Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε epiphone les paul standard - προτάσεις!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παραθεση ως προς τη συζητηση harilatron-massalion:

 

Για να ακουσεις αχρωματιστη τη κιθαρα ο πιο καλος τροπος ειναι να την ακουσεις σε P.A με D.I  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Γεια χαρα Παιδες, να ρωτησω κ εγω κατι σχετικα με αυτο.. θα αξιζε να αλλαξω μαγνητες? θα εχω μεγαλη διαφορα στη ποιοτητα ηχου?

 

η κιθαρα ειναι μια Les Paul Epiphone Goths (Floyd Rose). οσον αναφορα τον ηχο, θα με ενδιεφερε να  εχει πιο πολυ sustain - fat και οσο πιο χαλημα γινεται, τα treble - mid. (δεν ξερω εαν ζηταω πολλα) . ο ενισχυτης ειναι ενα κεφαλι Bugera 333xl με καμπινα 1x12 harley benton (celestion vintage 30).

 

Ο ενισχυτης γενικα ειναι πολυ bright και σκεφτομουν μηπως διορθωθει αυτο που ζηταω,με αλλαγη μαγνητων..

 

Γενικα θελω να αποφυγω αυτο το "ξυρισμα" στον ηχο και να ειναι οσο πιο καθαρος γινεται.

 

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων !

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακριβώς τον ίδιο ενισχυτή σε combo και η άποψή μου είναι εντελώς αντίθετη. Δε θεωρώ σε καμία περίπτωση πως είναι πολύ bright. Οι κιθάρες μου είναι PRS Torero (με EMG 81/85), Ibanez RG550LTD (με τους μαμά V7/V8) και το τελευταίο μου απόκτημα η ESP Edwards E-EX-110D (με SD Blackouts). Μόνο με την τελευταία ο ήχος φαίνεται να χάνει κάπως σε όγκο και να είναι λιιιιίγο πιο bright, αλλά πιστεύω πώς ίσως δεν είναι τόσο θέμα μαγνήτη όσο θέμα των ξύλων της κιθάρας (ελαφρύ μαόνι) και του φινιρίσματός της (έχει απλώς το χρώμα του ξύλου). Ίσως αν παίξω με το EQ του ενισχυτή να φέρω τον ήχο εκεί που θέλω, αν και θα ήθελα να αλλάξω τους μαγνήτες κάποια στιγμή όπως και να 'χει.

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμεσα στη PRS K IBANEZ ποιος ηχος σου αρεσει καλυτερα?

Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση. Κάθε κιθάρα έχει το χαρακτήρα της  :)

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

από την μικρή εμπειρία μου στο φόρουμ, πριν προβείς σε αγορές δοκίμασε διαφορετικό σετάρισμα στην κιθάρα σου. Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτό ψάξ το στο google και στα άρθρα του φόρουμ. έχει μάλιστα πολύ ενδιαφέρον.

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους απο το forum.

 

Θα αναφέρω απλα την δικια μου εμπειρία αναβαθμιζοντας σοβαρα μια κορατικη epi-les paul του

2002.

 

Επειδη εχει ειπωθει ηδη αρκετες φορες και σε αρκετες σελιδες ο ενισχυτης ειναι η ψυχη της υποθεσης. Εχω εναν boogie studio caliber DC-2.

 

Οταν πηρα την κιθαρα φυσικα και ακουγοτανε super με τον ενισχυτη αυτον.

 

Λοιπον οι αναβαθμισεις που εγιναν πριν αλλαξω τους μαγνητες και την εκαναν να κελαιδαει ηταν οι εξης:

 

bone nut απο το πλαστικο (τελειο εδωσε ψυχη στο οργανο και αισθηση στον παλμο των χορδων στο μπραστο)

 

tunomatic bridge Tonepros με graghtech saddles (Ισορροπησε τις συχνοτητες παιζοντας χωρις ενισχυτη και μεγαλη σταθεροτητα στα κουρδισματα μαζι με τα grover κλειδακια 16:1

 

και τελος γιατι για αυτο ειναι το post απλα τα ανεφερα γιατι ειχε καλα ξυλα το οργανο αλλα τα περιφεριακα δεν βοηθανε και πολυ την κατασταση.

 

Μαγνητες: SD SH-14 και jazz SH-2 παρα πολυ καλοι αλλα ο καθενας για το ειδος του.

 

Σε εμενα δεν δενουν καλα οι εντασεις μεταξυ τους. Παράυτα τους ευχαριστιεμαι παρα πολυ

και ειδικα μετα απο τους μαμισιους.

 

αυτα.....Συγνωμη αν σας κουρασα με την ιστορια της ζωης της αλλα μονο το bone nut να αλλαξεις θα αλλαξει η κιθαρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωσω για το υφος των μαγνητων για να ειμαι πιο συγκεκριμενος και να βοηθησω τον φιλο μας.

 

sh-14 :πολυ γλυκο γρεζι με drive το οποιο καθαριζει με το volume της κιθαρας ,σου δινει το ηχοχρωμα του οργανου π.χ μαονι μπασα και λιγο εντονα μεσαια. Ολα διαχειρισιμα με το eq του ενισχυτη .Σε μεσαιες εως μεγαλες εντασεις εννωω.

 

sh-2 τρελλα blues και σολος και για γρηγορες καταστασεις πιο μεταλ κελαιδαει.

 

και οι δυο αξιζει να τους splitaρεις ,τα ηχοχρωματα πολλαπλασιαζονται (αυτο το λεω και για τους υπολοιπους humbuckers).

 

απο αλλες κιθαρες.

 

dimarzio super distorsion κλασσικος για ολα με πολλα μεσαια και μπασσα λιγη φαντασια θελει και κουρδισμα και τον κανεις οτι θες. ροκ,ποπ,μεταλ,στονερ.

 

emg 81 αποστειρωμενος και αθορυβος σαν επαγγελματιας δολοφονος (δεν ειναι τυχαιος αλλοστε) πεντακαθαρος οσο δεν παει ,λογο ησυχιας.

 

φυσικα ολα αυτα αποψη μου και με τον ενισχυτη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου