Προς το περιεχόμενο

Fender American Vintage 70s Reisue Strat Τι μαγνητες?


aldebaran1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... γιατι τους βρισκω λιγο αδυναμους ...  

 

δοκιμασε να βαλεις σιδερενιο plate απο κατω.

 

ειχα παλια σ'ενα σετ Lollar tweeds, τα εβγαλα καποτε (βλακωδως) και τωρα που τα ξαναβαλα βρηκα την υγεια μου και δεν την αφηνω κατω αυτη τη strat. Εχω και στους τρεις, απλα του bridge ειναι πιο χοντρο του mid λεπτοτερο και του neck το πιο λεπτο.

 

Θα παρεις αμεσως μεσαια και εξοδο και θα σου κοστισει πολυ λιγοτερο απο ενα νεο σετ.

 

edit->

 

να πως ειναι:

 

bplate2.jpg

 

το συρματακι παει στη γη.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δοκιμασε να βαλεις σιδερενιο plate απο κατω.

 

ειχα παλια σ'ενα σετ Lollar tweeds, τα εβγαλα καποτε (βλακωδως) και τωρα που τα ξαναβαλα βρηκα την υγεια μου και δεν την αφηνω κατω αυτη τη strat. Εχω και στους τρεις, απλα του bridge ειναι πιο χοντρο του mid λεπτοτερο και του neck το πιο λεπτο.

 

Θα παρεις αμεσως μεσαια και εξοδο και θα σου κοστισει πολυ λιγοτερο απο ενα νεο σετ.

 

edit->

 

να πως ειναι:

 

bplate2.jpg

 

το συρματακι παει στη γη.

 

 

 

Ενδιαφερον. Που τα βρισκουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον. Που τα βρισκουμε?

+1000 ;D

Επισης ξερετε που μπορω να βρω διαγραμμα συνδεσης Fender super switch

γιατι θελω να αλλαξω τον τριθεσιο τον ακαματη...   

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ξερετε που μπορω να βρω διαγραμμα συνδεσης Fender super switchγιατι θελω να αλλαξω τον τριθεσιο τον ακαματη...   

Ποιός ο λόγος να βάλεις super switch? O απλός 5θέσιος δεν κάνει?

Ο super switch μπήκε σε μοντέλα όπως π.χ. η Lonestar που είχαν humbucker bridge με 4 καλώδια, για να τον σπλιτάρουν στη θέση 4.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον. Που τα βρισκουμε?

 

εχει σιγουρα ο Callaham (εγω απο κει τα εχω παρει)

 

http://www.callahamguitars.com/partsstr.htm

 

κι εδω:

 

http://www.specialtyguitars.com/accessories.html

 

και σε πολλα αλλα μερη....  (και ο Fralin εχει αλλα και αλλοι. google it)

 

 

και ολιγη θεωρια απο τον Bill Lawrence:

 

Baseplates have:

 

A. Ferromagnetic functions

B. Electrodynamic functions

C. All metal plates provide extra shielding.

 

#1 — Only the steel baseplates corresponds to function A, B, and C.

#2 — Brass, copper and aluminum baseplates have no ferromagnetic functions, and therefore, only correspond to function B and C

#3 — Alloys of the 300 series stainless steels have neither ferromagnetic nor electrodynamic functions and therefore, only correspond to function C.

 

Brass Base Plate – notice that the base plate also serves as the ground for the bridge pickup.

Function A

Leo Fender used copper-plated steel baseplates on the Tele bridge pickup to stabilize and to increase the magnetic force of the relatively weaker Alnico 3 slugs. The ferromagnetic steel plate increases the inductance of the coil (like increasing the number of turns on the coil).

The steel baseplate also transmits from the steel bridge mount via the steel mounting screws some of the body vibrations into the pickup, resulting in that typical Tele twang. As a negative, this is also the cause of microphonic squealing at high volume levels.

Function B

Baseplates made of steel, copper, brass or aluminum are the cause of eddy current interference. Eddy currents shift the resonances toward the lows, resulting in a fatter, more pleasant tone, especially in the bridge position. If you don’t want to increase the inductance of the coil and the magnetic force of the magnets, aluminum and brass baseplates are ideal to fine tune the tone of single coil pickups.

These baseplates can be very effective on traditional single coil pickups with alnico slugs, but on many different designs, the result can be disastrous.

Also, the thickness of the baseplate is very important — if the plate is too thin, the effect is very little, but if the plate is too thick, you may end up with a muddy pickup. For excellent results, keep the thickness of the plate between 1/32” and 1/16” and make sure that the plate is firmly attached to the pickup.

 

συμφωνω απολυτα με αυτα που λεει ο Bill...  8)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να το βαλεις μονο στον ΚΑΤΩ μαγνητη ,στους υπολοιπους δε λεει.

 

Και ενα κομματι ατσαλι (οτιδηποτε ατσαλι) αν κοψεις και το κολλησεις απο κατω απο το μαγνητη την ιδια δουλεια θα κανει (εγω αγοραζα μεγαλα ψαλιδια τα εσπαγα και χρησιμοποιουσα τις λεπιδες τους για base plate ,μαμω ηταν! ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να το βαλεις μονο στον ΚΑΤΩ μαγνητη ,στους υπολοιπους δε λεει.

 

σε γενικες γραμμες, οντως μπορει να μην λεει σε ολους τους μαγνητες.

Στην περιπτωση των ...πουπουλενιων Lollar tweeds ομως, καθονται κουτι σε ολους!

 

ως extra bonus θεωρω το ιδιαιτερα ...sexy "κλικ" που κανει ο διακοπτης στις αλλαγες, θυμιζοντας το "κλικ" του διακοπτη της Tele του Buchanan στο "Messiah"...  8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός ο λόγος να βάλεις super switch? O απλός 5θέσιος δεν κάνει?

Ο super switch μπήκε σε μοντέλα όπως π.χ. η Lonestar που είχαν humbucker bridge με 4 καλώδια, για να τον σπλιτάρουν στη θέση 4.

Επειδη τον εχω ηδη, να το πεταξω τωρα? ::) ;D

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου