Προς το περιεχόμενο

Slide Guitar 101


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη σκοπευω να ασχοληθω λιγο πιο σοβαρα με το slide λιαν συντομως και τα παλαια thread περιεχουν μονο σκορπιες πληροφοριες, here goes:

 

Τι χρειαζεται (και τι πρεπει να προσεξει) καποιος για να παιξει slide σε ηλεκτρικη κιθαρα?

 

Προσωπικα εχω επιχειρησει στο παρελθον να παιξω slide, το slide που ειχα ομως (βαρυ μεταλλικο) σε συνδυασμο με το οτι δεν μου ταιριαζε πολυ καλα στο δαχτυλο και το χαμηλο action που εχω στις κιθαρες μου ηταν συνταγη για καταστροφη. Χαμος απο fret buzz και μεγαλα προβληματα στον ελεγχο. Θα ηθελα λοιπον συμβουλες σχετικα με:

 

Τεχνικη.

Βιβλια πανω στο αντικειμενο, tutorial videos, websites, οποιαδηποτε προσωπικη συμβουλη ευπροσδεκτη.

 

Set-up & Κουρδισμα

Εχω μια φτηνη stratocaster που σκοπευω να χρησιμοποιησω για slide. Αρχικα σκεφτομαι να ανεβασω λιγο το action, οχι ομως σε σημειο που να ειναι unplayable με δαχτυλα.

Επειτα ερχεται το θεμα του κουρδισματος - το standard μου φαινεται κακη ιδεα και νομιζω μιας και θα ασχοληθω με slide αξιζει να εξερευνησω και αλλα κουρδισματα. Το μονο open tuning που εχω δοκιμασει (και μου αρεσε) ειναι το open Dmin7 (D-A-D-F-A-C). Τι κουρδισματα χρησιμοποιειτε/προτεινετε?

Επισης σκεφτομαι να ανεβω πιο πανω απο 10ρες, λογω και του χαμηλοτερου κουρδισματος. Να μεινω σε 11ρες ή να παω ακομα πιο πανω?

Επιλογη Slide

Οπως ειπα, το μεταλλικο slide που εχω δε με βολευει ιδιαιτερα, σε μεγαλο βαθμο λογω βαρους. Θελω να δοκιμασω ενα γυαλινο και ισως αγορασω και κανενα κεραμικο ή ελαφρυ,λεπτο μεταλλικο. Ξερω πως εχουν ηχητικες διαφορες αλλα προς το παρον ψαχνω πρωτιστως ενα συνδυασμο υλικου/βαρους/σχηματος που να με βολεψει παικτικα.

 

Τι προτιμησεις/προτασεις εχουν λοιπον οι noizαδες στα παραπανω θεματα?

 

 

 

tl;dr wannabe Derek Trucks, what do?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξίσου γιωτάς στο slide εδώ. ;D

 

Εγώ μια φορά κι έναν καιρό είχα πάρει αυτό. Όχι ότι έχει κάνει και απόσβεση βέβαια... :D :D

Το βρίσκω πιο πρακτικό απ' τα γυάλινα πάντως - το τραχύ του εσωτερικό βοηθά αρκετά.

 

Βασικός παράγοντας το action, συμφωνώ. Θα χρειαστεί να δώσεις λίγο ύψος αν είσαι κι εσύ του "ερπετού", και πιθανώς θα χρειαστείς 11άρες για το κούρδισμα που σκέφτεσαι.

 

Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι θα αποφύγεις το βάρος με κεραμικό/γυάλινο έναντι του μεταλλικού. :-\

 

 

Για πιό συγκεκριμένες κατευθύνσεις/συμβουλές κάθομαι κι εγώ στο θρανίο δίπλα στον odis και περιμένω. 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιό συγκεκριμένες κατευθύνσεις/συμβουλές κάθομαι κι εγώ στο θρανίο δίπλα στον odis και περιμένω. 8)

 

Κάνεις λίγο πιο κει;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με είχες γνωρίσει, θα ήξερες ότι αν κάνω πιό κει ο Odis θα πρέπει να αιωρηθεί. ;D ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά...όλα τα άλλα τα μάθατε και θέλετε να μάθετε και slide τώρα? ::) :P :-*

 

Εσύ Ray, δεν χρειάζεται αφού έχεις σαχλόφωνο ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

 

Όλα.

Πάσο...μένω σιωπηλός γιατί με ενδιαφέρουν οι σοβαρές απαντήσεις...ποτέ μου δεν κατάφερα να παίξω slide...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σετάρισμα: Λίγο ψηλότερο άξιον απο το συνηθισμένο. Εγώ προσωπικά παίζω με σχετικά ψηλό άξιον ούτως ή άλλως, οπότε όταν ξεκίνησα, δε χρειάστηκε να το σηκώσω. Χορδές 10 - 11 είναι ΟΚ. Απλά όσο πιο λεπτές, τόσο ψηλότερα, για να αντισταθμίσεις το πάχος.  Γενικά πάντως, είναι περισσότερο θέμα τεχνικής. Δηλαδή μετά απο κάμποσο καιρό που θα επιμείνεις να δουλεύεις, θα έχεις περισσότερο έλεγχο πάνω στο Slide κι έτσι δε θα έχεις τραγικό buzz, ακόμα και σε χαμηλό άξιον. Στην ακουστική κιθάρα, το fret buzz προσδίδει λίγο παραπάνω αλητεία...  ;)

 

Επιλογή Slide Όσο πιο βαρύ το slide τόσο πιο γεμάτη νότα, τόσο καλύτερο sustain. Είναι καλό να το φοράς στον μέσο ή τον παράμεσο, γιατί έτσι μπορείς να το σφηνώνεις ανάμεσα στα άλλα δάχτυλα και να μην κάνει βόλτες. Προσωπικά με βολεύουν να είναι λίγο μεγαλύτερα απο το δάχτυλό μου και να το σταθεροποιώ με τα πλαινά δάχτυλα, παρά να είναι σαν δαχτυλίδι. Τα γυάλινα και πορσελάνινα, δουλεύουν καλύτερα (κατά τη γνώμη μου) με την ηλεκτρική, γιατί έχουν πιο γλυκό ήχο και δεν ξύνουν τόσο... Είναι καλύτερα και για overdrive. Τα μεταλικά τα σιχαίνομαι. Το καλύτερο μή γυάλινο το έφτιαξα απο χαλκοσωλήνα. Γενικά τα μοσχοπουλάνε κ νομίζω πως μόνος του ο καθένας μπορεί να φτιάξει κάτι που να του κάθεται ακριβώς.  Πάρε 1 βέργα 3 μέτρα χαλκοσωλήνα με 8 ευρώ και φτιάξε 30 slides να δώσεις και στους φίλους σου.. ;)

 

Όσον αφορά στην τεχνική, είπα 5 πραγματάκια που δουλεύουν για εμένα παραπάνω. Γενικά να ξέρεις ότι πρέπει να έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΛΕΓΧΟ, για να μη πηγαίνει όπου θέλει το slide. να συνηθίσεις την αίσθηση και το βάρος του, γιατί ειδικά στην αρχή, αν αλλάζεις συνέχεια απο βαριά σε ελαφρυά, απο μεταλικά σε γυάλινα, θα δυσκολευτέις να αποκτήσεις την αίσθηση. Πχ. αν πας απο ελαφρύ σε βαρύ, πιθανόν να σου "πέφτει" πάνω στις χορδές κ να μη το ελέγχεις... Αν κάνεις το αντίθετο, ίσως να μη μπορείς να βγάλεις νότα.

 

Κουρδίσματα: Εγώ προσωπικά δουλεύω standard, drop D, open A, open G, open D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου