Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μίκτη - audio interface


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

 

είναι το πρώτο μου post..... χαίρομαι που είμαι στην παρέα σας.....

 

Εδώ και μέρες με βασανίζει ένα πρόβλημα..... τι να επιλέξω ως μέσο διασύνδεσης για εγγραφή στο pc.

 

Προσπαθώ να φτιάξω ένα home studio (ας το πούμε έτσι τρομάρα μου) για να γράφω τα ταξίμια, τις συνθέσεις μου, αλλά και να κάνω μερικές ηχογραφήσεις με τους φίλους μου (Λαϊκά - Ρεμπέτικα).

 

Έχω επιλέξει τα παρακάτω που βγαίνουν κοντά στα 550 Ευρώ:

 

BEHRINGER DI800 ULTRA-DI PRO

BEHRINGER FX 2000 3D FX PROCESSOR

BEHRINGER HA8000 POWERPLAY PRO-8

BEHRINGER C 4 (ΖΕΥΓΟΣ 2 ΜΙΚΡΟΦΩΝΩΝ)

BEHRINGER B1

BEHRINGER XM-1800S MICROPHONE 3-PACK

STUDIORTA PRODUCER CART

 

Το θέμα είναι τι να διαλέξω για διασύνδεση...

 

Κλείνω προς την

BEHRINGER XENYX X1832 USB

 

αλλά γλυκοκοιτάζω και τα:

ESI ESP1010E PCIe

ESI ESU 1808 USB

 

 

Μια βοήθεια ειδικά για τα ESI.... τα έχει δουλέψει κανείς;;;;

 

Περιμένω με χαρά τις προτάσεις και τις παρατηρήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόνσολα έχεις ? Από που θα παίρνει σήμα το powerplay?

 

Η προσέγγιση mixer w. usb audio i/f είναι τελείως διαφοερτική από τη λογική της  "ESI" (ή οτιδήποτε σε "συμβατική" κάρτα ήχου).

 

Εχεις βάλει στο πακέτο 3 μικρόφωνα άλλα η ESI έχει μόνο 2 μικροφωνικές εισόδους. Πόσες πηγές σκοπεύεις να γράφεις ταυτόχρονα?

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι οι turnkey και compact λύσεις είναι, από κάθε άποψη ,  προτιμώτερες  στο επίπεδο του home recording (φυσικά ότι πληρώνεις παίρνεις). Νομίζω ότι με τη xenyx (ή με οτιδήποτε σε αυτή τη λογική) θα ξεμπερδέψεις με τα τεχνικά και θα προχωρήσεις ευκολα και γρήγορα στο ζητούμενο που είναι η μουσική δημιουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Η βασική χρήση που το θέλω είναι για να καταγράφω τα ταξίμια μου όταν κάνω πρόβες διότι λόγω και ηλικίας  ;D μόλις σταματήσω δεν τα θυμάμαι.... αλλα κυρίως να γράφω κάποιες συνθέσεις μου (λαϊκά κομμάτια).

 

Άρα τα βασικά θα είναι (κατά περίσταση):

2 μπουζούκια

1 κιθάρα

1 μπάσσο

1 βιολί

1 τζουράς

1 μπαγλαμαδάκι

 

Τα υπόλοιπα (Drums, Synth...) μέσω MIDI Keyboards και software

 

Φωνές το πολύ 2 είναι υπεραρκετές.... σε διαφορετική περίπτωση θα χρησιμοποιώ το C4 που είναι καλό για χορωδία.

 

Και μένα η πρώτη μου επιλογή (πριν δω όλα τα άλλα) ήταν η Xenyx X1832 USB αλλά η ESI 1010e έχει bus 8/8. Επίσης έχει 24bit/96KHz ενώ η Xenyx 16bit/48KHz με bus 3in/2out

 

Αν πάρω τελικά αυτή και όχι κονσόλα, τότε θα βάλω και τα περισσότερα rack units (όπως π.χ. το DI800).

 

Δεν ξέρω..... δεν είμαι και πολύ καλός στα περί ηχογραφήσεων.... μέχρι τώρα τις έκανα στο pc με ένα απλό μικροφωνάκι....

 

Επειδή όμως θα κάνω και κάποιες ηχογραφήσεις - βιντεοσκοπήσεις για το site μου θέλω να βγάλω ένα ανεκτό αποτέλεσμα....

 

Εάν έχεις κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις  (συνολικά 600-800 Ευρώ) θα με βοηθούσες πολύ.

 

Εάν πάρω και τα δύο.... θα βοηθούσε;;;; ή θα μπλέξω παραπάνω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη ταπεινή μου  γνώμη είναι κρίμα (και άδικο) να γράψεις ακουστικά όργανα όπως αυτά που αναφέρεις με DI. Θεωρώ ότι "χάνεις" ένα μεγάλο μέρος τόσο της ερμηνείας, όσο και του "χαρακτήρα" του οργάνου. 

 

Φυσικά η "λύση" DI βολεύει, ίσως, στο live γιατί ξερμπερδεύεις από "σφυρίγματα" και διαροές. Στο rec όμως -και ιδιαίτερα αν έχεις έναν στοιχειωδώς ηχοαποροφητικό χώρο με μια σχετικά ανεκτή στάθμη "φόντου" (βλέπε να μην κλαίνε παιδια, γαβγίζουν σκυλιά, χτυπάνε συνεχώς κουδούνια/ τηλέφωνα) - θα ωφεληθείς ηχητικά από τη (σωστή) χρήση μικροφώνου - και ναι το B1 είναι μια χαρά για τη δουλειά.

 

Το 8Bus είναι για σένα ζητούμενο ? θες να γράφεις ταυτόχρονα όλα τα όργανα ? Αυτό εδώ το έχεις τσεκάρει?

 

http://www.thomann.de/gr/jamhub_tourbus.htm

 

(Προσωπικό αγαπημένο και η, κατά την ταπεινή μου γνώμη, πάντα,  απόλυτη all-in-one λύση για gigging musicians)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω..... και τα περισσότερα με μικρόφωνο θα τα γράψω..... γι' αυτό έβαλα και τα C4 και B1

 

Τα μηχανήματα θα τα βάλω στο γραφείο στο σπίτι (είναι φίσκα στους υπολογιστές, βιβλιοθήκες και μηχανήματα, καθότι προγραμματιστής), επίσης και με κλειστά παράθυρα κάνει αρκετό θόρυβο απ' έξω μιας και είμαι δίπλα σε γραμμές τρένου και η γειτονιά έχει αρκετά παιδιά....

 

Ίσως να πάρω να κρεμάσω αυτά http://www.thomann.de/gr/the_takustik_pyramidenschaum_5020_2er_set.htm στο τοίχο μήπως και βελτιωθεί λίγο η κατάσταση... με τον ήχο στο δωμάτιο...

 

Την X1832 θα την πάρω σίγουρα μαζί με ένα ενεργό monitor http://www.thomann.de/gr/behringer_f1320d_monitor.htm

 

Είναι και πρόβλημα χώρου με τόσα μηχανήματα.... κοιτάω μήπως τα συμμαζέψω σε rack 19".

 

Γι' αυτό κοιτάω να έχω αρκετές επιλογές, όποτε όπως βολεύει κάθε φορά.

 

Με βλέπω να ξεφεύγω από τον προϋπολογισμό αν βάλω και τα ψιλολόγια...

 

Όσον αφορά το 8 bus δεν είναι ζητούμενο αυτό αλλά το 24bit/96KHz... το οποίο το έχουν και άλλες κάρτες αλλά δεν δίνουν τόσα σε αυτή την τιμή.... οπότε το είδα ως ευκαιρία.

 

Με τους φίλους μπορούμε να γράψουμε όλοι μαζί και με τα 2 C4 για τα όργανα και το Β1 στην κύρια φωνή.... άλλωστε αυτό θα συμβαίνει όχι πολύ συχνά.

 

Κυρίως, μπουζούκι (1η-2η), κιθάρα, μπαγλαμά θα τα γράφω εγώ, οπότε και τα άλλα ένας - ένας....

 

Το είδα αυτό που μου πρότεινες.... δεν είναι για μένα αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου