Προς το περιεχόμενο

Κρίση και δισκογραφικό "ροκ"...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα και η οπτική γωνιά του ηλιοβασιλέματος σε περίοδο κρίσης είναι πολιτική ματιά  ;D

Μάλλον θα διαφωνήσω με όσους πέρασαν τις Τρύπες στο ντούκου ,όλα έχουν ακμή και παρακμή ,ας μη τα συνδέουμε πάντα με τις εταιρίες και το εύκολο χρήμα, ούτε με τις  ξεκομμένες δηλώσειςτου Αγγελάκα  .Έτυχε να γνωρίζω το γκρουπ πολύ πριν γίνει γνωστό εις τας Αθήνας ,οι άνθρωποι έπαιζαν μουσική ,εξέφραζαν τις αγωνίες τους καλώς ή κακώς και τπτ άλλο .Δεν ήταν στρατευμένοι ,απλά οι αγωνίες τους είχαν ΚΑΙ πολιτική χροιά .Πολιτική χροιά σαν τις ανησυχίες του Σιδηρόπουλου σε κάποια τραγούδια ,που τελικά πέθανε και τον είχαν αποκηρύξει όλοι ,γιατί έπαιξε για τα φράγκα σε κάποιες συναυλίες του υπουργείου νέας γενιάς .

Σα το Πανούση που -κατ εμέ -έγραψε κάποιους συγκλονιστικούς στίχους ,αλλά στη πορεία ξέχασε το όχημά του -τη μουσική- και ασχολήθηκε με τη παρλάτα.

Σαν το Σαβόπουλο που έγραψε μερικά καταπληκτικά τραγούδια και καλύτερα θάταν να του απαγορεύεται η έξοδος απ το στούντιο ,μη τύχει και ξεστομίσει κι άλλες αρλούμπες σε συνεντεύξεις.

Σα το Μήτσο το Πουλικάκο που έβγαλε ένα δίσκο και σταμάτησε γιατί θεωρεί πως στο συρτάρι του έχει περισσότερα ακυκλοφόρητα από τους Ρόλλινκγ Στόουνς  ;D

Σα τους ρεμπέτες που είπαν κουβέντες βαριές χωρίς να έχουν συναίσθηση ποιό κοινό θα τα ακούσει μετά από χρόνια .................και τόσους άλλους .

Τα γνωστά πανκ συγκροτήματα της δεκαετίας του 80 που τύχαινε να γνωρίζω ,ήταν χειρότερα σε συμπεριφορά από την ΚΟΒΑ Εξαρχείων  ;D,όχι στράτευση ,αλλά πειθαναγκασμό πρέσβευαν ,μόνο τέχνη δεν έκαναν

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eύχομαι η κουβέντα να πάει προς το Ελληνικό ροκ και σε τυχόν καινούργια ακατέργαστα διαμαντάκια που σας έχουν δώσει έμπνευση μέσα στο χάλι που ζούμε (πολιτικό και μουσικό), παρά σε αναμασήματα του παρελθόντος και στο τι έκανε ο τάδε πριν 20 χρόνια.

 

Κάτι καινούργιο Please.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eύχομαι η κουβέντα να πάει προς το Ελληνικό ροκ

 

 

Για να παει καποιος...καπου πρεπει αυτο το...καπου να ΥΠΑΡΧΕΙ...οποτε λιγο δυσκολο να παει η κουβεντα προς τα εκει που λες.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thread εγινε αφορμη για  μια συζητηση και ευχαριστω τον ΟP και τους φορουμιστες για την "τροφη".

 

Καταληξαμε πως δεν πρεπει να μας επηρεαζει η πολιτικη αποψη ενος μουσικου

(ομως μας επηρεαζει η μουσικη του)

οπως  ακριβως δεν πρεπει να μας επηρεαζουν οι μουσικες αποψεις /προτιμησεις ενος  πολιτικου

(ομως μας επηρεαζουν οι αποφασεις του).

 

[Παντα κατα την γνωμη μου+μιας ελαχιστοτατης μεριδας λαου.] 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thread εγινε αφορμη για  μια συζητηση και ευχαριστω τον ΟP και τους φορουμιστες για την "τροφη".

 

Καταληξαμε πως δεν πρεπει να μας επηρεαζει η πολιτικη αποψη ενος μουσικου

(ομως μας επηρεαζει η μουσικη του)

οπως  ακριβως δεν πρεπει να μας επηρεαζουν οι μουσικες αποψεις /προτιμησεις ενος  πολιτικου

(ομως μας επηρεαζουν οι αποφασεις του).

 

[Παντα κατα την γνωμη μου+μιας ελαχιστοτατης μεριδας λαου.] 

Δεν ξέρω από που απορρέει αυτό το συμπέρασμα.

Όπως και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς επιδιώκει το thread.

Το μάλλον ρητορικό ερώτημα του Ray έχει μια λογικη (που είναι ο Έλληνας McLaren οεο; ) που τελικά άπτεται περισσότερο του marketing και του market niche που μπορεί να έχει κάποια τέτοια κίνηση.

 

Τώρα από κει και πέρα θα αρχίζουμε τα περι σημειολογίας τι είναι ροκ, αν υπάρχει (ή δεν υπάρχει στο κατά Superfunk ευαγγέλιο) τι είναι επαναστατικό, αν τρώγομαι να ακούσω τι θα πει ο εκάστοτε μουσικός (όπως είπε ο Blue και ο Ηλίας) και τι βάση θα δώσω στη πενιά (ή στη πένα) του.

 

Είναι όντως άξιο απορίας (και πιθανόν συζήτησης μάλλον εκτενέστερης του "δεν είμαστε εμείς για τέτοια") πως υπό τις παρούσες συνθήκες δεν υπάρχει μιά ικανών αναλογιών ελληνική ροκ/ποπ/πανκ (πείτε το όπως θέλετε) σκηνή/παρουσία που θα εκφράζει την παρούσα αγανάκτηση.

 

Όπως προαναφέρθηκε, υπάρχουν αρκετοί μουσικοί, παγκοσμίου βεληνεκούς, που με αγγίζουν στιχουργικά/μουσικά αλλά οι συνεντεύξεις τους είναι απογοητευτικές. Και τούμπαλιν. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και τα δύο.

 

Και ειλικρινά δεν βρίσκω τον λόγο να επιδιώκω να διαβάσω τι έχουν να πουν. Την μουσική τους ακούω και εκεί σταματάει το μεγαλύτερο μέρος του ενδιαφέροντός μου. Δεν αναιρεί το γεγονός ότι θα διαβάσω τις συνεντεύξεις τους ή/και τα βιβλία τους αλλά δεν θα το κυνηγήσω κιόλας.

 

Έχω διαβάσει προσφατα τα βιβλία του Zappa, Dylan, Patti Smith γιατί εκεί πιστεύω ότι ο καλλιτέχνης εκφράζει τον λόγο του αυτόνομο και κατά το δοκούν. Αλλού συμφώνησα, αλλού διαφώνησα, αλλού απογοητεύτηκα.

 

Και προτιμώ να επιδιώξω να ακούσω τον λόγο των λογοτεχνών, ποιητών, στοχαστών, ιστορικών, φιλοσόφων, πολιτικών αναλυτών παρά των μουσικών.

 

Στο δικό μου μυαλό, έκαστος στο είδος του και από αυτό τραβάμε τον ανθό που μας αρέσει/εκφράζει.

 

Οι δυο δραχμές μου ........  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω από που απορρέει αυτό το συμπέρασμα.

 

 

Δεν ηταν σαφες μαλλον αυτο που εγραψα. Σορυ.

 

To "καταληξαμε" που εγραψα ειναι για ιδιωτικη εκτος Νοιζ, συζητηση. .

 

Το thread ηταν εναυσμα για εξω-νοιζικη συζητηση.  :)

 

 

 

...και από αυτό τραβάμε τον ανθό που μας αρέσει/εκφράζει.

 

 

 

Πως φαινονται οι ευαισθητοι μουσικοι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να παει καποιος...καπου πρεπει αυτο το...καπου να ΥΠΑΡΧΕΙ...οποτε λιγο δυσκολο να παει η κουβεντα προς τα εκει που λες.... ;D

 

E, όλο και κάποιος Χαρδαβέλλας θα υπάρχει εκεί έξω. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι απορω γιατι καποιοι περιμενουν να ακουσουν ΣΗΜΕΡΑ καποιο...."λογο" απο τους εκπροσωπους της τεχνης στην Ελλαδα,ολα αυτα τα χρονια που χτιζαμε αυτο το τρισαθλιο οικοδομημα που λεγεται "συγχρονη Ελλαδα" μιλησε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ κανεις τους?ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ αρνουμενος ας πουμε να παρει καποια επιχορηγηση ή να παιξει σε ενα απο τα χιλιαδες "δημοτικα" φεστιβαλ η καποια απο τις εκατονταδες κρατικες φιεστες (τυπου Ολυμπιακων Αγωνων)?

 

ΟΧΙ βεβαια,οποτε ΓΙΑΤΙ να περιμενουμε να μιλησουν τωρα?

 

Οι 3....δεκαρες μου (με τρυπα στη μεση οπως τον παλαιο καλο καιρο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μάλλον ρητορικό ερώτημα του Ray έχει μια λογικη (που είναι ο Έλληνας McLaren οεο; ) που τελικά άπτεται περισσότερο του marketing και του market niche που μπορεί να έχει κάποια τέτοια κίνηση.

THANK YOU!!!!!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου