Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόόόόν καλή χρονιά και πάλι!!

 

Πρωτοχρονιάτικα πριν το φαϊ είπα να κατέβω λίγο να 'τρίψω'

 

Σχεδίασα το volute

 

DSC00292.jpg

 

Συνέχισα με σκαρπέλο και έκανα το leveler της gmi (έλληνες  με πολύ καλά εργαλεία ψάξτε τους ατο ebay) ράσπα

 

DSC00293.jpg

 

Γυαλλόχαρτο....

 

DSC00294.jpg

 

Τώρα στο πρώ το τάστο έχουμε πάχος 22 χιλιοστά και στο 15ο έχουμε 27 το μέσο πάχος έιναι περιπου μια ίντσα όσο δηλ μου αρέσει. Πάντως h ψηλάφηση με έχει πείσει έχει πολύ ωραίο feel.

 

DSC00295.jpg

 

DSC00296.jpg

 

Ίσιο και λαχταριστό

 

DSC00297.jpg

 

Νομίζω ήρθε η ώρα για τάστα/ μικροδιορθώσεις  / βάψιμο / συναρμολόγηση!! Τελική ευθεία?

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν βρισκω κατι για αυτους που αναφερεις στο μπευ ??? κανα λινκ ?

 

πολυ κρισιμη η περιπτωση του velute - θελει προσοχη αλλα τα εβγαλες περα πανηγυρικα (για σενα παντα)  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρισκω κατι για αυτους που αναφερεις στο μπευ ??? κανα λινκ ?

 

πολυ κρισιμη η περιπτωση του velute - θελει προσοχη αλλα τα εβγαλες περα πανηγυρικα (για σενα παντα)  ;D ;D

 

http://www.ebay.com/sch/g.m.itools-parts/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_trksid=p3686

 

enjoy! To fret rocker ειδικά δεν παίζεται χρησιμοποιείται και σαν scraper για να βγάζεις κόλλες και λοιπά και είναι ατσάλινο και αντέχει τρελά!

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποια πρόοδο για το απόγευμα οπότε  ποστάρω

 

1. Τελευταίο leveling και έλεγχος να είναι ευθεία η ταστιέρα

 

DSC00298.jpg

 

2.Αυξάνοντας νούμερο γυαλλόχαρτου τρίβουμε μέχρι 2000 για να γυαλλίσει η ταστιέρα (είναι υποκειμενικό λίγο αυτό....σταματάμε εκεί που το χέρι αισθάνεται άνετα) άλλοι θέλουν γυαλλιστερή άλλοι πιο 'ζαγρέ' ταστιέρα

 

DSC00299.jpg

 

3.Ώρα για τάστα!

 

DSC00300.jpg

 

Κόβουμε τια ακρούλες για το binding και τις λιμάρουμε

 

DSC00301.jpg

 

DSC00306.jpg

 

Ετοιμάζουμε τα υλικά πρέσα ,κόλλα κλπ

 

DSC00302.jpg

 

Πιέζουμε λίγο πάνω στη σχισμή του τάστου να 'δαγκώσει'

 

και πρεσάρουμε με το ειδικό εργαλείο (jaws) ,τα τάστα κοντά στο τέλος της ταστιέρας θα τα χτυπήσω με παραδοσιακό τρόπο (dead blow σφυρί)

 

DSC00304.jpg

 

Προχωρούμε καθαρίζοντας κάθε φορά την επόμενη σχισμή από σκόνη και ελέγχοντας το βάθος της

 

DSC00305.jpg

 

Πρόοδος (επαναλαμβάνουμε κάθε βήμα -μετράμε το τάστο -το κόβουμε με κόπτη -κόβουμε τα ποδαράκια- βάζουμε δυο σταγόνες κόλλα μία σε κάθε 'ακρο της σχισμής και πρεσάρουμε)

 

DSC00307.jpg

 

Έφτασα μέχρι το δωδέκατο μέχρι που συνειδητοποίησα ότι πέρασε η ώρα... αύριο τα υπόλοιπα

 

DSC00308.jpg

 

Πολύ κουραστική δουλειά καταλαβαίνω γιατί οι μάστορες χρεώνουν αυτά που χρεώνουν για να την κάνουν!

 

Από εκεί και πέρα είπα να τη ζυγίσω λίγο. Έβαλα όλα τα υλικά που θα πάρει και αντί για ποτς έβαλα τη γέφυρα wilkinson από την άλλη κιθάρα και προβλέπεται να είναι πανάλαφρη! 3125 γραμμάρια!! Έπαιξα και λίγο μερικά bends αφού πέρασα τις  2 χορδές και δεν κρατιέμαι, νομίζω ότι θα βγει πολύ καλό όργανο ,αν τη σετάρω σωστά. Διέκρινα πολύ sustain αλλά και σκάσιμο / definition. Για να δούμε!!  τάστα ,τρίψιμο, βάψιμο και τέλος!!

 

 

DSC00309.jpg

 

 

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος!!!

Ζηλεύω!

 

Όμως είμαι εναντίων του volute...

Πέρα απο την αισθητική (προσωπικά δεν μου αρέσει) και το θέμα του vintage correct (λέμε τώρα...), δεν νομίζω οτι θα εξυπηρετήσει τίποτα γιατί με τοση κόλλα που έχει πέσει σε αυτό το σημείο για την κόλληση του headstock, δεν υπάρχει περίπτωσει να σπάσει το ξύλο εκεί.

Προσωπικά δεν θα έκανα volute και θα σκεφτόμουνα και την λύση του stinger για να μην φαίνεται η κόλληση πίσω στο headstock

 

π.χ.

58_es335n_2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος!!!

Ζηλεύω!

 

Όμως είμαι εναντίων του volute...

Πέρα απο την αισθητική (προσωπικά δεν μου αρέσει) και το θέμα του vintage correct (λέμε τώρα...), δεν νομίζω οτι θα εξυπηρετήσει τίποτα γιατί με τοση κόλλα που έχει πέσει σε αυτό το σημείο για την κόλληση του headstock, δεν υπάρχει περίπτωσει να σπάσει το ξύλο εκεί.

Προσωπικά δεν θα έκανα volute και θα σκεφτόμουνα και την λύση του stinger για να μην φαίνεται η κόλληση πίσω στο headstock

 

π.χ.

58_es335n_2.jpg

 

Καλημέρα! Η φωτό που έβαλες μου κέντρισε το ενδιαφέρον! Νομίζω ότι είχαν volutes καποιες vintage gibsons. Εχω δει τον chuck berry με μια. Δεν ξέρω βέβαια αν το έκαναν μετά το 70 ή και πριν... Πως κάνει κανείς το stinger? Απλά στοκάρει και βάφει ή περνάς και δεύτερο veneer???

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις φωτο εδω http://www.lespaulforum.com/forum/showthread.php?t=169490&page=2 και εδω http://route66classicguitars.com/59stinger.html φαινεται μονο βαμμενο, αλλα εχω δει και κατασκευες που βαζουν venner και το αφηνουν να φαινονται τα νερα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαμμένο είναι. Με χαρτοταινία βάζεις τα σημάδια και το περνάς χρώμα...

 

Εδώ φαίνεται περίπου πως

bfglp2tapeoffkq1.jpg

bfglp2finalcoatstingermtw0.jpg

bfglp2stingermodpainteddv2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι! τα τάστα περάστηκαν!

 

DSC00310.jpg

 

Απομένει η ταστοδουλειά (leveling crowning κλπ)

 

και το ...γλουπ... βάψιμο

 

έχω μπερδευτεί  με το στίνγκερ -σκέφτομαι να το κάνω γιατί το βοολούτι είναι πολύ μικρό έτσι κι αλλιώς...Αν και θα προτιμούσα στιγκερ άβαφο και ας φαίνεται η γραμμή.... θα δείξει....

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι! τα τάστα περάστηκαν!

 

Απομένει η ταστοδουλειά (leveling crowning κλπ)

 

και το ...γλουπ... βάψιμο

 

έχω μπερδευτεί  με το στίνγκερ -σκέφτομαι να το κάνω γιατί το βοολούτι είναι πολύ μικρό έτσι κι αλλιώς...Αν και θα προτιμούσα στιγκερ άβαφο και ας φαίνεται η γραμμή.... θα δείξει....

 

Τι να πω πολυ μερακι,πολυ δουλειά,πολυ ψαξιμο προφανως και ταλεντο......χαρα στο κουραγιο σου...ευχομαι να σου βγει οπως ακριβως επιθυμεις και να την λειωσεις στο παιξιμο....αντε με το καλο 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου