Προς το περιεχόμενο

Κρίση και δισκογραφικό "ροκ"...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
σε αυτούς τους καιρούς που ζούμε στην Ελλάδα δεν βρέθηκε κανα έξυπνο μανατζεράκι να φτιάξει μια μπαντούλα τύπου (τύπου λέμε) RATM με κατάλληλους στίχους να τους χώσει σε κανα στούντιο και μετά να αρχίσουν τα επαναστατικά λάιβ - πάντα φυσικά με την κατάλληλη προώθηση που ταιριάζει σε αυτές τις περιπτώσεις

 

υπαρχει ηδη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πιστευω οτι ειναι πιο απλο το θεμα.

οι δισκογραφικες εταιριες στην Ελλαδα και οι οποιες εχουν τα μεσα να σε κανουν διασημο και να ακουγεσε στα ραδιοφωνα δεν "θελουν" να ασχοληθουν με κατι τετοιο. και οχι γιατι δεν εχουν τα λεφτα αλλα γιατι δεν "θελουν"  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ή μπορεί να πουν στους Αμερικανοτραφείς εφήβους μας που χιπχοπάρουν να κοιτάξουν λίγο πιο έξω από το γκέτο και να το ρίξουν λίγο στο επαναστατικό. Κάποιος φωστήρας θα φτιάξει κανένα τραγουδάκι επεισοδιακό με στίχους του στυλ πχ. "ρίχνω μολότωφ στη βουλή, σε αυτούς που πιάσαν την καλή" και να'σου ο ντόρος.

 

 

Kαι τα άλλα που συζητάτε υπάρχουν : οι going through και οι Ρόδες ταιριάζουν (σε σημεία) μια χαρά στην περιγραφή του OP. Μάλιστα οι Ρόδες είχαν πει στα ελληνικά το Killing in the name κάποτε.

 

Γενικά, όλα υπάρχουν και όλοι κάνουν επανάσταση. Πάντως -σύμφωνα με περιγραφές γραφικότερων από μένα- κάποτε ο "κόσμος" ανέμενε τις προτάσεις ορισμένων καλλιτεχνών (μουσικών) γύρω απο την επικαιρότητα ενώ πρόσφατα συζητήσαμε οτι ουτε ο Waters κατάφερε να πείσει για το ρηξικέλευθο των θεσεών του (γιατί όντως το αίτημα "να γαμηθεί η κυβέρνηση" το μαθαίνουμε στο δημοτικό). Εσείς ποιόν ελληνα τραγουδοποιό παρακολουθείτε και ενδιαφέρεστε ειλικρινά για τις απόψεις του επί των κοινωνικο-πολιτικών? (δε ρωτάω αν πιστεύετε οτι κάποιος μουσικός πρέπει να δώσει λύσεις, αλλά αν ενδιαφέρεστε για τις τοποθετήσεις του επειδή τον εκτιμάτε πνευματικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εσείς ποιόν ελληνα τραγουδοποιό παρακολουθείτε και ενδιαφέρεστε ειλικρινά για τις απόψεις του επί των κοινωνικο-πολιτικών? (δε ρωτάω αν πιστεύετε οτι κάποιος μουσικός πρέπει να δώσει λύσεις, αλλά αν ενδιαφέρεστε για τις τοποθετήσεις του επειδή τον εκτιμάτε πνευματικά).

 

Να μία πολύ ενδιαφέρουσα κατ'εμέ ερώτηση, αν και νομίζω πως έχει τεθεί μ'έναν αδιεξοδικό χαρακτήρα...Εξηγώ: εφ'όσον τον εκτιμάμε πνευματικά, τότε κατά το μάλλον ή ήττον γνωρίζουμε και τις απόψεις του...ίσως θα ήταν καλύτερα να τεθεί το ερώτημα κάπως έτσι:

 

Εσείς ποιόν ελληνα τραγουδοποιό εκτιμάτε για το μουσικό του έργο και θα ενδιαφερόσασταν ειλικρινά να μάθετε τις απόψεις του επί των κοινωνικο-πολιτικών?

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εποχή της στρατευμένης τέχνης πέρασε μάλλον ανεπιστρεπτί, νομίζω τελείωσε λίγα χρόνια μετά τη μεταπολίτευση. Σήμερα βλέπω μια τάση των τραγουδιών να εστιάζουν σε πιο προσωπικά θέματα. Και εδώ που τα λέμε είναι και λίγο δύσκολο να γράψεις ένα τραγούδι για το ...ρουσφέτι. Θα μπορούσε βέβαια να γίνει ένα ωραίο χιπ χοπ με κάποιον ευτραφή να λέει "μαζί τα φάγατε" ;)

 

Πιστεύω όμως ότι το επαναστατικό στην Ελλάδα δεν πουλάει γιατί πολύ απλά δεν είμαστε επαναστάτες :D  Το μεγάλο κοινό είναι το μπουζουκοκοινό (άντε και πυξ-λαξ) και  αν μιλάμε για τους κουλτουριάρηδες νομίζω ότι δεν δέχονται εύκολα τους ψευτοεπαναστάτες οπότε πάλι fail... (θέλουμε original επαναστάτη  :P)

 

Ακριβώς

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μία πολύ ενδιαφέρουσα κατ'εμέ ερώτηση, αν και νομίζω πως έχει τεθεί μ'έναν αδιεξοδικό χαρακτήρα...Εξηγώ: εφ'όσον τον εκτιμάμε πνευματικά, τότε κατά το μάλλον ή ήττον γνωρίζουμε και τις απόψεις του...ίσως θα ήταν καλύτερα να τεθεί το ερώτημα κάπως έτσι:

 

Εσείς ποιόν ελληνα τραγουδοποιό εκτιμάτε για το μουσικό του έργο και θα ενδιαφερόσασταν ειλικρινά να μάθετε τις απόψεις του επί των κοινωνικο-πολιτικών?

 

Αυτό ήθελα να πω, ευχαριστώ που το αποσαφήνισες :).

 

Πάντως εγώ έχω στο μυαλό μου τον Παυλίδη. Τον εκτιμώ για τα λόγια που γράφει, αλλά δεν έχω ιδέα για τις πολιτικές του τοποθετήσεις (ή αν έχει τέτοιες).Θα με ενδιέφερε πολύ να τον ακούσω να μιλάει για τα κοινά γιατί απλά υποθέτω οτι αυτό που θα είχε να πει θα ήταν πιο σημαντικό από κάτι που θα έλεγα εγώ. Παρεμπιπτόντως σε πρόσφατο live του και ενώ κυοφορούσα (;D) αυτή την ερώτηση είπε κάτι που το θυμάμαι ως "να προσέχετε τα πολύ μαζικά γιατί όσο πλαταίνει κάτι τόσο ρηχαίνει" και ήταν kate me πολύ πιο επαναστατικό από οτιδήποτε άλλο έφτασε στα αυτιά μου από σημαντικούς και ασήμαντους.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιέφερε πολύ να τον ακούσω να μιλάει για τα κοινά

 

Θα ελεγε οτι η κοινωνια είναι σαν μια μικρη κυρια που κοιταει τα παιδια στον κηπο ενος πλοιου, να ταξιδευει τη θλιψη του φθινοπωρου της.

 

Αϊ βγαλε ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πράγματι, το έχω διαπιστώσει κι εγώ αυτό (και το "κέφι για να ξεχαστούμε", και την αντιμετώπιση μόλις ακουστούν σε μπαράκι), αν και δεν είναι δόκιμη η φράση "αληθινά επαναστατικοί" - όχι μόνο είναι ανεδαφικό αλλά ακόμη κι αν μπορούσε να καθοριστεί, δεν νομίζω πως θα τους αφορούσε. Μια φορά με είχε πάει παλιά να τους δω στο Mike's Irish Bar ένας φίλος μου που τους ήξερε (πολύ πριν την επιτυχία τους), και μου έδωσαν την εντύπωση έξυπνα καλοδεμένης και πολύ άνετης μπάντας που απολάμβανε αυτό που έκανε χωρίς να δίνει δεκάρα για τον οποιονδήποτε χαρακτηρισμό...

Μιας και τους ξέρω καλά (κάποιους απ'αυτούς) μπορώ να πω ότι είναι ακριβώς αυτό. Κέφι, με λίγη έγνοια. Όχι ότι δεν σκέφτονται, ή δεν υπάρχουν πολιτικά, αλλά απλά στα τραγούδια τους, τους ενδιαφέρει να ανέβει η διάθεση (και καλά κάνουν). Αν σκεφτεί κανείς σε τι κλειδωμένη σκατοδιάθεση έχουμε υπάρξει τα τελευταία χρόνια, αυτό ΕΙΝΑΙ επαναστατικό, αλλά όχι όπως το εννοείται!  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγε οτι η κοινωνια είναι σαν μια μικρη κυρια που κοιταει τα παιδια στον κηπο ενος πλοιου, να ταξιδευει τη θλιψη του φθινοπωρου της.  :o :o

 

Αϊ βγαλε ακρη.

 

  ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ    ;D ;D ;D ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trendy Λίτσα

 

Όλοι trendy, όλοι trendy

 

Όλοι trendy, μια πόλη trendy

 

ααα Trendy Λίτσα, μια σταλίτσα

μ' ένα trendy χαλκαδάκι στην κοιλίτσα

 

μμμ Trendy Ρούλα, γεματούλα

μ' ένα trendy χαλκαδάκι στην μυτούλα

 

Trendy Γιάννης, trendy Γιάννης

στο Venue που τον βρίσκεις που τον χάνεις

 

Ααα trendy Στράτος πάντα μοδάτος

με γυαλάκι trendy, πάντα design-άτος

 

Και σκέφτομαι και λέω...

 

Ωωω ωωω ωωω

Ωωω ωωω ωωω

Ωωω ωωω ωωωωωωωωω

 

 

Όλοι trendy, όλοι trendy

 

όλοι trendy, μια πόλη trendy

 

 

 

Μμμμ, trendy Μαίρη, trendy Κλαίρη

τατουάζ tribal-ιάρικο στο χέρι

 

Μμμμ, trendy Σάρα, ωωωχ, τι κορμάρα

και το βράδυ μία trendy ανωμαλιάρα

 

trendy Μάκη και trendy Λάκη

και το cabrio διθέσιο στο χαντάκι

 

trendy Μήτσος και trendy Ζήσης

και hands-free για να μπορείς και να τα ξύσεις

 

Και σκέφτομαι και λέω...

 

Ωωω ωωω ωωω

 

Όλοι trendy, όλοι trendy, όλοι trendy

 

Ωωωω, trendy Λίτσα, trendy Κίτσα

 

trendy Σάρα, trendy Βαρβάρα

 

trendy μαλλάκια, γυαλάκια

 

πεδιλάκια, παπουτσάκια, gadget-άκια

 

sexy λέξεις, shopping, styling

 

ringtone, cellphone

 

για σένα που 'σαι trendy

 

που 'σαι trendy, που 'σαι trendy

 

 

 

Trendy, trendy, trendy...

 

 

Το παραπάνω τραγούδι των Locomondo (και άλλα) είναι kate me και επαναστατικό και μια χαρά πολιτικό. Πάντα στο ύφος τους βέβαια, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πιο έξυπνο τρόπο να περάσεις το συγκεκριμένο μήνυμα.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου