Προς το περιεχόμενο

Αξιοπρεπης Metal ηχογραφηση σε PC ! (με λιγα χρηματα)


The Hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πάρε ένα καλό DI/Preamp αν οι είσοδοι της κάρτας σου δεν σε ικανοποιούν και με τα VST είσαι αρχηγός. Άσε άλλους να παιδεύονται με μικρόφωνα και τα ρέστα. Αρκεί να παίρνεις εσύ την αίσθηση που θέλεις όταν ηχογραφείς.

 

Όπως προειπώθηκε, όλη η δουλειά είναι στη μίξη. Να σημειώσω και κάτι άλλο: δεν ξέρω τι κάρτα έχεις, τι υπολογιστή και ποιο DAW. Αλλά με τα VST είναι σημαντικό να προσπαθείς για το μικρότερο δυνατό latency. Γιατί αλλιώς, πάει και η αίσθηση και όλα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΔΙΚΑ για high-gain καταστάσεις, εγώ πιστεύω μπορείς να βγάλεις απίστευτα αποτελέσματα με VST...

 

Πρώτα πας εδώ:

 

http://lepouplugins.blogspot.com/

(ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ  ;D)

 

Κατεβάζεις το Legion για ενισχυτή και το LeCab2 για να εξομοιώσεις καμπίνα. Αν και δεν έχω εντρυφήσει εις βάθος στο είδος, σου προσυπογράφω ότι με το Legion θα πάθεις πλάκα! Παίξε πρώτα λίγο με αυτό και τα ξαναλέμε να μας πεις εντυπώσεις ;)

 

Να και ένα δείγμα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω και κάτι άλλο: δεν ξέρω τι κάρτα έχεις, τι υπολογιστή και ποιο DAW. Αλλά με τα VST είναι σημαντικό να προσπαθείς για το μικρότερο δυνατό latency. Γιατί αλλιώς, πάει και η αίσθηση και όλα.

 

Tascam us 122l,cubase 5,Amd Phenom 6core 2.4-8gb Ram.

 

Απο πλευρας 'καταγραφης του σηματος' (αν μπορω να το θεσω ετσι) προβλημα δεν υπαρχει.Εννοω δηλαδη οτι ουτε latency εχω,ουτε καποιο αλλο προβλημα.

 

Το θεμα ειναι οτι οπως πολλοι αλλοι ετσι και γω εχω απογητευτει με τον Μεταλ ηχο που δινουν πεταλιερες κτλ,γενικα οτιδηποτε ψηφιακο.

 

Το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα προς το παρον το εχω βγαλει με th2(προσομοιωση του Randall T2,THD Power Attenuators).

 

Τελικα μαλλον ολη η δουλεια με τους κομπρεσορες πρεπει να γινεται... :o

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άργησες αλλά το κατάλαβες ;D

 

Ναι ρε γαμωτο αλλα θελει πολυ εμπειρια.Να βρεις τι σου ταιριαζει,να κατασταλλαξεις σε τι ρυθμισεις κτλ.

 

ωωωωωωωωωρεεεεεεεες!

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΔΙΚΑ για high-gain καταστάσεις, εγώ πιστεύω μπορείς να βγάλεις απίστευτα αποτελέσματα με VST...

 

Πρώτα πας εδώ:

 

http://lepouplugins.blogspot.com/

(ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ  ;D)

 

Κατεβάζεις το Legion για ενισχυτή και το LeCab2 για να εξομοιώσεις καμπίνα. Αν και δεν έχω εντρυφήσει εις βάθος στο είδος, σου προσυπογράφω ότι με το Legion θα πάθεις πλάκα! Παίξε πρώτα λίγο με αυτό και τα ξαναλέμε να μας πεις εντυπώσεις ;)

 

Να και ένα δείγμα:

 

 

Ναι το χα τσεκαρει το συγκεκριμενο πιο παλια αλλα δεν εδωσα και πολυ σημασια(περιοδος μεγαλης βαρεμαρας  ;D     αλλα θα του ριξω μια καλυτερη ματια!

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Έχει περάσει αρκετός καιρός από την τελευταία απάντηση σε αυτό το post αλλά ελπίζω να σε βοηθήσω λίγο.

 

Μην απογοητεύεσαι για το budjet που διαθέτεις. Με ελάχιστα χρήματα μπορείς να κάνεις αρκετά αξιοπρεπή δουλειά. Σίγουρα μπορείς να κάνεις ένα αξιοπρεπές demo για παράδειγμα με ελάχιστα χρήματα και με σχετικά λίγο "διάβασμα".

 

Θα σου δώσω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα.

 

Πρώτα από όλα χρειάζεσαι μια κάρτα ήχου.

Εγώ χρησιμοποιώ την Behringer UCG102

http://www.thomann.de/gr/behringer_ucg102.htm

Είναι πολύ φθηνή (μόλις 29 ευρώ).

 

Για VST χρησιμοποιώ το guitar rig. Υπάρχουν και δωρεάν vst.

 

Και software ηχογράφησης δουλεύω το steinberg cubase.

 

Αν μάλιστα ασχοληθείς και με κανένα tutorial του συγκεκριμένου software, ώστε να μάθεις και 1-2 "μυστικά" για ηχογράφηση, τότε θα έχεις κάνει την δουλειά σου παραπάνω από μια χαρά.

 

Και όλα αυτά με το ελάχιστο budjet και γνώσεις.

 

Εμένα αυτό μου φαίνεται ότι θες να επιτύχεις.

Αν πάλι θες επαγγελματικό αποτέλεσμα τότε απλά ξεχνάς το μικρό budjet και θες και επαγγελματία.

 

Αυτά από μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα χρειάζεσαι μια κάρτα ήχου.

Εγώ χρησιμοποιώ την Behringer UCG102

http://www.thomann.de/gr/behringer_ucg102.htm

Είναι πολύ φθηνή (μόλις 29 ευρώ).

 

Ή αυτό --> http://www.ebay.com/itm/350497673107?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 που είναι πολύ πιο φθηνό και ακριβώς το ίδιο με το behringer, μάλιστα δέχεται κανονικότατα τους drivers του ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζεις το Legion για ενισχυτή και το LeCab2 για να εξομοιώσεις καμπίνα. Αν και δεν έχω εντρυφήσει εις βάθος στο είδος, σου προσυπογράφω ότι με το Legion θα πάθεις πλάκα! Παίξε πρώτα λίγο με αυτό και τα ξαναλέμε να μας πεις εντυπώσεις ;)

 

+1. Κατ'εμε, και εχω δοκιμασει τα περισσοτερα vst, μακραν ο καλυτερος ηχος μου βγηκε απτο λιτζιον. Και μαλιστα ο τυπος το διαθετει δωρεαν! Εξισου καλος μου φανηκε και ο Lepou le456. Επισης για καμπινες πολυ καλο ειναι και το recabinet.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου