Προς το περιεχόμενο

βαφη κιθαρας


SPYROID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα

Θελω να βαψω μια κιθαρα που φτιαχνω (εχει σχεδον τελειωσει)

και θα ηθελα λιγη βοηθεια για την διαδικασια

Τα υλικα που εχω καταληξει ειναι

1. βερνικι εμποτισμου (κατι σε κιτρινο)

2. True Oil http://www.diamanco.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=f0499a29-4aa8-4d0a-80f9-39391f2de0f0

3. Sealer & Filler http://www.diamanco.gr/el-gr/Products.aspx?ElementId=65b100a8-6c40-4f55-9093-be643806165e

Διαλεξα True oil γιατι δεν θελω να μπλεξω με πιστολια και κομπρεσερ και γιατι δεν θελω να

αποκτησει το οργανο αυτην τη πλαστικη υφη που ολοι ξερουμε.

Το θεμα ειναι με ποια σειρα γινεται η διαδικασια και αν γινεται καποιες λεπτομεριες

Ενταξει το true oil τελευταιο αρκετες φορες αλλα πρωτα το εμποτισμου ή το sealer;

Η κιθαρα ειναι απο καρυδια και σφενδαμο

Ευχαριστω!!!

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....μολις πριν λίγες μέρες έπαιζα κι εγώ με πανω κάτω τα ίδια υλικά

 

απλώς πειραματίστηκα ως εξής (και μάλλον σε καλό μου βγήκε...ως το σημείο που εμπλέκεται πιστόλι βαφής)

 

αντί για true oil έβαλα λινέλαιο (linseed oil) το ίδιο λινέλαιο που χρησιμοποιούν και οι ζωγράφοι (διπλοβρασμένο το λένε οι επιστήμονες)

 

ενσωμάτωσα το βερνίκι εμποτισμού στο λινέλαιο (μάλιστα επειδή ήθελα να κάνω και sunburst...  έφτιαξα τρία βαζάκια/αποχρώσεις λινελαιοβερνικιού). Η αναλογία είναι περίπου 1/10: 1 μέρος βερνίκι 10 λάδι.

η επάλυψη γίνεται με πουγγάκι/σπογγάκι....είναι πολύ εύχρηστο και πρακτικό..το κάνεις μόνος σου απο το αγαπημένο σου tshirt....και το κυριότερο με μια βουτιά στο λαδι ήταν αρκετό για  ένα χέρι στο σώμα ολόκληρο

 

με τον τρόπο αυτό έχεις την δυνατότητα να περάσεις πολλά χέρια (θέλει στέγνωμα για αρκετή ώρα ) και στο τέλος μερικά χέρια σκέτο λάδι...και τέλος

 

Το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό...μια γυαλάδα θα την έχεις και δεν θα είναι αυτό της πολυουρεθάνης (στην δικιά μου περίπτωση βέβαια δεν άντεξα και έμπλεξα με πιστόλια βαφής μετά και πολυουρεθάνες και τρίψιμο με γυαλόχαρτα και και και ....και στο τέλος ήθελα να κάνω undo και να γυρίσω στο λαδοβέρνικο!

 

με το λάδι να ξέρεις θέλει αρκετό χρόνο γιατί αν προσπαθήσεις να κάνεις δεύτερο χέρι χωρίς να στεγνωσει καλά το προηγούμενο θα λασπώσει (πιάνει μια κρούστα που δεν στεγνώνει) και θα πρέπει να τρίβεις με γυαλόχαρτα...τουλάχιστον αυτο παθαίνει κανείς με το λινέλαιο...με το true oil ισως να είναι καλύτερα τα πράγματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εχω δει οτι στην κιθαρα του αδερφου μου εγεινε πολυ ευκολα με το true oil οποτε λεω να παω στα σιγουρα (και δεν ηθελε και πολυ χρονο να στεγνωσει)

βασικα η σειρα ποιο πολυ στα υλικα με ενδιαφερει

Λογικα ειναι εμποτισμου - sealer και μετα το λαδι αλλα ελεγα να το συζητησω λιγο πριν ξεκινησω

Ευχαριστω παντως

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MArathooooooooooooooooooooooon!!!!

...άμα θέλεις πολυουρεθάνη βεβαίως...δεν έχω σχέση με λάδoμπογιές! 8) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxax

Ενταξει εγω ακομα παω νηπειαγωγειο γι'αυτο δεν ασχολουμε ακομα με σοβαρα βερνικια

;D

ξεχωρα απο το βερνικι εχεις κατι να προτεινεις για τα υπολοιπα;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι με ποια σειρα γινεται η διαδικασια και αν γινεται καποιες λεπτομεριες

Ενταξει το true oil τελευταιο αρκετες φορες αλλα πρωτα το εμποτισμου ή το sealer;

Η κιθαρα ειναι απο καρυδια και σφενδαμο

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σχέση με τα υπόλοιπα...δεν ξέρω πως γίνεται...ψάξε βρές τον Loki...αυτός λαδώνει ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου