Προς το περιεχόμενο

Περί DiMarzio Tone Zone...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω καποια χρονια που παιζω με τον Duncan Custom και πληρει όλα αυτά που αναφέρεις.Αξιζει μια δοκιμη.Τον εχω τοποθετησει σε τρεις κιθαρες μου,που είναι αρκετα διαφορετικες στα ξυλα.Ασε που στα σολα είναι ισως ότι καλυτερο εχει ο Seymoyr Duncan.

"Aκουει" πολύ καλα ειδικα στους αρπισμους.

Τον εχω δει ζωντανα (και το εψαξα μετα τη συναυλια), στις δυο από τις κιθαρες του Karl Sanders των Νile.Τον χρησιμοποιει για "ελαφρυτερα" ριφ και για όλα τα σολα. Για τα "βαρια & ασήκωτα" ρυθμικα εχει τον Invader.

Βγαινει και σε ότι χρωμα θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρουμε ως σημείο αναφοράς αυτό...

 

 

...o ήχος που ψάχνω βρίσκεται πολύ κοντά στον Alternative 8(είναι ξεκάθαρη η διαφορά με τον Custom).

Έλα όμως που δεν μπορώ να τον βρω f-spaced τον ρημάδη...Σε αντίθεση με τον Tone Zone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολοιπος εξοπλισμος τι λεει(πχ ενισχυτης)? γιατι αν τα υπολοιπα ειναι οκ πρεπει να εισαι κατα 90% εκει.Πλακα πλακα θα σου ελεγα να παρεις ενα λαπτοπακι με μια usb η firewire καρτα ηχου,να απενεργοποιησεις οτι αχρηστο, να του φορτωσεις το legion του lepou με κανα καλο impulse καμπινας και να αρχισεις να..σπερνεις πανικό ;D.

 

Παντως οτι και να κανεις αν απο τον υπολοιπο εξοπλισμο δεν εισαι ηδη κοντα στον ηχο που θες οι μαγνητες δεν θα κανουν πολλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οτι και να κανεις αν απο τον υπολοιπο εξοπλισμο δεν εισαι ηδη κοντα στον ηχο που θες οι μαγνητες δεν θα κανουν πολλα πραγματα.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που γράφεις.

Τα τελευταία χρόνια παίζω μόνο καρφί σ' ένα Fender Mustang II.Δοκίμασα και κάτι πεταλάκια ενδιάμεσα αλλά δεν...

Distortion μόνο από εκεί λοιπόν.

Στον συγκεκριμένο ενισχυτάκο που λες,έχουν παίξει 5 διαφορετικοί bridge και όλοι έβγαλαν το δικό τους ξεχωριστό και εύκολα διακριτό ήχο.

 

Επομένως,στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον,οι μαγνήτες κάνουν αρκετά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που γράφεις.

Τα τελευταία χρόνια παίζω μόνο καρφί σ' ένα Fender Mustang II.Δοκίμασα και κάτι πεταλάκια ενδιάμεσα αλλά δεν...

Distortion μόνο από εκεί λοιπόν.

Στον συγκεκριμένο ενισχυτάκο που λες,έχουν παίξει 5 διαφορετικοί bridge και όλοι έβγαλαν το δικό τους ξεχωριστό και εύκολα διακριτό ήχο.

 

Επομένως,στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον,οι μαγνήτες κάνουν αρκετά πράγματα.

Εσύ αδερφέ δεν έχεις αυτιά, ραδιογωνιόμετρα έχεις αφού σε ψηφιακό ενιοσχυτή ακούς ξεχωριστό και εύκολα διακριτό ήχο... ;D

Και για να είμαι on topic ο Τone Zone είναι για 80iλες...

Aν παίζεις τέτοια τον τσιμπάς αν όχι...ψάξου άλλου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ αδερφέ δεν έχεις αυτιά, ραδιογωνιόμετρα έχεις αφού σε ψηφιακό ενιοσχυτή ακούς ξεχωριστό και εύκολα διακριτό ήχο... ;D

 

Σε ποιο κεφάλαιο του Ευαγγελίου "Αν δεν είναι λάμπα,πέτα τον.Αμήν." βρισκόμαστε; ;)

 

Ο Mustang έχει οκτώ κανάλια και αμέτρητα εφέ.Τα πιο πολλά απλά γεμίζουν τα specs.

Δύο συγκεκριμένα κανάλια όμως,ένα καθαρό και ένα hi gain,είναι πραγματικά ποιοτικά και με τις κατάλληλες ρυθμίσεις ακούγονται αρκούντως οργανικά.

 

Πρόσθεσε τώρα σ' αυτό ένα ζευγάρι καλά ακουστικά και θα είχες κι εσύ τα αυτιά του Spock. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που γράφεις.

Τα τελευταία χρόνια παίζω μόνο καρφί σ' ένα Fender Mustang II.Δοκίμασα και κάτι πεταλάκια ενδιάμεσα αλλά δεν...

Distortion μόνο από εκεί λοιπόν.

Στον συγκεκριμένο ενισχυτάκο που λες,έχουν παίξει 5 διαφορετικοί bridge και όλοι έβγαλαν το δικό τους ξεχωριστό και εύκολα διακριτό ήχο.

 

Επομένως,στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον,οι μαγνήτες κάνουν αρκετά πράγματα.

 

Οι μαγνητες κανουν αρκετα πραγματα αλλα οχι και τοσο αρκετα απο το να κανουν εναν ηχο που δεν σου αρεσει να σου αρεσει.....δεν ξερω αν με πιανεις.Αν ο Fender Mustang II εχει τον ηχο που θες (δηλαδη κοντα αλλα οχι ακριβως)τέλεια, τοτε ψαξου με μαγνητες.Αν απεχει αρκετα ξεχνα το,ειναι προτιμωτερο να κοιταξεις προς αλλο ενισχυτη.Και δεν μιλαω απαραιτητα για λαμπα...και οι προσομοιωσεις μια χαρουλα ειναι.Πχ το pod hd500(η καποιο αντιστοιχης ποιοτητας) σε keyboard amp πχ μπορει να εχει απειρως καλυτερα αποτελεσματα γιατι οι προσομοιωσεις ειναι καλυτερες απο τον mustang.

 

Οσο για τους μαγνητες δωσε σε καποιον απο την μπαντα να γραψει καποια tracks με δυο διαφορετικους,να τα ενωσει και αμα καταλαβεις που τελειωνει ο ενας και που αλλαζει ο αλλος μονο τοτε θα εχεις σιγουρη απαντηση για το τι ακους ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνητες κανουν αρκετα πραγματα αλλα οχι και τοσο αρκετα απο το να κανουν εναν ηχο που δεν σου αρεσει να σου αρεσει.....δεν ξερω αν με πιανεις..

 

Σε πιάνω και έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Αν ο Fender Mustang II εχει τον ηχο που θες (δηλαδη κοντα αλλα οχι ακριβως)τέλεια, τοτε ψαξου με μαγνητες.Αν απεχει αρκετα ξεχνα το,ειναι προτιμωτερο να κοιταξεις προς αλλο ενισχυτη.Και δεν μιλαω απαραιτητα για λαμπα...και οι προσομοιωσεις μια χαρουλα ειναι.

 

O Mustang,στη συγκεκριμένη ρύθμιση που τον χρησιμοποιώ,είναι κοντά στον ήχο που θέλω αλλά όχι ακριβώς.Όπως το γράφεις.

Επομένως θέλω να πιστεύω ότι με ένα κλικ από τον σωστό μαγνήτη θα είμαστε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...o ήχος που ψάχνω βρίσκεται πολύ κοντά στον Alternative 8(είναι ξεκάθαρη η διαφορά με τον Custom).

Έλα όμως που δεν μπορώ να τον βρω f-spaced τον ρημάδη...Σε αντίθεση με τον Tone Zone.

Η διαφορά f με τον απλό είναι περίπου 1,5μμ από κάθε μι χορδή, σύνολο 3μμ. Αν πιστεύεις πως εχεις βρει μαγνητη που σου αρεσει αλλά δεν τον παίρνεις απλά επειδή δεν είναι f, ίσως να το ξανασκεφτόσουν; Το μόνο που ίιισως να μην σαρεσει είναι το οπτικό αποτελεσμα, θα σου πρότεινα δοκίμασε και δες, πιο πολύ είναι στο μυαλό πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος παίζει σε standard d,με ένα Seymour Dunkan Custom...O Custom φημίζεται για τα σφιχτά του μπάσα αλλά όχι για τα γεμάτα μεσαία του.

Καταφέρνει όμως και βγάζει τον ήχο που περιέγραψα παραπάνω σαφώς λόγω του εξοπλισμού του,τον οποίο εγώ,πάλι σαφώς,δεν μπορώ να έχω. :)

 

Άρα το πρόβλημά σου σαφώς και δεν είναι μόνο ο κατάλληλος μαγνήτης.Αν θέλεις την γνώμη μου,αγόρασε έναν custom και άρχισε να μαζεύεις και χρήματα για να αγοράσεις έναν ενισχυτή της προκοπής.Ο SH5 είναι από τους πιό ευέλικτους μαγνήτες που υπάρχουν.(Τον έχω δοκιμάσει και σε Les Paul και σε Strat)

 

Κατά τα άλλα και σε σχέση με αυτό που είπες για "ζουμερά μεσαία",καλύτερα να μην ξαναπώ τι κάνει και τι ΔΕΝ κάνει ένας μαγνήτης γιατί θα πέσει πάλι Ξύλο...  :-*  ;D  (Πάντως 1,000,000,000 Χ 0 = 0  ;D)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου