Προς το περιεχόμενο

Ποια πετάλια για 80's heavy rock?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε μία καλή πολυπεταλιέρα αδερφέ να ξεμπερδεύεις. Θα έχεις ότι θές όποτε θές και σε μία συσκευασία. Άν κάτσεις και στήσεις pedalboard θα χαλάσεις χρόνο και χρήμα που άυριο μεθαύριο ίσως αλλάξεις και ακούσματα και ίσως θές κάτι άλλο και πάνε "τσάμπα" τα λευτά και ο χρόνος.

Έτσι την έπαθα εγώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μία καλή πολυπεταλιέρα αδερφέ να ξεμπερδεύεις. Θα έχεις ότι θές όποτε θές και σε μία συσκευασία. Άν κάτσεις και στήσεις pedalboard θα χαλάσεις χρόνο και χρήμα που άυριο μεθαύριο ίσως αλλάξεις και ακούσματα και ίσως θές κάτι άλλο και πάνε "τσάμπα" τα λευτά και ο χρόνος.

Έτσι την έπαθα εγώ!

 

ποια προτεινεται ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές επιλογές για πολυεφφέ: Digitech RP-1000, Vox Tonelab SE ή LE ή EX, TC Electronic Nova System, Βοss GT-10 κτλ.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές επιλογές για πολυεφφέ: Digitech RP-1000, Vox Tonelab SE ή LE ή EX, TC Electronic Nova System, Βοss GT-10 κτλ.

 

Ακριβώς! Πάντως εγώ που έχω δουλέψει λίγο και έχω δεί την Tonelab ενός φίλος είναι αστέρι και για τα λευτά της (μεταχειρισμένη πόσο μάλλον) κάνει παπάδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! Πάντως εγώ που έχω δουλέψει λίγο και έχω δεί την Tonelab ενός φίλος είναι αστέρι και για τα λευτά της (μεταχειρισμένη πόσο μάλλον) κάνει παπάδες!

 

Η Tonelab SE που ανέφερα προηγουμένως την έχω 2 χρόνια...κάνει όντως απίστευτα πράγματα και κάθε μέρα μαθαίνω καινούρια πράγματα με τα εφφεδάκια της (όχι τις προσομοιώσεις της).Πάντως απο θέμα distortion δεν κάνει για super high gain kafrometalοκαταστάσεις!  ;D

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κατά τη γνώμη μου για 80's σου αρκεί ένα metal zone και ένα (οποιοδήποτε) chorus. Από εκεί και μετά βλέπεις τις υπόλοιπες ανάγκες σου εν καιρώ. Όσο για το clean ή crunch κανάλι, νομίζω ότι από καταβολής του rock οι καλύτεροι ήχοι βγήκαν boostάροντας έναν ενισχυτή που είχε ήδη αρχίσει να...γδέρνει, οπότε...+1000 για τo crunch κανάλι!  8) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx κ παλι -- δεν νομιζω πως εχω και πολλες απαιτησεις παντως // σε ηχο με κατι τετοιο θα ημουν ευτυχισμενος

 

 

τι ακριβως θα χρειαστω για τετοιο ηχο ? θα ειμαι καλυμενος με οσα προαναφερθηκαν ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί μου θύμισες τώρα.....κατεξοχήν 80's κομμάτι!!! :) Θέλεις οπωσδήποτε ένα chorus και ένα delay όπως όλοι γράψαμε παραπάνω και φυσικά ένα boost για τα solo. Make up your mind και πήγαινε σε μαγαζιά να δοκιμάσεις τα πετάλια! Ότι ειπώθηκε απο μάρκες λάβε τες υπόψη σαν starting point. Καλές αγορές  ;)

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

 

Ειμαι λατρης αυτης της περιοδου και ο ηχος αυτος μου αρεσε ανεκαθεν.

Αυτο που ακουω εγω ειναι καθαρα με κομπρεσορα και chorus ,ρυθμικα με λιγο gain (και απο ενισχυτη το βγαζεις-marshall κατα προτιμιση) και solo το βρωμικο Boostαρισμενο με Tubescreamer και delay. Εγω τουλαχιστον ετσι θα τον εβγαζα αυτο τον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου