Προς το περιεχόμενο

Αξιολόγηση κιθαριστικού εξοπλισμού από clips


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλωστε κι εγώ ο ίδιος, πολλάκις στο παρελθόν, έχω βασιστεί σε video-reviews άλλων για αγορά gear και μπορώ να πω πως τις περισσότερες φορές δεν βρέθηκα προ (δυσάρεστης) έκπληξης.

Αυτό που πήρα δεν απείχε ιδιαίτερα από αυτό που είχα δει/ακούσει στην παρουσίαση ;)

Διότι προφανώς είχες ακούσει/δει πάρα πολλά βίντεο με διαφορετικά σετάπ και έβγαλες ένα συμπέρασμα στατιστικά και στο περίπου.

Αυτό λοιπόν είχα πει και εγώ στην αρχή απλά δεν το ανέλυσα.

Όταν ενδιαφέρεσαι για κάτι και η μόνη σου πηγή είναι το youtube, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι δεις και να ακούσεις παααάρα πολλά βίντεο με διαφορετικά σετάπ (κιθάρες, ενισχυτές, άλλα πετάλια μαζί κλπ).

Κάπου εκεί λοιπόν και εφόσον έχεις στο μυαλό σου τον ήχο που θέλεις, κρατάς τα σημεία απ'αυτα που ακούς και πλησιάζουν το δικό σου σετάπ και σκέφτεσαι στο περίπου πως θα είναι ο ήχος στο δικό σου rig.

 

Πχ. Αν ενδιαφέρεσαι για το Suhr Riot και παίζεις με μία...Crafter ας πούμε, πας στο youtube και ψάχνεις τι έρχεται πιο κοντά στο δικό σου σετάπ και το ακούς από 5-10 διαφορετικά κλιπ. Αν στα 5 απ'τα 10 κλιπ, έχεις ακούσει κάτι που σου αρέσει, κοιτάς αν πλησιάζεις το rig του "παίχτη" στο youtube και πάντα με το σκεπτικό ότι αυτό έχει ηχογραφηθεί με μικρόφωνο κάμερας ή direct σε κάρτα ήχου "προσθαφαιρείς"  στο μυαλό σου τις διαφορές του ήχου και φτάνεις σε ένα συμπέρασμα του πως θα είναι ο πραγματικός πλέον ήχος σου με το riot στο 80%

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πας στο youtube και ψάχνεις τι έρχεται πιο κοντά στο δικό σου σετάπ και το ακούς από 5-10 διαφορετικά κλιπ. Αν στα 5 απ'τα 10 κλιπ, έχεις ακούσει κάτι που σου αρέσει, κοιτάς αν πλησιάζεις το rig του "παίχτη" στο youtube και πάντα με το σκεπτικό ότι αυτό έχει ηχογραφηθεί με μικρόφωνο κάμερας ή direct σε κάρτα ήχου "προσθαφαιρείς" στο μυαλό σου τις διαφορές του ήχου και φτάνεις σε ένα συμπέρασμα του πως θα είναι ο πραγματικός πλέον ήχος σου με το riot στο 80%

 

...και μετά...έρχονται οι μέλισσες!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έπεσα πάνω σ'αυτόν τον τύπο.

Δεν καταλαβαίνω λέξη απ'όσα λέει ;D αλλά το πάει πολύ καλά.

Νομίζω πως κάπως έτσι θα έπρεπε να είναι όλες οι παρουσιάσεις.

 

P.S: Δεν μιλάω για το πόσο πιστός είναι ο ήχος σε σχέση με την πραγματικότητα, αλλά για τον τρόπο που το παρουσιάζει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Έτσι, έχω καταλήξει να βλέπω για τα περί εξοπλισμού συγκεκριμένα videos, όπως πχ του proguitarshop ή του chatreeo (και ας μην καταλαβαίνω γρι από τη γλώσσα του).

Σήμερα έπεσα πάνω σ'αυτόν τον τύπο.

Δεν καταλαβαίνω λέξη απ'όσα λέει ;D αλλά το πάει πολύ καλά.

Νομίζω πως κάπως έτσι θα έπρεπε να είναι όλες οι παρουσιάσεις.

P.S: Δεν μιλάω για το πόσο πιστός είναι ο ήχος σε σχέση με την πραγματικότητα, αλλά για τον τρόπο που το παρουσιάζει.

 

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντε αν μπορειτε το παρακατω τεστ:

 

Παρτε τον ενισχυτη σας και πηγαινετε στο καλυτερο επαγγελματικο στουντιο που ξερετε,μια ωρα ηχογραφησης θα σας κοστισει το πολυ 40 ευρω.

 

Γραψτε τον ενισχυτη σας με τον καλυτερο δυνατο τροπο (με τα καλυτερα μικροφωνα,προενισχυτες κτλ).

 

Ακουστε προσεκτικα τον φυσικο ηχο του ενισχυτη σας (δηλ.εσεις και ο ενισχυτης και η κιθαρα σας στο ιδιο δωματιο).

 

Μετα ακουστε το Playback απο τα,καταπληκτικα ,μονιτορ του στουντιου....

 

Θα καταλαβετε ΑΜΕΣΩΣ γιατι η συναγωγη συμπερασματων για τον ηχο του ενισχυτη σας μεσω της ακροασης του απο μονιτορ (μεγαφωνα κτλ) ειναι απλα ακυρη.

 

Αν δεν το καταλαβετε,δηλ.αν ο ηχος του ενισχυτη σας ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο ιδιος και στις 2 περιπτωσεις σας κερναω το στουντιο... ;D

 

Πολύ σωστή παρατήρηση.Παρόλα αυτά εγώ θέλω να μεταφέρω το δικό μου τρόπο που είναι ακριβώς το αντίθετο.Με τη σειρά

-Σετάρω τον ήχο μου στον ενισχυτή

-Βρίσκω ένα sweet spot, συνήθως 2-3 μέτρα μακριά από το ηχείο(έχω combo 1x12) και ελαφρά δεξιά(ή αριστερά)

-Αποθηκεύω τον ήχο στο μυαλό και σημαδεύω τη θέση στο χώρο(ώστε να μπορώ να επανέρχομαι και να ξανακούω τον συγκεκριμένο ήχο)

-Παίρνω ένα sm57 και ένα άλλο μικρόφωνο(φτηνό ribbon η 414) και δεν σταματάω να τους αλλάζω θέσεις και συνδυασμούς μέχρι ο ηχογραφούμενος ήχος να είναι σε ποσοστό πάνω από 90% ίδιος με αυτό που ακούω στο sweet spot μου.Λέω 90% γιατί ξέρω πχ ότι τα συγκεκριμένα Monitors που έχω θα πουσάρουν λίγο τα μεσαία, ενώ τα ακουστικά μου ας πούμε είναι πιο ουδέτερα ενώ λογικά από ενα hi-end ζευγάρι monitors θα ακούγεται just fine.

Εμένα στο home studio μου έχει πάρει μέχρι και μισή μέρα να μετακινώ τον ενισχυτή στο χώρο από δω κι από εκεί να στήνω-ξεστήνω μικρόφωνα, bass traps, absorbers, μαξιλάρια, καναπέδες κλπ

Γενικά με  το tone μου, το οποίο χαλάω άλλη μισή μέρα για fine tunning(πριν την έναρξη των ηχογραφήσεων) είμαι total bitch.Ειλικρινά έχω φτιάξει πλάτες με αυτό το θέμα.

Τέλος πάντων...

Bottom line:γίνεται αυτό που αναφέρεις απλά θέλει ΠΟΛΥ υπομονή και καλά αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

Χαχαχα Τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται  ;D ;D ;D (πραγματικά δεν το πρόσεξα ότι το έγραψες)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου