Προς το περιεχόμενο

ibanez rg 1451 ή jackson dk-2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την dk2.Και στην προτείνω ανεπιφύλακτα.Μάλιστα έχω και το υπερ-funk χρώμα earie blue swirl το οπόιο και σκίζει είναι απλά υπέροχο!Τώρα με την ibanez ναι μεν έχεις ποιότητα j craft αλλά: 1)Οι μαγνήτες είναι για μένα μέτριοι

                  2)επίσης τα pots με τα οποία έρχονται οι μαγνήτες είναι το ίδιο μέτρια

                  3) δεν έχει σκληρή θήκη

                  4) τα κλειδιά δεν είναι Locking μιας και δεν έχει το nut του floyd.Για μένα είναι μείον.

 

Με την jackson παίρνεις απίστευτα χρώματα,τρέμολο το οποίο δεν ξεκουρδίζει αν και δεν έχει καλό flutter.Πολύ ωραίους μαγνήτες (με τον jb έχει γραφτεί το μισό μέταλ ;D ;D),πολύ βολικό μπράτσο κάτι ανάμεσα σε fender και ιbanez και σκληρή θήκη και όλα αυτά σε χαμηλότερη τιμή και καλή μεταπωλητική αξία στους μαγν'ητες αν δεν σ αρέσουν.Το τρέμολο εγώ σε 1 μήνα έμαθα να το σετάρω σε 15 λεπτά χρονομετρημένα κιόλας (κάναμε πλάκα με τον έταιρο κιθαρίστα στο γκρουπ ότι θέλει πολύ ώρα για να το σετάρεις).Ειδικά αν την αφήνεις την κιθάρα σε ένα κούρδισμα και δεν αλλάζεις συνέχεια δε θα έχεις πρόβλημα στο σετάρισμα ειδικά αν όταν αλλάζεις χορδές βγάζεις μία-βάζεις μία.

 

Τέλος επειδή την κιθάρα την έχω αλλάξει χίλιες φορές κούρδισμα μπορώ να πω ότι δε μουντώνει ο ήχος στα χαμηλά κουρδίσματα και ο λαιμός είναι αρκετά στιβαρός.

 

+1 από μένα στν jackson.

 

Αν βέβαια έβαζες στη σύγκριση κάποια άλλη ibanez πχ 2550,2570 θα προτιμούσα την ibanez. ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και για να ΄χουμε καλο ερωτημα, σε τί μουσικα ακουσματα κυμαινεσαι?  ???

 

Και σε τι ενισχυτη θα κουμπωσεις την κιθαρα?

 

 

Παντως εγω αντι για καποια απο τις δυο κιθαρες που ανεφερες θα σου προτινα με κλειστα ματια να παρεις μια απο αυτες:

 

http://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_so_cal_style_1_hh_cr.htm αν θελεις dimarzio

ή

http://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_san_dimas_style_1hh_bk.htm Αν θελεις S.D.

 

Εχουν 2 διπλους μαγνητες αλλα νομιζω πως δεν θα εχεις κανενα απολυτως  προβλημα. Αλλα σκεψου στα ιδια σχεδον λεφτα εχεις: σκληρη θηκη, πολυ καλυτερους μαγνητες και απο τις αλλες δυο κιθαρες και γενικοτερα κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερες κιθαρες απο τις αλλες που ανεφερες αρχικα. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να ΄χουμε καλο ερωτημα, σε τί μουσικα ακουσματα κυμαινεσαι?  ???

 

Και σε τι ενισχυτη θα κουμπωσεις την κιθαρα?

 

 

Παντως εγω αντι για καποια απο τις δυο κιθαρες που ανεφερες θα σου προτινα με κλειστα ματια να παρεις μια απο αυτες:

 

http://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_so_cal_style_1_hh_cr.htm αν θελεις dimarzio

ή

http://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_san_dimas_style_1hh_bk.htm Αν θελεις S.D.

 

Εχουν 2 διπλους μαγνητες αλλα νομιζω πως δεν θα εχεις κανενα απολυτως  προβλημα. Αλλα σκεψου στα ιδια σχεδον λεφτα εχεις: σκληρη θηκη, πολυ καλυτερους μαγνητες και απο τις αλλες δυο κιθαρες και γενικοτερα κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερες κιθαρες απο τις αλλες που ανεφερες αρχικα. ;)

 

 

 

+1 για charvel αλλά καλύτερους μαγνήτες από τη jackson?Είναι καλύτεροι οι dimarzio από τους duncan.Καλύτεροι οι duncan από τους dimarzio? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για charvel αλλά καλύτερους μαγνήτες από τη jackson?Είναι καλύτεροι οι dimarzio από τους duncan.Καλύτεροι οι duncan από τους dimarzio? ??? ???

 

Για ΄μενα s.d = dimarzio.

 

Η san dimas φοραει τους s.d. (΄59 και jb) και εχω την εντυπωση (διορθωστε με αν κανω λαθος γιατι δεν ειμαι σιγουρος) οτι δεν ειναι τοσο modern ο ηχος τους οσο οι dimarzio (evolution Και tone zone) της socal.

Aυτο εννοειτε οτι δεν σε καμια περιπτωση κακο, ειναι καθαρα θεμα γουστου. (Με προλαβε ο blackie)

 

Αλλα δεν μας ειπε ακομα τί ηχους θελει να προσδιορισει... Εγω με βαση τις κιθαρες που διαλεξε καταλαβα hard rock και metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φλοιντ το μπλοκαρεις αμα θες

οι μαγνητες του τζακι σπερνουν

θα δεις πως ο λαιμος ειναι ξεκουραστος σστισ μεγαλες ταχυτητες

εγω παρ ολο π εχω rr σχημα δεν με κουραζει

τα ταστα για την αποψη μου ειναι υπερ-τζαμπο κατι που απ την πλευρα το βλεπω σαν προτερημα στις συνχορδιες και οχι μονο

μην νομιζεις το φλοιντ κανει και για αλλα πραγματα

οπως το οτι μπορεις να ρυθμισεις τησ χορδες σε υψως ξεχωριστα την καθε μια

κατι που δεν κανουν οι gibson κτλ

ακομα θα κουρδισεις μια φορα μεχρι να αλαξεις χορδες

το φλοιντ της τχζακσον ειναι αξιολογο για licenced

εγω θελω να παρω την sls αλλα μαλων θα βολευτω με μια rr24

 

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η jackson εχει πολυ καλυτερο λαιμο κατ'εμε...(compound radius)

Πολυ καλυτερους μαγνητες(αν και ο JB δε μ'αρεσει καθολου)

Και απο ποτε το floyd rose ειναι δυσκολο να το σεραρεις?(δες 2 βιντεο στο youtube και θα το σεταρεις σε 10 λεπτα).

 

Ασε που η τζακσον εχει και σκληρη θηκη...

Ενω η "αλλη" σου δινει ενα κομματι υφασμα...

(εντυπωση μου κανει που κανεις δε το ειδε)

 

Eσυ εισαι κομπλεξικος ρε... για αυτο τα λες αυτα...Και για να δεις ποσο κομπλειξικος εισαι κοιτα δω...

 

Θεμα γουστου...

Εγω δε χωνεψα ποτε τους dimarzio...

Ακουγονται ολοι σα neck μαγνητες...

Duncan  φορ μι...αλλα οχι jb...CUSTOM κυριοι...

 

Κομπλεξικε... ;D :P

 

Και για να σου μπω στο ματι ρε παλιο κομπλεξικε η ιμπανεζ ειναι πολυ καλυτερη κιθαρα , να πουμε... και οι μαγνητες ειναι μια χαρα για την συγκεκριμενη κιθαρα... Και ποσος που μας ενδιαφερει ρε κομπλεξικε αν η τζακσον εχει καλυτερους μαγνητες αφου η ιμπι θα ακουγεται καλυτερη γιατι δεν εχει αυτο το tonesucker μαιμου folyd rose... Και ο jb ρε κομπλεξικε , πολυ φοβαμαι οτι θα πρεπει να συμφωνησουμε... Δεν παιζει καλα σε κιθαρες με φλοιντ σε σχεση με το πως παιζει σε κιθαρες χωρις...

 

Και υπαρχουν dimarzio που ειναι πολυ γαματ(οι) ρε , και πιο ωραιοι απο τον φλωροκαστομ σου ρε... Γιατι ο καστομ ειναι για να παιζει καντρυ ρε , που παιζεις εσυ... Εμεις ειμαστε αντρακλες και παιζουμε μεταλ... οοοοουυυυυυαααααααα !!!!!!!!

 

Αγορι μου... εσυ... τσολια μου διμετρε... !!!  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προτείνω αυτή:

 

http://www.schecterguitars.com/International/Products/Guitar/Hellraiser-C-1.aspx

 

η οποία έχει 779 ευρώ (χωρίς floyd rose) εδώ:

 

http://guitars.gr/el/guitars/elgtr/schecter/schecter-prices-6strings

 

Είναι Japan made, set-neck κατασκευή, EMG που σπλιτάρονται (coil-tap), 24XJ τάστα, φοβερό bridge, locking κλεδιά..είναι πολύ καλή κιθάρα!

 

άκουσέ τη κι εδώ:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις-προτάσεις. 

Προς ενημέρωση τα ακούσματα μου ειναι γενικά ροκ, μπλουζ(τεξας στυλ-SRV) και σαφώς μέταλ. Γνωρίζω οτι δεν μπορώ να τα έχω όλα αλλα μπορώ κατά προσέγγιση (φαντάζομαι)

Όσα αναφορά τον ενισχυτή... ο παλιός 15άρης samick είναι χάλια οπότε θα πάρω τον fender mustang I ο οποίος για δωμάτιο είναι καλός και πολύ ευέλικτος στους ήχους του( τον δοκιμασα).

 

Τώρα οσα αναφορά τις κιθάρες προτάσεις :

 

*Την schecter (η οποία παρεπιπτόντως ειναι πανέμορφη) δεν μπορώ να την αγοράσω λόγω χρηματικού ορίου (απο το αρχικο οριο των 500 ευρώ ανέβηκα στα 650 και πραγματικά δεν μπορώ να διαθέσω παραπάνω.)

 

*Για την Charvel το συζητάω. Γενικά φαίνεται πολύ καλή κιθάρα αλλά ο λαιμός της είναι σαν της jackson  και της ibanez??Επίσης με τους hum μαγνητες δεν θα μπορώ να έχω ανάλογο ήχο single.

 

 

Γενικά το πρωί ενώ είχα πειστεί για την ibanez τώρα αναθεώρησα διότι όντως το τρέμολο της jackson κλειδώνει (στην περίπτωσή μου) και το σετ απ του δεν είναι μεγάλη υπόθεση, έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον (είδα βιντεο στο youtube)

 

Το κακό είναι οτι εχω δοκιμάσει μόνο την ibanez  (μένω Ηράκλειο Κρήτης και δεν υπάρχει ποικιλία :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου