Προς το περιεχόμενο

Asymetrical Waveform


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμπληρώνοντας την προηγούμενη, παρέμβαση μου, θα έλεγα ότι εκτός από ένα πολύ χρήσιμο googling για ανεύρεση πολλών πληροφοριών επί του θέματος με την φράση "asymetrical waveform", υποψιάζομαι το εξής, χωρίς να το έχω τσεκάρει στην πράξη : Το μικρόφωνο που χρησιμοποιείς, διαθέτει 2 κάψες. Καθώς αυτές είναι τοποθετημένες η μία απέναντι από την άλλη, μέσα στο σώμα του μικροφώνου (και ο συνδιασμός τους είναι που μας δίνει τα διαφορετικά πολικά διαγράμματα), μου φαίνεται λογικό ότι εφόσον μιλάμε μπροστά στο μικρόφωνο και άρα μόνο στην πρώτη κάψα, η δεύτερη (η από πίσω) "συμμετέχει" λιγότερο καθώς επηρεάζεται λιγότερο από την πηγή του ήχου, εξού και η ασύμετρη κυμματομορφή. Έχω παρατηρήσει το ίδιο και στο πολύ γνωστό AKG414 να συμβαίνει, χρησιμοποιώντας 2 εντελώς διαφορετικές προενισχύσεις. Σε γενικές γραμμές, το συμπέρασμα είναι, ότι αυτού του είδους η κυμματομορφή δεν επηρεάζει την ποιότητα του ήχου/σήματος. Δηλ. το μικρόφωνο ακούγεται "τζάμι". Ίσως όμως να δίνει λανθασμένη πληροφορία για το σημείο peak της έντασης. Ένα μικρόφωνο με μονή κάψα, δεν θα πρέπει να παρουσιάζει λογικά τέτοια συμπεριφορά.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ νομίζω οτι αυτό που βλέπουμε στην εικόνα οφείλεται στo phantom power της προενίσχυσης (+48V dc) , που ανεβαίνει επάνω κατα τόσα dBu (δεν θυμάμαι την αναλογία) . Τσέκαρε κάποια ρύθμιση ώστε να μην υπολογίζει το dc offset και η κυματομορφή θα κεντραριστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου