Προς το περιεχόμενο

laney vc ρυθμίσεις


joh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

       Καλημέρα! Έχω έναν  laney vc15 (old English White)  και είμαι πολύ ευχαριστημένος . Έχω παίξει σε αρκετούς ενισχυτές και μου αρέσει ο δικός μου πολύ πέραν της αξίας του .

       Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες ρυθμίσεις για διαφορετικούς ήχους. Ξέρω είναι πολύ γενική ερώτηση και ο κάθε ένας έχει προτιμήσεις ...

        Ας πούμε με με την ένταση απο 4 -6 έχει πολύ ωραίο και ζωντανό ήχο εύκολα προσαρμοζόμενο σε όλα τα μη μεταλλικά γούστα .Πόσο μάλλον στα δικά μου που είναι φουλ  vintage . Με την ένταση μέχρι 2 ??

      Μπορώ να κάνω το  overdrive  να  voxίζει ;

      μπορείτε επίσης να απλά να γράψετε για να συμφωνήσετε μαζί μου οτι οι  laney  είναι πολύ καλοί ενισχυτές και πολύ υποτιμημένοι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κάνω το  overdrive  να  voxίζει ;

 

οχι δεν μπορεις ,ο ενισχυτης σου εχει solid state rectifier & ο VOX tube,o ενισχυτης σου εχει βρωμικο καναλι,το οποιο παραμορφωνει με τη χρηση προ-ενισχυσης,ο VOX παραμορφωνει μονο αν τον ανοιξεις ΠΟΛΥ (μιλαμε για ΠΟΛΥ δηλ.για απανθρωπες εντασεις) οποτε παιρνεις power amp distortion.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν μπορεις ,ο ενισχυτης σου εχει solid state rectifier & ο VOX tube,o ενισχυτης σου εχει βρωμικο καναλι,το οποιο παραμορφωνει με τη χρηση προ-ενισχυσης,ο VOX παραμορφωνει μονο αν τον ανοιξεις ΠΟΛΥ (μιλαμε για ΠΟΛΥ δηλ.για απανθρωπες εντασεις) οποτε παιρνεις power amp distortion.

  Αυτο τι ακριβως σημαινει?? Οτι  ο Laney δεν ειναι all tube?? ???

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Το θέμα είναι οτι το solid state rectifier μπορεί να είναι επιθυμητό και, αν δεν κανω λαθος, βοηθάει στο να μην 'σπάει΄ ένας ενισχυτής στην ένταση που θα έσπαγε με tube rectifier ή τέλος πάντων αυτό όταν γίνεται να δίνει ίσως διαφορετικό χαρακτήρα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αυτο τι ακριβως σημαινει?? Οτι  ο Laney δεν ειναι all tube?? ???

 

oι περισσοτεροι λαμπατοι ενισχυτες  (Marshall,Fender,Boogie) εχουν ss rectifier,αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι..λαμπατοι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν τον ειχα (τον 30αρι) επαιζα με το tone και το treble πχ στο 3 το  ενα και στο 6 το αλλο, αυτο που ειχα παντα κατω απο το 5 ηταν το mids

Ηταν ομως πολυ δυνατος στο σημειο που σπαει ομορφα το καθαρο οποτε να νιωθεις τυχερος που εχεις το 15αρι

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    καλημέρα ! ΘΑ δοκιμάσω τις προτάσεις σας , ευκαιρία να δω μήπως και ξεκολλήσω από το 8 tre 6 mids 8 bass που έχω σχεδόν μόνιμα :)

  Δεν το ήξερα αυτό για τους  vox , μου αρέσει πολύ το  overdrive  τους αλλά αυτό με τις απάνθρωπες εντάσεις... δεν ακούγετε πολύ δελεαστικό :)

    Έχει όντως πολύ ωραίο καθαρό όταν ανεβάζεις την ένταση , κάπως πιο "παλιού στυλ " , αλλά και ο 15 είναι πολύ δυνατός και το σπάσιμο μόνο σε στούντιο .Εάν δε βαριόμουνα τόσο θα δοκίμαζα να το κάνω να σπάει πιο χαμηλά με άλλες λάμπες , ακολουθώντας συμβουλές από το φόρουμ , αλλά δε θέλω να αλλάξει και ο ήχος . Ένα μαστερ θα ήταν χρήσιμο να βάζανε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρέσει πολύ το  overdrive  τους

 

που το εχεις ακουσει αν επιτρεπεται?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυρίως από ηχογραφήσεις 60ς -70ς . Και Ίντερνετ .  Απο κοντά ποτέ .

Δέν έχω πετύχει σε κάποιο στούντιο . Δύστυχος ούτε  φέντερ λαμπάτο έχω πετύχει σε στούντιο .

Εννοείς οτι χάνουν απο κοντά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου