Προς το περιεχόμενο

laney vc ρυθμίσεις


joh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείς οτι χάνουν απο κοντά ;

 

Οχι,παλα τις περισσοτερες φορες ακους καποιο ΠΕΤΑΛΙ (treble boost ,fuzz etc) μεσα απο τον VOX AC30 & οχι τον ιδιο ενισχυτη τιγκαρισμενο. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Δεν το ήξερα αυτό για τους  vox , μου αρέσει πολύ το  overdrive  τους αλλά αυτό με τις απάνθρωπες εντάσεις... δεν ακούγετε πολύ δελεαστικό :)

 

Kαι οι κανονικοί 15ρηδες και 30ρηδες Vox, και οι handwired, και οι εκδόσεις του Bruno έχουν master volume, κι επομένως δεν χρειάζονται απάνθρωπες εντάσεις για να πάρει κάποιος το overdrive τους.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπροστα μου εναν AC30 (σαν και αυτους της δεκαετιας 60 & 70 που εχει ακουσει ο φιλος μας & θελει να μιμηθει) & ψαχνω να βρω αυτο το MV που λες και ρε μαμωτο δεν το βρισκω πουθενα!! ;D

 

Μπορεις να μου πεις που ειναι?

 

δεν χρειάζονται απάνθρωπες εντάσεις για να πάρει κάποιος το overdrive τους

 

φυσικα αλλα ειναι PREAMP od & δεν εχει σχεση με τον ηχο ενος τιγκαρισμενου AC30 (ωραιος ειναι παντως)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπροστα μου εναν AC30 & ψαχνω να βρω αυτο το MV που λες και ρε μαμωτο δεν το βρισκω πουθενα!! ;D

 

Μπορεις να μου πεις που ειναι?

 

Τέρμα δεξιά:

lg-ac30c2-top.jpg

lg_AC30HW_TopPanel.jpg

 

YΓ. Μετά πρόσθεσες το "σαν και αυτούς της δεκαετίας '60-'70" που όντως δεν είχαν.  Όμως πριν αναφέρει κάτι ο συνφορουμίτης για '60 ή '70 είχες τονίσει πως οι Vox παραμορφώνουν μόνο αν τους ανοίξεις ΠΟΛΥ, οπότε το ανωτέρω απαντάει σε αυτό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, βλεπεις ανηκω στην...μειοψηφια των...κιθαρωδων που VOX θεωρει μονο τους AC30 (τους κανονικους οχι τους γιαλαντζι CC) ( τα νεα hw RI ειναι ωραια ομως και τα κανονικα τους καναλια ειναι μια χαρα VOX με το MV απενεργοποιημενο βεβαια )... ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ σωστό δε το σκέφτηκα .Ίσως να δοκιμάσω να ζεστάνω λίγο το drive  κανάλι με ένα fuzz germanium ;

Aν επιθυμείς το ηχόχρωμα των παραμορφωμένων Vox και δεν σου το παρέχει ο ενισχυτής σου, μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο από τα πεταλάκια που το προσομοιώνουν. Υπάρχει ένα θρεντ που είναι μαζεμένα: http://www.noiz.gr/index.php?topic=178754.0 Θα πρότεινα το Vox Over The Top Boost, που δεν παράγεται πια και θα το βρεις μεταχειρισμένο σε καλή τιμή. Φαζάκι όμως ίσως πλησιάζει περισσότερο σε Yardbirds και λοιπά 60s που μάλλον σκέπτεσαι.

 

Θρεντ για SS vs. tube rectifier υπάρχει στα "Λυμένα" του Guitar&Bass.

 

Τρελαίνομαι για τους λευκούς Vox, ειδικά για τον 15ρη...  :) ...και παρακάμπτεται το master volume.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vox handwired  θα ήταν μια επιλογή εαν έδινα γύρω στα 100 ευρω .

Επίσης και η  reissue  σειρά της fenter . Εαν μπορούσα να δώσω 100 για 5  watt  ο champ  είναι απλά ακαταμάχητος !

Να σας ρωτήσω ... δεν υπάρχουν κάποιες τυπικές ρυθμίσεις στο βασικό  equallizer  που να είναι ας πούμε , τυπικές

για  blues  η clasic rok .. δεν μου ακούγετε λογικό μιας και απο ενισχυτή σε ενισχυτή αλλάζουν πολλά αλλα σήγουρα εαν ισχύει θα ήταν βολικό! όπως strat  με  strat έχει διαφορές αλλά ο μέχρι τη 3η θέση παίζεις άνετα μπολουζ .Γούηστα είναι όλα αλλα όπως λένε και οι Άγγλοι  δε θα παίσεις έξω .κάτι αντίστοιχο εννοώ ...

 

 

 

(το treble ψηλά μου άρεσε . Θα το καθιερώσω μάλλον . )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ζητας "ρυθμισεις" απο εμας για κατι τοσο προσωπικο οσο το eq ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ακυρο μια και:

 

1.Κανεις εδω μεσα δεν παιζει ΑΚΡΙΒΩΣ οπως εσυ

2.Κανεις εδω μεσα δεν βρισκεται στον ιδιο ΧΩΡΟ με εσενα

3.Κανεις εδω μεσα δεν εχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια κιθαρα με εσενα (τυπος,χορδες,set up,μαγνητες και ρυθμιση τους)

4.Σχεδον κανεις εδω μεσα δεν εχει...τον ιδιο..ΕΝΙΣΧΥΤΗ για τον οποιο μιλας... ;D

5.Κανεις εδω μεσα δεν εχει τα ιδια ΑΥΤΙΑ με εσενα.

 

;)

 

vox handwired  θα ήταν μια επιλογή εαν έδινα γύρω στα 100 ευρω .

Επίσης και η  reissue  σειρά της fenter . Εαν μπορούσα να δώσω 100 για 5  watt  ο champ  είναι απλά ακαταμάχητος !

 

αν εκαναν 100 ευρω αυτοι οι ενισχυτες θα ειχαμε ολοι απο 10.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου