Προς το περιεχόμενο

Περί DiMarzio Tone Zone...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος μαγνήτης θα με καλύψει σε κάποια πράγματα που θέλω να παίξω αυτόν τον καιρό...Alnico χροιά,γεμάτα μεσαία και μπάσα.

 

Ένας προβληματισμός μόνο...

Είναι αρκετά σφιχτός στα χαμηλά του;Μπορεί να κάνει τσούγκα-τσούγκα;

Kαι είναι τόσο σφιχτός ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει σε ένα standard d κούρδισμα;

 

Γνώμες και οδηγίες από κατόχους,νυν και πρώην,κάτι παραπάνω από χρήσιμες.

 

Ευχαριστώ,παίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι είμαι πορνόμυαλος, αλλά αυτό το "σφιχτός στα χαμηλά του", μόνο εμένα μου έφερε ιδέες...;

 

 

 

 

 

 

tight-end-butt-underwear-hotpants.jpg

 

 

 

 

 

 

 

;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να σου κάνει για αυτό που θές , είναι μπασομεσαίος μαγνήτης αλλά με πιο χαλαρή αίσθηση έχει πιο 80΄ς αίσθηση ενώ εσύ θέλεις ένα πιο μοντέρνο μαγνήτη και για τσούγκα τσούγκα θες λιγότερα επίσης μεσαία

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να σου κάνει για αυτό που θές , είναι μπασομεσαίος μαγνήτης αλλά με πιο χαλαρή αίσθηση έχει πιο 80΄ς αίσθηση ενώ εσύ θέλεις ένα πιο μοντέρνο μαγνήτη και για τσούγκα τσούγκα θες λιγότερα επίσης μεσαία

 

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου.

Ψάχνω ένα μαγνήτη με ζουμερά μεσαία αλλά σφιχτά μπάσα και αναρωτήθηκα αν ο συγκεκριμένος DiMarzio can do the trick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ακουστει περιεργο αλλα αν τυχει, δοκιμασε τον Dimarzio Paf 36th Anniv. bridge

 

Επισης σε τι κιθαρα θα μπει?

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την αποψη μου θα εχεις καλυτερη χροια αν θελεις να παιξεις high gain καταστασεις με χαμηλομεσαιο output pickup. καλυτερο note separation & clarity. Εχω ακριβως το ιδιο setup (Les paul) και με βγαζει μια χαρα.

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου αυτό...

 

 

Ο τύπος παίζει σε standard d,με ένα Seymour Dunkan Custom...O Custom φημίζεται για τα σφιχτά του μπάσα αλλά όχι για τα γεμάτα μεσαία του.

Καταφέρνει όμως και βγάζει τον ήχο που περιέγραψα παραπάνω σαφώς λόγω του εξοπλισμού του,τον οποίο εγώ,πάλι σαφώς,δεν μπορώ να έχω. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου