Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε epiphone les paul standard - προτάσεις!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που τους άκουσες βρε συ?  ;D

Αφού σ' εκείνο το video παίζει με ένα καταβρώμικο ήχο και μάλιστα σε τόσο χαμηλή ένταση που μαζί με την παραμόρφωση ακούς και τη χορδή της ηλεκτρικής απ ευθείας  :).

 

Όπως προαναφέρθηκε, κι εγώ πιστεύω ότι η αλλαγή μαγνητών πρέπει να έρθει (αν έρθει) αφού διαπιστώσεις μόνος σου ότι δεν σε καλύπτουν. Νομίζω ότι αν δεν παίζεις σε κανονικό ενισχυτή λίγα πράγματα έχεις να ακούσεις αλλάζοντας μαγνήτες, εκτός αν πας σε ριζικά διαφορετικό output (π.χ. πολύ πιο hot) οπότε θα αντιληφθείς εύκολα την αλλαγή ως προς το overdrive.

+100000000

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Που τους άκουσες βρε συ?  ;D

Αφού σ' εκείνο το video παίζει με ένα καταβρώμικο ήχο και μάλιστα σε τόσο χαμηλή ένταση που μαζί με την παραμόρφωση ακούς και τη χορδή της ηλεκτρικής απ ευθείας  :).

παρεθεσα το εν λογω βιντεο γιατι ο τυπος παιζει σε εναν γκουχουΧΑΛΙΑγκουχου  ;D ενισχυτη........φαντασου μονο να επαιζε και σε κανεναν της προκοπης.........εκει προσπαθησα να δοσω βαση - βεβαια ο κυριος OP το εχει πιασει το νοημα απο την 1η σελιδα κιολας αφου οπως ειπε οτι απλα θελει να μπει στο πνευμα και να μαθει τι παιζει γυρω γυρω στην αγορα των μαγνητων/διοαφοροι τυποι/και τι διαφορες εχουν.........σαλατα θα μου πεις και δικιο θα εχεις - αλλα σε καθε ποστ που αναφερεται και καποιος αλλος μαγνητης τα υπολοιπα ποστς ειναι παλι για PAF και burstbucker εεεεεεεεεεεεεεεεεεμααααα :D :D :D

φυσικα και απο το youtube δεν μπορεις να δωσεις βαση για το τι μελη γενεσθε στα παντα που αφορουν την μουσικη - απο μαγνητες μεχρι ενισχυτες και οργανα ολοκληρα....ποσο μαλλον να εμπιστευθεις να κανεις αγορα επειδη σου ακουγεται ωραια στο youtuby - αλλα απλα να παρει μια ιδεα.......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Νομίζω ότι οι gibson p57 είναι εξαιρετικοί. Ο Hendrix έπαιζε αρχικά και με ένα ταυράκι. Πολύ καλοί μαγνήτες είναι οι Lollar και οι Bare knuckle. Για να βελτιώσεις ένα φθηνό όργανο πρέπει αρχικά να μην έχει σοβαρά ελαττώματα, να αλλάξεις κλειδιά, καβαλάρη και βαγονάκια. Αν θες να βρεις τους μαγνήτες που ταιριάζουν ακριβώς στο όργανό σου θα πρέπει να μπορείς να δοκιμάσεις πάρα πολλούς ώστε να βρεις αυτούς που κάθονται καλύτερα. Αυτό εμένα μου φαίνεται απίθανο για μη επαγγελματία. Αλλά αν αγοράσεις δύο πολύ καλούς μαγνήτες μπορείς και να τους πουλήσεις αργότερα ή να τους χρησιμοποιήσεις σε κάποια άλλη κιθάρα. Βέβαια για να καταλάβεις διαφορά πρέπει να παίξεις σε έναν αξιοπρεπή ενισχυτή και με καλά πετάλια. Γενικά τα επαγγελματικά όργανα ακούγονται παντού υπέροχα, διαφορετικά σε διαφορετικούς ενισχυτές αλλά πάντα πολύ ευχάριστα. Τα μαθητικά όργανα θέλουν ψάξιμο για να ακούγονται αξιοπρεπώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βελτιώσεις ένα φθηνό όργανο πρέπει αρχικά να μην έχει σοβαρά ελαττώματα, να αλλάξεις κλειδιά, καβαλάρη και βαγονάκια.

καλως ηρθες  :D :D

1ον η epi δεν εχει "βαγονακια"

2ον γιατι να αλλαξει καβαλαρη ? ???

3ον τα κλειδια της συγκεκριμενης σειρας epi εχουν πολυ αξιοπρεπεστατα κλειδια

 

Αν θες να βρεις τους μαγνήτες που ταιριάζουν ακριβώς στο όργανό σου θα πρέπει να μπορείς να δοκιμάσεις πάρα πολλούς ώστε να βρεις αυτούς που κάθονται καλύτερα. Αυτό εμένα μου φαίνεται απίθανο για μη επαγγελματία. Αλλά αν αγοράσεις δύο πολύ καλούς μαγνήτες μπορείς και να τους πουλήσεις αργότερα ή να τους χρησιμοποιήσεις σε κάποια άλλη κιθάρα. Βέβαια για να καταλάβεις διαφορά πρέπει να παίξεις σε έναν αξιοπρεπή ενισχυτή και με καλά πετάλια. Γενικά τα επαγγελματικά όργανα ακούγονται παντού υπέροχα, διαφορετικά σε διαφορετικούς ενισχυτές αλλά πάντα πολύ ευχάριστα. Τα μαθητικά όργανα θέλουν ψάξιμο για να ακούγονται αξιοπρεπώς

να σε ρωτησω κατι ? χωρις παρεξηγηση........παιζεις λαϊκα σε καποιο μαγαζι ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που τους άκουσες βρε συ?  ;D

Αφού σ' εκείνο το video παίζει με ένα καταβρώμικο ήχο και μάλιστα σε τόσο χαμηλή ένταση που μαζί με την παραμόρφωση ακούς και τη χορδή της ηλεκτρικής απ ευθείας  :).

 

Όπως προαναφέρθηκε, κι εγώ πιστεύω ότι η αλλαγή μαγνητών πρέπει να έρθει (αν έρθει) αφού διαπιστώσεις μόνος σου ότι δεν σε καλύπτουν. Νομίζω ότι αν δεν παίζεις σε κανονικό ενισχυτή λίγα πράγματα έχεις να ακούσεις αλλάζοντας μαγνήτες, εκτός αν πας σε ριζικά διαφορετικό output (π.χ. πολύ πιο hot) οπότε θα αντιληφθείς εύκολα την αλλαγή ως προς το overdrive.

 

 

 

έχει και άλλα βιντεάκια ρε συ :)

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Χθες το βράδυ αναφερόμουνα  σε string nut και σε saddles για tunomatic bridge. Καλή μάρκα είναι τα tusq. Ίσως δεν  ήταν σωστά τα ελληνικά που χρησιμοποίησα, συγνώμη δεν είμαι επαγγελματίας. Δεν παίζω σε λαϊκά, παίζω blues, έχω μια gibson και μια απομίμηση les paul, μια fender jazzmaster, μια fender stratocaster παλιά, πέντε tele και 2-3 άλλες μαθητικές κιθάρες. Έχω αλλάξει πολλές φορές saddles, μαγνήτες, κλειδιά και string nuts. Τα τελευταία 5 χρόνια που ασχολούμαι με αναβαθμίσεις έχω χρησιμοποιήσει fender μαγνήτες και νομίζω οι texas special για tele και οι 69 για strato είναι πολύ καλοί και μπορεί κανείς να τους ξαναπουλήσει. Έχω χρησιμοποιήσει gibson 57 απλούς και plus, bare knuckle, lollar, SD, Dimarzio, Fralin και άλλους. Με τους sd που συχνά είναι μέτριοι η πιθανότητα να ταιριάξει μια αναβάθμιση είναι μικρότερη από ότι με πιό καλές μάρκες. Κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να φανταστείς πόσο βελτιώνεται ο ήχος όταν βάζεις πάνω σε μια μαθητική κιθάρα πολύ καλά εξαρτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα φιλε perfectionist απλα μια παρατηρηση αμα μπορω και αν χωραει στο χτεσινο ποστ σου πιο πανω.........

Βέβαια για να καταλάβεις διαφορά πρέπει να παίξεις σε έναν αξιοπρεπή ενισχυτή και με καλά πετάλια.

αυτο με τα πεταλια δεν ειναι σωστο - ο καλυτερος τροπος για να "ακουσεις" μια κιθαρα ειναι straight to the amp  ;) ;)

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα φιλε perfectionist! Σ' ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές σου!!! Θα κάνω μια ερευνα στο internet για τη συγκεκριμένη μαρκα....

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τουλάχιστον συμφωνώ με το φίλο που λέει ότι για να ακούσεις μια κιθάρα πρέπει να την ακούσεις καθαρή, και θα προσθέσω ότι καλύτερα να την ακούσεις σε ενισχυτή χωρίς λάμπες με όσο πιο ουδέτερο ήχο γίνεται. Αν τώρα κάποιος θέλει να παίξει Hendrix πρέπει να ψάξει λίγο. Πιο πολύ θέλω ναδώσω μια συμβουλή αν πρόκειται να αναβαθμίσεις μια συνηθισμένη epi και χρησιμοποιήσεις φθηνά πεταλάκια και μέτριο ενισχυτή ίσως δεν καταφέρεις το στόχο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου