει , ανετα θα την εχεις για χιλιαρικο.

 

Πολυ ελαφρια και ωραιο χρωμα στον ηχο . και η joan jett και η αλλη .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγαπητέ ξεκούρδιστε… αυτό που είπες ούτε για πλάκα (για τα ξύλα I mean). Ήδη μίλησα με το φιλαράκι και του είπα ότι τα παιδιά στο Noiz είπαν go for it, οπότε μάλλον θα την τσιμπήσει… Απλά επιμένω ότι είναι ασύλληπτα χαμηλή τιμή για αμερικάνικο όργανο…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jasemeister, φιλαράκι βλέπεις Caprica (άσχετο); Λοιπόν αυτό είναι  έκπληξη… σε αυτή την τιμή να αγοράζεις αμερικάνικο όργανο… Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να γίνει αυτό . ΟΚ λοιπόν οπότε θα πω στον φίλο μου- ο οποίος την άκουσε την κιθάρα και του άρεσε- να την πάρει με κλειστά τα μάτια. Αλλά αμερικάνικο όργανο με 379 ευρώ… δεν μπορώ να το χωνέψω…

 

Δυστυχώς όχι ακόμα my friend, δεν προλαβαίνω ούτε να...κάτσω που λένε ;D

 

Είχα προ καιρού μια Gibson Flying V faded, o Θωμάς την είχε τότε 666  ;D Ευρώ και τηνπήρα 400 μεταχείρω σε άριστη κατάσταση. Αν δεις υπάρχουν αρκετές Gibson κάτω από χιλιάρικο, τυπικά οι faded, bfg και raw power.

 

Aπ'ότι ξέρω οι melody makers είναι τόσο ωραίες που συνήθως δεν τις μοντάρει κανείς, είναι πολύ καλές μες στην απλότητά τους  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εχω περιεργαστεί μια τέτοια κάποτε και έχω παίξει λίγη ώρα unplugged για να δω την αίσθηση. Χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό, φαίνεται όντως καλό deal δεδομένης και της χαμηλής τιμής. Ομως, το φινίρισμα και ενα σύνολο απο άλλες λεπτομέρειες (όπως π.χ. το κακοβαλμένο nut στη συγκεκριμένη που είδα) αντανακλούν τη χαμηλή τιμή του οργάνου.

 

Αν δεν κάνω λάθος, καποτε κυκλοφορούσε και ενα λίγο ακριβότερο μοντέλο με 2 μαγνήτες. Ισως και να το σκεφτόμουν.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το μοντέλο του 2007 είχε και εκδοση με 2 μαγνήτες αλλά τέλος πλέον:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gibson_Melody_Maker#2007_Melody_Maker

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου