Προς το περιεχόμενο

Ο πενταθέσιος και οι φωνές τις Stratocaster


bluesman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1η μονο μπλουζ ρε

2η μπαλαντοτραγουδα με maj7 chords

3η μαμωτο μαγκωνει το δαχτυλο μου

4η σουιτ χομ καλαμπακα!

1η διωχνω τις γατες και σπαω τα νευρα του γειτωνα

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1 - ''αντρική'' θέση (neck)

2 - καλή είσαι και εσύ, αλλά τί να σε κάνω που υπάρχει η 4?

3 - μόνο για καλλοπιστικούς λόγους παραπάνει πάνω στην κιθάρα - άντε για κάνα ''ουδέτερο'' ρυθμικό (middle)

4 - without looooove, where would you be nowwww

5 - ''αντρική θέση'' reprise (bridge)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. που ειναι η ξυριστικη μου (στα καθαρα)? Το ξυραφακι μου (στα βρωμικα)

 

Ρε παιδιά συγνώμη για το off topic αλλά στην δικιά μου ο bridge όχι απλά δεν ξυρίζει στα πρίμα αλλά αν παίξω και με το tone (στην συνδεσμολογία μου ο bridge έχει tone) ο ήχος είναι πολύ καλός και μου φαίνεται και αρκετά γεμάτος.

Βέβαια μπορεί το base plate στον bridge (οι μαγνήτες είναι lindy fralin vintage hot) να κάνει την διαφορά ή μπορεί να είναι και αυθυποβολή (ότι και καλά φοράω υπέροχους μαγνήτες, σε όλες τις θέσεις ακούγομαι γ@μιστερ@  :P)...

Who knows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια μπορεί το base plate στον bridge (οι μαγνήτες είναι lindy fralin vintage hot) να κάνει την διαφορά ή μπορεί να είναι και αυθυποβολή (ότι και καλά φοράω υπέροχους μαγνήτες, σε όλες τις θέσεις ακούγομαι γ@μιστερ@  )...

 

Φυσικα και κανει διαφορα μια και κανει τον bridge μαγνητη ..σχεδον σαν τον καλυτερο bridge μαγνητη ολων των εποχων (δηλ.αυτον της tele... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RayDTutto, εσύ ξέρεις. Οι λοιποί... :D

 

Σοβαρά όμως. Έτσι κάνω. Αλλάζω θέση - σε όποια θέση και να πάω - και λέω "πωπω τι ηχάρα"...

Και η πλάκα είναι ότι  όταν την έχω αφήσει καιρό, κάθε φορά ξαφνιάζομαι ευχάριστα από αυτή τη Strat όταν γυρνάω σε αυτήν... (είναι και κάποιας ηλικίας και ξεχνάω...)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη για το off topic αλλά στην δικιά μου ο bridge όχι απλά δεν ξυρίζει στα πρίμα αλλά αν παίξω και με το tone (στην συνδεσμολογία μου ο bridge έχει tone) ο ήχος είναι πολύ καλός και μου φαίνεται και αρκετά γεμάτος.

Βέβαια μπορεί το base plate στον bridge (οι μαγνήτες είναι lindy fralin vintage hot) να κάνει την διαφορά ή μπορεί να είναι και αυθυποβολή (ότι και καλά φοράω υπέροχους μαγνήτες, σε όλες τις θέσεις ακούγομαι γ@μιστερ@  :P)...

Who knows

 

Aϊ αμ γουιθ γιου

 

Προσωπικα λατρεψα τις στρατ λογω νεκ μαγνητη, αλλα τωρα με τους FL μαγνητες

ο διακοπτης ειναι σχεδον μονιμα σε bridge θεση. Eπισης εχω αρχισει και παιζω και στη 2η θεση τελευταια (n-m). Mεσαιος ποτε, αλλα ποτε δεν ξερεις  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-Check. :) (αφού βέβαια βρούμε το "sweet spot" του καταραμένου του "bridge" single coil... ::))

2-Amber Alert!,ΑΓΝΟΕΙΤΑΙ!

3-     -//-              -//-

4-     -//-              -//-

5-Check. :) (Αλλά κάτι λείπει ρε γαμώτο...)

(6).H Strat στο stand και η Leslie sto "RHYTHM"... :D (VOL:7-7.5,TONE:7.5-9)  8)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Οι μόνες θέσεις που παίζω σπάνια είναι η 2(δεν...) και η 4(ο bridge είναι hum σε μέγεθος μονού).

    Το ερώτημα είναι ότι ενώ μ'αρέσει ο bridge (lil' screamin demon) αναρωτιέμαι αν θα προτιμούσα πχ. εναν texas special (όπως έχω για middle που λατρεύω). Αλλά βλέπω από πολλούς μια αποστροφή για αυτή τη θέση με single coil (σε αυτο το thread), οπότε να μείνω εκεί που είμαι;

    (btw δεν παίζω metal)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σοβαρευτουμε κι ολας...

 

Ο bridge μαγνητης των VINTAGE strat ακουγεται πολυ πριμος μια και λογω της θεσης και της κλισης του καθως και του γεγονοτος οτι ουσιαστικα ειναι ο...ιδιος μαγνητης με αυτους στις υπολοιπες θεσεις... ;D & φυσικα λογω του οτι δεν εχει tone control.

 

Ενα base plate του δινει σιγουρα περισσοτερα μεσαια & punch (τον κανει να ακουγεται σχεδον σαν μαγνητης τελε,φυσικα ακριβως δεν μπορει να ακουστει εκτος κι αν εχει και καμμια "τυλιξια"...παραπανω.

 

Για αυτο το λογο στις περισσοτερες καινουργιες strat ο κατω μαγνητης ειναι πλεον αρκετα πιο hot απο τους υπολοιπους & εχει και tone control.

 

Φυσικα αν καποιος θελει να παιζει spagetti western με τον κατω μαγνητη (σε στυλ Shadows) ειναι μια χαρα και οπως ειναι...  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου