Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σορρυ για το μπα μπουμ OFF TOPIC

ξερει κανεις που μπορω να βρω ξυστρα σαν αυτη που χρησημοποιει ο τυπος στο βιντεο που παρεθεσε ο rista στην σελιδα 32 ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ξερει κανεις που μπορω να βρω ξυστρα σαν αυτη που χρησημοποιει ο τυπος στο βιντεο που παρεθεσε ο rista στην σελιδα 32 ?

νομιζω οτι την εχω δει στο alex pack, αλλα θα την βρεις σε οποιο μαγαζι με εργαλεια πας, δεν ειναι κατι που δεν θα το βρεις ευκολα. μπορεις να χρησιμοποιησεις και ρασπα για την ιδια δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι την εχω δει στο alex pack, αλλα θα την βρεις σε οποιο μαγαζι με εργαλεια πας,

δεν ειναι κατι που δεν θα το βρεις ευκολα

μαλλον δεν ξερεις πως ειναι τα μαγαζια με εργαλεια εδω κατω Ηλια :D - εδω μονο κανουλες για κανα ποτιστικο εχουν και αυτο με το ζορι

. μπορεις να χρησιμοποιησεις και ρασπα για την ιδια δουλεια

το ξερω αλλα αυτη η ξυστρα λογω οτι ειναι ελαφρια εχεις καλυτερο ελεγχο για κατι τετοιες μικροδιορθωσεις

Σε ευχαριστω παντως

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες σας ευχαριστώ πολύ! Με εμψυχώνετε!! 

 

Δεν είχα πολύ χρόνο πολύ  ένεκα των live οπότε

σημερις ...

 

τρύπησα για το pickguard

 

DSC00325.jpg

 

Έβαψα τα πλαστικά καλύματα

 

DSC00326.jpg

 

DSC00327.jpg

 

DSC00328.jpg

 

DSC00329.jpg

 

 

Αν προλάβω μέχρι το βράδυ θα περάσω το πρώτο στρώμα βερνικίου...

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pickguard θα το βιδωσεις επανω στην κιθαρα? δεν θα βαλεις το σιδερακι να εχει αποσταση? παντως αν θελεις σιδερακι εχει περισεψει ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pickguard θα το βιδωσεις επανω στην κιθαρα? δεν θα βαλεις το σιδερακι να εχει αποσταση? παντως αν θελεις σιδερακι εχει περισεψει ενα.

 

Ηλία να 'σαι καλά , αλλά δε χρειάζεται φίλε, αυτού του τύπου η Les Paul επειδή έχει flat top είχε βιδωτό pick guard οπότε ακουλουθώντας τα vintage specs θα τη βιδώσω στο σώμα....

 

@messalion  Γιατί ρε μαν μια χαρά βγήκαν τα πλαστικά!  ;D ;D ;D

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι καλα θα κανεις...

Κουκλα ειναι!!!

 

Να 'σαι καλά παίκτη! Ανυπομονώ να τελειώσει το βάψιμο για να ηχήσουν οι πρώτες ηλεκτρικές νότες!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άειντε να ιδούμεν!

Έξυσα το σήλερ και βγήκα στο ξύλο αλλά με κλειστούς τους πόρους. Πέρασα ξανα ανιλίνη και είμαι σε φάση για βερνίκωμα...

 

ήταν πολύ σπαστικό να ξύσω όλο αυτό το σήλερ (στο οποίο είχα ανακατέψει κίτρινο χρώμα για να γεμίσω τους πόρους) ενώ το αποτέλεσμα άξιζε τον κόπο μπορώ - να πω πως η διαδικασία μου φάνηκε αρκετά επώδυνη (σπαστική εκνευριστική βαρετή) να ξύσεις κάθε γωνιά της κιθάρας με γυαλλόχαρτο στο χέρι, για αυτό και μου πήρε τόσες μέρες.....

 

αυτό που με βοήθησε πολύ στο τέλος για τα δύσκολα σημεία ήταν το εξής  : πήρα γλωσσοπίεστρο ξύλινο ,το τύλιξα με ταινία διπλής όψης και κόλλησα γυαλλόχαρτο φτιάχνοντας μια καταπληκτική λίμα που μου έλυσε τα χέρια πραγματικά! Το προτείνω! Είναι καλή φάση και για διορθώσεις στην ταστοδουλεια...

 

DSC00331.jpg

 

 

Με το που στεγνώσει η αναλίνη πρέπει να σκεφτώ το βερνίκωμα...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου