Προς το περιεχόμενο

Απορία για Melody Maker


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το μοντέλο του 2007 είχε και εκδοση με 2 μαγνήτες αλλά τέλος πλέον:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gibson_Melody_Maker#2007_Melody_Maker

 

Προλαβαίνετε; (Aν αξιωθεί να στείλει εκτός USA)  ;)

 

http://cgi.ebay.com/Gibson-Melody-Maker-2007-dual-pickup-EXC-CONDITION_W0QQitemZ280475923804QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item414daaf55c

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η Melody Maker παντα ηταν το "παιδικο" (φθηνοτερο δηλ.) μοντελλο της Gibson.Μια χαρα τιμη εχει,αν τις βαλεις και εναν P90 θα πεταει (ειναι η κλασσικη μετατροπη που κανουν και στις vintage ΜΜ ωστε να γινουν οι "poor man's Gibson LP Specials)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά thanks για τα tips… Απλά είναι εντυπωσιακό, με δεδομένο ότι το αμερικάνικο εργατικό κόστος δεν είναι… Κίνα ή Ινδονησία, να έχει τέτοια τιμή. Ήμουν σχεδόν βέβαιος ότι η κιθάρα έβγαινε κάπου στην Ασία- αλλά από την άλλη δεν θυμόμουν να έχω ακούσει ή διαβάσει ότι η Gibson παράγει όργανα εκτός Αμερικής. Πάντως ο φίλος μου που ενδιαφέρετε για αυτήν την έχει παίξει- όχι με τον μαγνήτη της αλλά με έναν hotrails και του άρεσε πολύ…

Βέβαια μέχρι πρότινος ήθελε διακαώς μια Dark Fire, αλλά τώρα όπως έχει γίνει η οικονομική κατάσταση- που μας πήρε ο διάολος και μας σήκωσε- θα πάρει την Melody Maker και θα είναι μέσα στην καλή χαρά…      Όπως ακριβώς το είπε ο Superfunk «poor man’s» Gibson…

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι εντυπωσιακό, με δεδομένο ότι το αμερικάνικο εργατικό κόστος δεν είναι… Κίνα ή Ινδονησία, να έχει τέτοια τιμή.

Κόλλησες εκεί εσύ ;D Μπορεί να έχουν τους χειρότερους εργάτες να φτιάχνουν τις

melody maker (με δευτεράντζες υλικά (?)) και τους καλύτερους να φτιάχνουν τις vos.

όχι με τον μαγνήτη της αλλά με έναν hotrails και του άρεσε πολύ…

Αμαρτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγαπητέ Bihlas, αυτό για τα δευτεράτζες υλικά το έθιξα και παραπάνω: Λογικά είναι ξύλα κατώτατης διαλογής, budget ηλεκτρονικά κ.ο.κ και… μαθητευόμενα μαστόρια χε,χε. Όμως όλοι έχετε πολύ καλή άποψη για το όργανο και σε συνδυασμό με την τιμή του είναι super.

Τώρα τι να σου πω για τον hotrails… ο φίλος μου έχει μια αδυναμία σε αυτόν τον μαγνήτη… Εναλλακτικά, ποιος μαγνήτης «κουμπώνει» καλά επάνω της; Ο SF πχ προτείνει P90… 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι οι μελοντι μεηκερ κατι οι ρω παουερ κατι οι φεηντεντ υπάρχουν 58 μοντέλα γκίμπσον κάτω από το χιλιάρικο

http://www.thomann.de/gr/search.html?gk=GI&bn=gibson&sw=gibson&pv=300&pb=1000&ls=100&oa=pra

 

Παιδιά thanks για τα tips… Απλά είναι εντυπωσιακό, με δεδομένο ότι το αμερικάνικο εργατικό κόστος δεν είναι… Κίνα ή Ινδονησία, να έχει τέτοια τιμή. Ήμουν σχεδόν βέβαιος ότι η κιθάρα έβγαινε κάπου στην Ασία

 

είναι όντως εντυπωσιακό, αλλά από την άλλη καταλαβαίνουμε ότι ίσως και να πληρώναμε και λίγο αέρα :) Πάντως εμένα μου είχε κάνει εντύπωση ότι π.χ. οι καναδέζικες ακουστικές art and lutherie είναι τόσο φτηνές :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

My 2 cents...

Έχω παίξει εκατοντάδες κιθάρες στα χρόνια που ασχολούμαι με τη μουσική. Κάποια όργανα μέσα στην απλότητα τους κατορθώνουν να αιχμαλωτίζουν τον μουσικό.

Τέτοιο είναι η Melody Maker. Φιλική, αξιόπιστη, σε φτιάχνει να παίξεις, κι αυτό είναι πολύ σημαντικό, ανεξάρτητα απο τιμές-υλικά-κατασκευή κλπ.

Θα τη χαρακτήριζα την Telecaster της Gibson!

Ακόμα, είναι ιδανική για πειραματισμούς και αλλαγές.

Προτερήματα: ελαφριά, ευκολόπαιχτη, 50ς στυλ μπράτσο.

Μειονεκτήματα: πολύ λεπτό λούστρο που φεύγει γρήγορα κι εύκολα (όμως νίτρο...).

Θεωρώ πως οι Ρ 90ς είναι ιδανικοί για τον χαρακτήρα της κιθάρας και τους συνιστώ.

Προσωπικά άλλαξα και τη γέφυρα με αλουμινένια, κάτι που επίσης συνιστώ.

Παραθέτω κι ένα απόσπασμα βίντεο του συνφορουμίτη bluesshcollar για όποιον ενδιαφέρεται να τη δεί επι τω έργω ;D.

Η δικιά μου είναι μοντέλο 2007 με 2 μαγνήτες που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι original 50s Kay speedbump.

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ ez Ωραίο αυτό που είπες «Θα τη χαρακτήριζα την Telecaster της Gibson», καθώς το φιλαράκι μου είχε tele και την πούλησε και τώρα θα καταλήξει ξανά με μια… Gibson tele… Τελικά old habits die hard.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν η ιδια κιθαρα λεγοταν "Les Paul Melody Maker", γιατι εχω μια παραξενη αισθηση οτι θα εκανε τα διπλασια λεφτα και θα συζητουσαμε για νιτρα και μαονια που αναπνεουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τη χαρακτήριζα την Telecaster της Gibson!

 

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι, και το βρίσκω πολύ πετυχημένη παρομοίωση!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου