Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε epiphone les paul standard - προτάσεις!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω μια epiphone les paul standard

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard_cherry_sunburst.htm

 

Σκεφτομαι να τις αλλάξω μαγνητες, όχι όμως στο προσεχές μέλλον. Παρ'ολα αυτά θα ήθελα να μάθω για τους διάφορους μαγνήτες μέσα απο αυτό.

 

Παίζω κυρίως blues, classic rock και πολύ Ηendrix. (Το κακό είναι πως τελευταια την ψάνχω και σε πιο βαριές καταστάσεις αλλά το ξεχνάμε αυτό προς το παρόν)

 

Τι προτείνετε???

 

(Δεν αναφέρω ενισχυτή γιατί προς το παρόν παίζω με έναν ακουστικό λάνευ- δεν προσδιορίζω budget γιατί είμαι άσχετος)

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ σου λέω κράτα τα λεφτά, βάλε άλλα λίγα και πάρε και αυτή

 

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_50s.htm

 

γιατί hendrix και classic rock τη ζητάνε τη strat τους. Θα έχεις και δυο κιθάρες, και θα μπορείς να κάνεις τα πάντα. Γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου :)

 

Αυτό που πραγματικά όμως θέλω τώρα είναι να μάθω τους παλιο- μαγνήτες. Ακούω τόσους και τόσους (sd 59, sd JB, gibson 57 κλπ) και θα ήθελα να ξέρω τι.. βιολί βαράνε?

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(Δεν αναφέρω ενισχυτή γιατί προς το παρόν παίζω με έναν ακουστικό λάνευ- δεν προσδιορίζω budget γιατί είμαι άσχετος)

φιλε μου για να ακουσεις τις διαφορες αναμεσα στους διαφορους μαγνητες κατα τη γνωμη μου πρωτα πρεπει να παρεις ενα κατα καποιο τροπο <σοβαρο> ενισχυτη IMHO.Μην παιδευεσαι αδικα,λοιπον με αλλαγες μαγνητων κλπ.Φιλικα παντα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως αξίζει μια ματιά σε αυτούς:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=187237.0

 

Για Hendrix δεν είμαι σίγουρος βέβαια, αλλά πώς έχεις στο μυαλό σου ήχο Hendrix με les paul;

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχεις τουλάχιστον προσδιορίσει τί είναι αυτό που δεν σου αρέσει στους μαγνήτες που έχεις; Αν και αμφιβάλλω αφού δεν έχεις καν ενισχυτή...

 

Οι μαγνήτες είναι συσκευές που μετατρέπουν την μηχανική κίνηση της χορδής σε ηλεκτρική τάση με ορισμένα συχνοτικά χαρακτηριστικά. Αυτή ενισχυέται και διεγείρεί τα μεγάφωνα για να σου δώσει αυτό που τελικά ακούς.

 

Ανάλογα με το πάχος του σύρματος, τις περιελίξεις, το είδος μαγνητικού υλικού το πόσο φορτισμένο θα είναι αυτό και τη γεωμετρία του ένας μαγνήτης μπορεί να παράγει τελείως διαφορετικές συχνότητες και να έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά από κάποιον άλλο στην ίδια κιθάρα. Άρα μπορείς αλλάζωντας μαγνήτες να αλλάξεις εντελώς τον ήχο της κιθάρας σου.

 

Αυτό όμως που θα πρέπει να λάβεις υπόψιν αλλάζωντας έναν μαγνήτη είναι ο ήχος που ήδη έχει η κιθάρα σου. Συνήθως θες έναν μαγνήτη που να κομπλιμεντάρει τυχόν αδυναμίες του οργάνου. Οι νεότερες Epi ας πούμε συνήθως είναι λίγο ως πολύ thin και τα πρίμα τους δεν είναι το δυνατό τους σημείο οπότε επωφελούνται απο μαγνήτες που έχουν αρκετά μπάσα και είναι σχετικά dark (με λίγο treble roll off)...Όπως οι Gibson '57 ή οι PRS DragonII που προτιμώ εγώ σε τέτοιες κιθάρες, αλλά σίγουρα και πολλοί άλλοι για το είδος που αναφέρεις.

 

Βέβαια σε κάθε περίπτωση εσύ έχεις το όργανο στα χέρια σου, κρίνεις πως ακούγεται ακουστικά, χρησιμοποιείς και τον ήχο των μαγνητών που έχεις ήδη σαν μια αναφορά για το τί θες να αλλάξεις και αποφασίζεις.

 

Μόνο που όλα αυτά δεν έχουν κανένα νόημα αν δεν έχεις ενισχυτή για να τα ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε απόλυτο δίκαιο. Και για το hedrix- les paul (αλλά τι να κάνω αφού τα αγαπώ και τα 2    Red House - Jimi Hendrix Blues Jam w/ Gibson Les Paul, Oxfuzz & Blackstar Artisan    -και όχι δεν είμαι εγώ). Και για τον ενισχυτή. Αλλά ας υποθέσουμε οτι έχω εναν bugera v22. (καλός?) !

 

πείτε μου μερικούς (κλασσικους?) μαγνήτες που θα μου ταίριαζαν και αν μπορείτε πείτε μου και τα χαρακτηριστικά τους :)

 

Σόρι αν κουράζω.... Να μάθω θέλω.... (και είναι λίγο δύσκολο στην επαρχία να βρεις κάποιον να ξέρει :)) )

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες είναι συσκευές που μετατρέπουν την μηχανική κίνηση της χορδής σε ηλεκτρική τάση με ορισμένα συχνοτικά χαρακτηριστικά. Αυτή ενισχυέται και διεγείρεί τα μεγάφωνα για να σου δώσει αυτό που τελικά ακούς.

γκουρου μου εσυ  ;D ;D ;D

 

περα απο την πλακα 3 ατομα παραπανω σου ειπαν αυτο που θα σου πω εγω + και μερικες ακομα "λεπτομεριες" που ισως δεν εχεις υποψη σου

ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ το Α και το Ω σε μια ηλεκτρικη κιθαρα........δεν πα να εχεις 15 διαφορετικες κιθαρες με 40 διαφορετικους μαγνητες επανω.......ολες θα ακουγονται "σχεδον" (και χοντρικα) το ιδιο.........

καλο λοιπον ειναι να επενδυσεις σε εναν πιο καλο ενισχυτη για να μπορεις να ακουσεις και αλλιως την κιθαρα σου γιατι πιστεψε με αν την κιθαρα σου την βαλεις σε ΚΑΛΟ ενισχυτη και παιξεις με κλειστα ματια θα νομιζεις οτι κρατας αλλη κιθαρα.......

ΠΑΙΞΙΜΟ.......κοντα στα 12 χρονια επαγγελματιας μουσικος αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ΟΛΑ ειναι στα δαχτυλα............ΚΑΙ ο ηχος που θα βγαλει η κιθαρα επισης.......

μαγνητες λοιπον και on topic παραλληλα  ;)

gibson 57

με πολυ ογκο θα δεισ την επι να γινεται γκιπσον

εσενα σε συμπαθω γιατι μου την βγαινεις χωρις φλας  ;D ;D ;D δεν ισχυει αυτο που λες και ποσο μαλλον χωρις ενισχυτη ή μαλλον ισχυει κατω απο προυποθεσεις

οι μαγνητες που φοραει η κιθαρα σου ειναι alnico και ειδικα οι καινουργιοι που φορανε οι epi ειναι αρκετα καλοι αλλα οπως ειπε και ο kpeyos ειναι λιγο thin στον ηχο τους.......προταση ??

θα αφησω να επιλεξεις εσυ............http://www.dimarzio.com/pickup-picker ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου