Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή Ζωής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την άλλη εγώ με δύο φίλους κιθαρίστες θέλουμε να ξεκινήσουμε μπάντα stoner πηγαίνοντας Aθήνα όμως θέλουμε να ζούμε από αυτήν...κάτι που απ'ότι ξέρω είναι δύσκολο λόγω της σάπιας μουσικής βιομηχανίας στην χώρα αλλα και του μεγάλου ανταγωνισμού.

 

Και για αυτο σκας αγορι μου?

 

500 ευρω εχει το εισητηριο για ΗΠΑ & 44 για Αγγλια (αν πας με EASY) απο οτι ακουω ΟΛΟΙ  περιμενουν με κομμενη την ανασα το επομενο ελληνικο  STONER συγκροτημα μια και γνωριζουν πολυ καλα οτι εμεις οι Ελληνες ξερουμε απο...καλο stoning

 

Αντε καλη τυχη.

 

Στην Αθηνα δεν σε συμβουλευω να κατεβεις γιατι ο ανταγωνισμος μεταξυ των ΧΙΛΙΑΔΩΝ Stoner συγκροτηματων ειναι τεραστιος και θα σε φανε τα κυκλωματα (μια και στο Stoner κυκλωμα παιζονται ΠΟΛΛΑ λεφτα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και για αυτο σκας αγορι μου?

 

500 ευρω εχει το εισητηριο για ΗΠΑ & 44 για Αγγλια (αν πας με EASY) απο οτι ακουω ΟΛΟΙ  περιμενουν με κομμενη την ανασα το επομενπ ελληνικο  STONER συγκροτημα μια και γνωριζουν πολυ καλα οτι εμεις οι Ελληνες ξερουμε απο...καλο stoning

 

Αντε καλη τυχη.

 

ρε μην τον πετροβολάς τον άνθρωπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μια και γνωριζουν πολυ καλα οτι εμεις οι Ελληνες ξερουμε απο...καλο stoning

Μπερδεύεις στους Stoners με τους χτίστες.

ή με τους αγανακτισμένους;

 

Well, they'll stone you when you're trying to be so good

They'll stone you just like they said they would

They'll stone you when you're trying to go home

Then they'll stone you when you're there all alone

But I would not feel so all alone

Everybody must get stoned

 

Well, they'll stone you when you're walking on the street

They'll stone you when you're trying to keep your seat

They'll stone you when you're walking on the floor

They'll stone you when you're walking through the door

But I would not feel so all alone

Everybody must get stoned

 

They'll stone you when you're at the breakfast table

They'll stone you when you are 'ung and able

They'll stone you when you're trying to make a buck

They'll stone you and then they'll say good luck

Hey, but I would not feel so all alone

Everybody must get stoned

 

Well, they'll stone you and say that it's the end

Then they'll stone you and then they'll come back again

They'll stone you when you're riding in your car

They'll stone you when you're playing your guitar

Yes, but I would not feel so all alone

Everybody must get stoned

 

Well, they'll stone you when you are all alone

They'll stone you when you are walking home

They'll stone you and then say they are brave

They'll stone you when you're set down in your grave

But I would not feel so alone

Everybody must get stoned

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο,παντως απο αυριο το μεγαλο χιτ θα ειναι αυτο

 

 

αλλα εχει δυσκολα ακκορντα και μου εχει βγει η πιστη να το μαθω,μου ειπε παντως ο Παπαδημας οτι πρεπει οπωσδηποτε να το μαθω οποτε πρεπει να μελετησω σκληρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια καλη αρχη ειναι να μειωσεις τις ωρες που χαζευεις σε μουσικα φορουμ 

 

+1000...

 

Τι ακριβώς να κάνω?

 

???

 

Και μόνο που ρωτάς σε ένα φόρουμ -αυτό καθ΄αυτό,δεν έχει σημασία- για το "τι ακριβώς να κάνω?" ( ???),εκτός από ανησυχητικό είναι και μάλλον σίγουρη-ασφαλής συνταγή αποτυχίας...Αυτό -πρωτίστως- πρέπει να το συζητήσεις με τον εαυτό σου και έπειτα με ανθρώπους που σίγουρα σ΄αγαπάνε και νοιάζονται για σένα,όπως οι γονείς σου,τα μεγαλύτερα αδέλφια σου (αν έχεις) και εν τέλει με ανθρώπους που είναι "κοντινοί" σου και τους εμπιστεύεσαι...Μπορεί όλοι εδώ μέσα να έχουν τις καλύτερες των προθέσεων,αλλά στο τέλος σου είναι άγνωστοι που δεν τους νοιάζει κιόλας...

 

Εδώ είμαστε για το "τι ακριβώς να κάνω" για εκείνο τον άτιμο το μαγνήτη που θέλεις να αλλάξεις στην κιθάρα σου ή για το τι χρώμα να βάψεις εκείνη την κιθάρα... :)

 

(Και τι δεν θα έδινα να ήμουν στην ηλικία σου... :'()

 

Έτσι κι αλλιώς, την στιγμή που θα είσαι απόφοιτος, θα ξέρουμε επιτέλους ποιο θα είναι το μέλλον της ρημαδοχώρας μας ...

 

"Ποίος ήρθε?" ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε..

Εγώ όταν ήμουν στην ηλικία σου ήξερα μόνο ότι είχα μια κλίση στους υπολογιστές και τη μουσική.Επειδή ακριβώς η-μουσική-βιομηχανία-στην-Ελλάδα-είναι-σάπια, ήξερα ότι δεν ήθελα να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο επαγγελματικά.Κι έτσι πήγα να σπουδάσω σε ένα ΤΕΙ λίγο κάτω των δυνατοτήτων μου σχετικό με πληροφορική.

Μετά από πέντε χρόνια σπουδών,και αφού τα μάτια μου είδαν και τα αυτιά μου άκουσαν κάποια πράγματα,έκανα στον εαυτό μου δυο-τρεις ερωτήσεις του τύπου: "Ποιος είμαι πραγματικά;", "Τι θέλω από τη ζωή μου;" και "Τίνι τρόπο θα ήταν ανεκτή η επαγγελματική καθημερινότητά μου;".Ανακάλυψα ότι δεν συμφωνούσα και δεν ήθελα να είμαι μέρος αυτού του τσίρκου στο οποίο είχα μπει.Παράτησα λοιπόν τη σχολή μου και ξεκίνησα να κυνηγήσω κάτι ρεαλιστικό και ενδιαφέρον(για μένα πάντα). Πολλοί το είπαν αυτοκτονία,αλλά δεν έχω αυταπάτες.Μπορεί να αποτύχω.Σε αυτή την περίπτωση, μόνο εμένα θα έχω να κατηγορώ και στην τελική θα αποτύχω προσπαθώντας για κάτι που γουστάρω πραγματικά.

Σε όλη αυτή την ιστορία, η μουσική παίζει πάντα τον ρόλο της διασκέδασης και εκτόνωσης.Δεν σκοπεύω να ασχοληθώ επαγγελματικά.

Ζητώ συγνώμη για την μακρηγορία και καταλήγω...

Αν κάνεις τις σωστές ερωτήσεις,θα πάρεις και ανάλογες απαντήσεις.Κυνήγα το όνειρό σου,αλλά να είσαι διατεθειμένος να δουλέψεις ταξί για να το πετύχεις.Βρες ένα στόχο και ξεκίνα.Απλά κοίτα να είναι ρεαλιστικός.Βρες δυο-τρία πράγματα που σε εκφράζουν και σε ικανοποιούν και διάλεξε.Και καλύτερα την μουσική κράτα την για την πλάκα σου.Γνώμη μου πάντα. :)

Φιλικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια παιδιά,οι ειρωνείες δεν με τρέλαναν αν και όντως έτσι λογικά θα πρέπει τα αντιμετωπιστούν τα ''θέλω'' μου.Εγώ θέλω stoner για την ακρίβεια αλλά δεν ξέρω τι θα βγει.Είμαι ελαφρώς αισιόδοξος για το μέλλον του σχήματος βασισμένος στο ότι οι δυο αυτές κιθάρες παίζουν μίνιμουμ 4 ώρες την μέρα(όσο ελεύθερος χρόνος μένει),ο ντράμμερ που θα'ρθει κάνει παπάδες και έχει τρομερή αίσθηση του χρόνου.Εγώ μπάσσο παίζω κυρίως αλλά όταν ''ξεκαβλώσω'' αν θέλετε σταματώ την εξάσκηση που κυρίως αποτελείται από αυτοσχεδιασμους με σλαπ στην πεντατονική.

- να γίνεις κάποιου είδους επιστήμονας/επαγγελματίας, δεδομένου ότι δεν γουστάρεις διάβασμα και δεν το έχεις και "στόχο", πιθανότητα 0.1%

 

- να γίνεις καλός μουσικός δεδομένου ότι δεν γουστάρεις να εκπαιδεύεσαι στο αντικείμενο, πιθανότητα 0.1%

 

- να ζήσεις από τη stoner μπάντα που θα φτιάξεις, πιθανότητα 0.1% (εξηγήσεις δεν χρειάζονται)

 

Το πρώτο μην το αποκλείεις...στα θετικά αλλά και σε όλα τα μαθήματα την παλευώ πολύ καλά δυστυχώς όμως δεν γουστάρω αυτό που περνάω...17 χρονών είμαι διάβολε άσε να αναπνεύσω που είμαι όλη μέρα στην τσίτα και δεν μπορώ να διαβάσω κανένα βιβλίο εξωσχολικό να ανοίξει το μικρό μου μυαλό.Επίσης Το δεύτερο υσχύει?Δηλαδή μερικές κλίμακες,μερικοί βασικοί κανόνες, καλό αυτί και μεράκι δεν φτάνουν?  :-\ .Πάντως έχω δει άτομα με πτυχίο αρμονίας ανίκανα να σολάρουν για 5 δευτερόλεπτα στην κιθάρα και ανίκανα να βγάλουν ένα κομμάτι ακούγοντας το απλώς  χωρίς τα χαρτάκια τους.Το τελευταίο που ανέφερες με καίει...από μπάντα οποιούδηποτε είδους στο φάσμα της ροκ δεν βγάζεις τα βασικά αν αφοσοιωθείς?Εμείς στο σπίτι του καπιτάλα κιθαρίστα θα προβάρουμε όλη μέρα με σκοπό να ανεβούμε στην μουσική σκηνή της πόλης και να κλείσουμε όσο πιο πολλά live μπορούμε.Και τα κομμάτια θα τα σπρώξουμε εμείς όσο μπορούμε με κάθε μέσο.Τις γνωριμίες μας τις έχουμε (κατσιόνης,rotting christ,suicidal) εντελώς τυχαία...φυσικά είμαστε σχεδόν σίγουροι ότι θα πάρουμε τα @@ μας αλλά από την άλλη δεν θέλουμε να ξεράσουμε τα όνειρα μας στις τουαλέτες και να μπούμε στην σειρά...(τρυπάρες)  ;)

 

Κλείνοντας ερωτόμαι να ξεκινήσω εντατικά να πάω μουσικό?Τα υπόλοιπα μαθήματα τα κατέχουμε οι δύο αρμονίες με νοιάζουν να βγουν σε 6 μήνες..Επίσης αν δεν βγει ρευστό από την μπάντα,ένας  επαγγελματίας μουσικός δεν πεινάει?Σπίτι αυτό μου λένε και ξενερώνουν λίγο όταν τα συζητάμε αυτά...

 

Ευχαριστώ τους υπόλοιπους που ασχολήθηκαν..

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εξηγεί κάποιος παρακαλώ γιατί δεν έχω καταλάβει. Τι θα πει "η μουσική βιομηχανία στην Ελλάδα είναι σάπια"; Χρηματισμοί; Διαφθορά; Λαδώματα; Εμπόριο λευκής σαρκός;

 

Το ακούω και το ξανακούω αλλά ουδείς μας εξηγεί.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό πιστεύω ότι αυτή η ηλικιά είναι η ομορφότερη! Υπερτερεί η φαντασία της λογικής και όλα είναι απλά!

Keep it real και άμα είσαι τόσο τρελαμένος και έχεις τσαμπουκά δε θα πάς χαμένος... Κανείς δε πάει...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Keep it real και άμα είσαι τόσο τρελαμένος και έχεις τσαμπουκά δε θα πάς χαμένος... Κανείς δε πάει...  :)

Πάει, πάει!

 

Γεια σε όλους.Είμαι μαθητής της τρίτης λυκείου και λατρεύω τη μουσική.Καθε μέρα χτυπάω ένα 2ωρο τουλάχιστον ασχολούμενος με μουσικά όργανα(μπουζούκι,ηλεκτρική,μπάσσο) και την υπόλοιπη μέρα διαβάζω μουσικά φόρουμ και κοιτάω κριτικές οργάνων.Στην πρώτη λυκείου άφησα το ωδείο έχοντας τελειώσει πρώτη αρμονία γιατί χαλάστηκα λίγο λόγω του ότι μας έκαναν ρομπότ αντί για μουσικούς.Επίσης έφυγα για να διαβάσω σοβαρότερα στο σχολείο με γονική παρότρυνση.Είμαι καλός μαθητής όμως φτάνω τώρα στην αρχή της σχολικής χρονιάς αναρωτόμενος γιατί ακριβώς διαβάζω?Αφού δεν ξέρω τον στόχο μου...το μόνο που θέλω είναι να έχω πολλές ώρες κενές την μέρα ώστε να τις γεμίζω μουσικά.Την μεγαλύτερη σχολή να πιάσω αμφιβάλλω αν θα ικανοποιηθώ ψυχικά.Σκέφτηκα το μουσικό πανεπιστήμιο αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα ξανάρθει ο εφιάλτης του ωδείου και δεν θα μου τραβήξει το ενδιαφέρον.Ακόμα και να θέλω βασικά δεν είναι πολύ αργά να προετοιμαστώ για τις επόμενες 2 αρμονίες που δίδονται στο τέλος ως ειδικά μαθήματα?Από την άλλη εγώ με δύο φίλους κιθαρίστες θέλουμε να ξεκινήσουμε μπάντα stoner πηγαίνοντας Aθήνα όμως θέλουμε να ζούμε από αυτήν...κάτι που απ'ότι ξέρω είναι δύσκολο λόγω της σάπιας μουσικής βιομηχανίας στην χώρα αλλα και του μεγάλου ανταγωνισμού.Τι ακριβώς να κάνω?  Το eighteen του alice cooper εκφράζει τη φάση μου!

Η δική μου χαζή συμβουλή. ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ άσχετα με μουσικές ταμπέλες. Κάτι που ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου