Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε epiphone les paul standard - προτάσεις!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ τουλάχιστον συμφωνώ με το φίλο που λέει ότι για να ακούσεις μια κιθάρα πρέπει να την ακούσεις καθαρή, και θα προσθέσω ότι καλύτερα να την ακούσεις σε ενισχυτή χωρίς λάμπες με όσο πιο ουδέτερο ήχο γίνεται

??? ??? ??? θελεις να μου το εξηγησεις λιγο αυτο ?

Αν τώρα κάποιος θέλει να παίξει Hendrix πρέπει να ψάξει λίγο. Πιο πολύ θέλω ναδώσω μια συμβουλή αν πρόκειται να αναβαθμίσεις μια συνηθισμένη epi και χρησιμοποιήσεις φθηνά πεταλάκια και μέτριο ενισχυτή ίσως δεν καταφέρεις το στόχο σου.

??? ??? ??? επισης......θελεις να μου το εξηγησεις λιγο αυτο ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου είναι λίγο δύσκολο να τα εξηγήσω, δεν έχω γνώσεις φυσικής Ή τεχνολογίας ήχου κλπ αλλά θα προσπαθήσω να γράψω την εμπειρία μου που είναι ίσως διαφορετική από άλλον. Ένας ωραίος λαμπάτος ενισχυτής βγάζει τέτοιες συχνότητες που στο ανθρώπινο αυτί είναι ευχάριστες και μπορεί να συμπληρώνουν συχνότητες που δε δίνει μια κιθάρα των 300 ευρώ περισσότερο από έναν ενισχυτή με τρανζίστορ. Επίσης 2-3 μέτρια ή φθηνά πεταλάκια κάνουν τις παραμορφώσεις που λένε αλλά τροποποιούν τη φωνή της κιθάρας με τέτοιο τρόπο που ακούγεται λιγότερο ευχάριστα ίσως κόβοντας συχνότητες που χρειάζονται. Όπως ίσως καταλαβαίνεις δεν είμαι ειδικός απλά λέω την εμπειρία μου και ίσως κάτι από αυτά σου ταιριάξουν. Εγώ παίζω με ένα πεταλακι ibanez-mod και 2 tc electronic. Έχω 3 λαμπάτους ενισχυτές και τώρα περιμένω μια κεφαλή egnater που είναιι ελαφριά να την κουβαλάω στα live

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου απαντησω απλα..........δεν ισχυουν αυτα που λες  ;) ;) ή τουλαχιστον ετσι οπως τα εξηγεις δεν εχω καταλαβει κατι σωστα..........φιλικα - δεν θα μπω ουτε καν στην διαδικασια να σου εξηγησω το γιατι διοτι 1ον: υπαρχουν ηδη αλλα 200 θρεντ για ενισχυτες και θα βρεις τις απαντησεις σου εκει και 2ον γιατι δεν ειναι στο αντιστοιχο θρεντ που μιλαμε τωρα  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

θα σου απαντησω απλα..........δεν ισχυουν αυτα που λες  ;) ;) ...

 

Παρακαλώ?

Ασφαλώς και ισχύουν αυτά που γράφει ο perfectionist.  ::)

 

 

Η ένσταση βρίσκεται αλλού: Ο ενισχυτής είναι τμήμα του οργάνου που ονομάζεται "ηλεκτρική κιθάρα" και σαφώς συμμετέχει στον ήχο με τον χρωματισμό του. Αν θέλουμε να απομονώσουμε την κιθάρα, σαφώς και πρέπει να την ακούσουμε με το λιγότερο δυνατό χρωματισμό. Απλά αυτό δεν έχει τόση λογική όση αρχικά ίσως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ?

Ασφαλώς και ισχύουν αυτά που γράφει ο perfectionist.  ::)

 

 

Η ένσταση βρίσκεται αλλού: Ο ενισχυτής είναι τμήμα του οργάνου που ονομάζεται "ηλεκτρική κιθάρα" και σαφώς συμμετέχει στον ήχο με τον χρωματισμό του. Αν θέλουμε να απομονώσουμε την κιθάρα, σαφώς και πρέπει να την ακούσουμε με το λιγότερο δυνατό χρωματισμό. Απλά αυτό δεν έχει τόση λογική όση αρχικά ίσως φαίνεται.

αυτο θελω να πω με το "δεν ισχυουν αυτα που λες" πως ειναι δυνατον για να "ακουσεις" μια κιθαρα να την βαλεις σε εναν "μετριο" ενισχυτη ?? αφου απο εκει ξεκινανε ολα ?

ποσο μαλλον χωρις λαμπες που εχουν πολυ καλυτερη ποιοτητα αρα και λιγοτερο χρωματισμο απο καποιον τρανζιστορ (σημ: οχι ολοι οι λαμπατοι ειναι καλυτεροι απο τους τρανζιστορ) βεβαια ειναι πολυ γενικο αυτο που συζηταμε αλλα σε γενικες γραμμες εχουν ως εξης

κιθαρα-------> ενισχυτης (με λαμπα) τωρα ο καθε ενισχυτης φυσικα εχει το ηχοχρωμα του

αυτο που λεει ο φιλος μας παει ετσι

κιθαρα-------> πεταλακια( ???)--------> τρανζιστορ ενισχυτης των 250 ευρω (περιπου)

τα πεταλακια και αν "κοβουν" απο την χροια και την ποιοτητα μιας κιθαρας στον τελικο ηχο..........

αμα ηταν ετσι θα παιρναμε ολοι μαπα κιθαρες και χαλια ενισχυτες ή τουλαχιστον μετριους οπως λεει και θα παιρναμε και ΓΑΜΩ τα πεταλια

ισχυει ρε χαρη ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αυτο θελω να πω με το "δεν ισχυουν αυτα που λες" πως ειναι δυνατον για να "ακουσεις" μια κιθαρα να την βαλεις σε εναν "μετριο" ενισχυτη ?? αφου απο εκει ξεκινανε ολα ?

ποσο μαλλον χωρις λαμπες που εχουν πολυ καλυτερη ποιοτητα αρα και λιγοτερο χρωματισμο απο καποιον τρανζιστορ (σημ: οχι ολοι οι λαμπατοι ειναι καλυτεροι απο τους τρανζιστορ) βεβαια ειναι πολυ γενικο αυτο που συζηταμε αλλα σε γενικες γραμμες εχουν ως εξης

κιθαρα-------> ενισχυτης (με λαμπα) τωρα ο καθε ενισχυτης φυσικα εχει το ηχοχρωμα του

αυτο που λεει ο φιλος μας παει ετσι

κιθαρα-------> πεταλακια( ???)--------> τρανζιστορ ενισχυτης των 250 ευρω (περιπου)

τα πεταλακια και αν "κοβουν" απο την χροια και την ποιοτητα μιας κιθαρας στον τελικο ηχο..........

αμα ηταν ετσι θα παιρναμε ολοι μαπα κιθαρες και χαλια ενισχυτες ή τουλαχιστον μετριους οπως λεει και θα παιρναμε και γ*** τα πεταλια

ισχυει ρε χαρη ?

1. Προσπάθησε να καταλάβεις τη λογική πίσω από αυτό που έγραψε. Δεν μίλησε για μέτριο αλλά για καθαρό ενισχυτή. Μην απο-προσανατολίζες τη συζήτηση.

2. Σου επαναλαμβάνω ότι δεν χρειάζεται να σχολιάζεις τα πάντα - ειδικά όταν δεν είσαι βέβαιος.

3. Δεν με λένε Χάρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Προσπάθησε να καταλάβεις τη λογική πίσω από αυτό που έγραψε. Δεν μίλησε για μέτριο αλλά για καθαρό ενισχυτή. Μην απο-προσανατολίζες τη συζήτηση.

και παλι δεν το καταλαβαινω και επισης δεν μου το εξηγεις και εσυ καλυτερα εφ'οσον το καταλαβες -anyway εχεις δικιο αποπροσανατολιζω την συζητηση :-[

2. Σου επαναλαμβάνω ότι δεν χρειάζεται να σχολιάζεις τα πάντα - ειδικά όταν δεν είσαι βέβαιος.

φυσικα και ειμαι βεβαιος για αυτα που λεω - αν δεν ειμαι δεν μιλαω καν

3. Δεν με λένε Χάρη.

σαν το ουκ αν λαβεις ακουστηκε  :P.......το ξερω οτι δεν σε λενε χαρη...χαλαρωσε

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άκου messalion, όλο αυτό

 

αυτο θελω να πω με το "δεν ισχυουν αυτα που λες" πως ειναι δυνατον για να "ακουσεις" μια κιθαρα να την βαλεις σε εναν "μετριο" ενισχυτη ?? αφου απο εκει ξεκινανε ολα ?

ποσο μαλλον χωρις λαμπες που εχουν πολυ καλυτερη ποιοτητα αρα και λιγοτερο χρωματισμο απο καποιον τρανζιστορ (σημ: οχι ολοι οι λαμπατοι ειναι καλυτεροι απο τους τρανζιστορ) βεβαια ειναι πολυ γενικο αυτο που συζηταμε αλλα σε γενικες γραμμες εχουν ως εξης

κιθαρα-------> ενισχυτης (με λαμπα) τωρα ο καθε ενισχυτης φυσικα εχει το ηχοχρωμα του

αυτο που λεει ο φιλος μας παει ετσι

κιθαρα-------> πεταλακια( ???)--------> τρανζιστορ ενισχυτης των 250 ευρω (περιπου)

τα πεταλακια και αν "κοβουν" απο την χροια και την ποιοτητα μιας κιθαρας στον τελικο ηχο..........

αμα ηταν ετσι θα παιρναμε ολοι μαπα κιθαρες και χαλια ενισχυτες ή τουλαχιστον μετριους οπως λεει και θα παιρναμε και γ*** τα πεταλια

ισχυει ρε χαρη ?

 

δεν βγάζει νόημα γιατί είναι ασύντακτο.

Θα παρακαλούσα για λίγη αυτοσυγκράτηση.  :)

 

Επίσης διάβασε προσεκτικά τι έγραψε ο perfectionist.

 

... αν πρόκειται να αναβαθμίσεις μια συνηθισμένη epi και χρησιμοποιήσεις φθηνά πεταλάκια και μέτριο ενισχυτή ίσως δεν καταφέρεις το στόχο σου.

 

Τι σε έκανε να καταλάβεις ότι είπε

αμα ηταν ετσι θα παιρναμε ολοι μαπα κιθαρες και χαλια ενισχυτες ή τουλαχιστον μετριους οπως λεει και θα παιρναμε και γ*** τα πεταλια

 

Διάβασε σε παρακαλώ με προσοχή τι γράφτηκε και κράτα κατά νου ότι όσα γράφουμε εδώ τα διαβάζουν χιλιάδες μέλη και επισκέπτες.

Ας μην γράφουμε σαν να κάνουμε chat.  :) (Ένας άλλος φίλος είχε γράψει ένα σκέτο "χαχχααχαχχααχ"  ::) )

 

Τέλος αν με αυτό:

ποσο μαλλον χωρις λαμπες που εχουν πολυ καλυτερη ποιοτητα αρα και λιγοτερο χρωματισμο απο καποιον τρανζιστορ
εννοείς ότι οι λάμπες χρωματίζουν λιγότερο τότε είναι απλά λάθος (γιατί χρωματίζουν περισσότερο) και αυτή ήταν η ουσία του ποστ του perfectionist. Παρεμπιπτόντως, με την παραπάνω τοποθέτηση του perfectionist διαφωνώ (μερικώς) αλλά στη βάση που έθεσα προηγουμένως. Με πιάνεις?  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου