Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Custom 1957.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο φεστιβάλ του Malmo που γίνεται ετησίως παίζουν στις ειδικά στημένες σκηνές διάφοροι εκπληκτικοί μουσικοί, διαφόρων στυλ. Για μένα πιο πολύ ενδιαφέρον έχουν η Blues, Jazz, Swing σκηνές, αν κι' έχω δει εκπληκτικά πράγματα και στις Alternative. Φέτος δεν είχα δυνατότητα να είμαι 'κει και τις 8 μέρες αλλά μου συνέβη το εξής.

Αν και είχα ακούσει ωραία σχήματα, μουσικές δεν την είχα "ακούσει" με κάποιο ήχο κιθάρας.

Γυρνώντας λοιπόν από το ένα στο άλλο έξω από τη blues σκηνή ακουω ένα ήχο και σαλτάρω. Επιτέλους ν' ακούσω μια Stratocaster της προκοπής. Μπαίνω και βλέπω αυτόν της φωτογραφίας και μένω κάγκελο. Σ' ένα Super Reverb, στη μεσαία θέση, τόσο καθαρό ήχο που λέω δε μπορεί τ' αυτιά μου με γελάνε. Ήταν Gibson Les Paul Custom του 1957 (με 3 μαγνήτες). Είπατε τίποτε?

1957_Gibson_Les_Paul.thumb.jpg.03397a26777e11b2b22f5c7c587d69df.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη μεσαια θεση λογικα παιζει ο μεσαιος με τον bridge.

 

αν ειχε και κανα κολπακι off phase, γιατι οχι?

 

μην ξεχνας και τον Super απο πισω... 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζέντελμαν...που είσαι...ξεσήκωσε εμφάνιση για το επόμενο live ;)

Με το κύριο έχω κάποια κοινά, το μόνο που δεν έχω είναι αυτές οι λευκες μυτερές (μπότες?). :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Dr.Blues με την Karin Rudefelt  :o :o :o

Φίλε σε ζηλεύω πολύ...

Για δώσε εντυπώσεις από το live....σου είπαν μήπως ότι θα ΄ρθουν στα μέρη μας καμμιά βόλτα??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το κύριο έχω κάποια κοινά, το μόνο που δεν έχω είναι αυτές οι λευκες μυτερές (μπότες?). :D

Έλα, θα σε φτιάξω εγώ ;D

http://www.ebay.co.uk/itm/SUPERB-VTG-GENTS-CREAM-SNAKESKIN-SLOUCHY-COWBOY-BOOTS-7-/140547162417?pt=UK_Men_s_Shoes&hash=item20b9438131

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί εσφαλμένα νομίζουν οτί μιά Les Paul (με original PAFs) απαραιτήτως θα βγαζεί μουντό και μπουκωμένο καθαρό ήχο...Ένας καλός PAF (γιατί είναι μύθος οτί τάχα όλοι οι PAF είναι καλοί."Τυλίγονταν" εντελώς στην τύχη και δεν υπήρχε ένα "consistency" στα τυλίγματα,αλλά εδώ είναι ίσως και η "μαγεία" του όλου θέματος...Οτί ο καθένας έχει τελικά τον δικό του μοναδικό χαρακτήρα.) κάνει το ακριβώς αντίθετο (σχετικά μιλώντας,γιατί μία Les Paul ποτέ δεν θα ακουστεί όπως μιά Strat και το αντίστροφο) γι΄αυτό,άλλωστε,κοστίζει γύρω στα 5 χιλιάρικα το ζευγάρι...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Dr.Blues με την Karin Rudefelt  :o :o :o

Video is better than photo.... ;D :)

Aπ' ότι βλέπω, 'σεις ξέρετε πιο πολλά από 'μένα. ;)

Έλα, θα σε φτιάξω εγώ ;D

:D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου