Προς το περιεχόμενο

Η "ιεροτελεστία" του να ακούς μουσική στο σπίτι σου.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Χθες το βράδυ με έπιασε μια 80’s μανία και ξανά κάθισα να δω το 9 and ½ weeks.

Αυτό που δεν θυμόμουν ήταν ότι η ταινία (στιλιζαρισμένη μέχρι εκεί που δεν πάει – για καλό το λέω) είχε πολλά fetish αντικείμενα στο background  της .

Αυτό που ενδιαφέρει το forum (διότι για παράδειγμα είχε έπιπλα από charles rennie mackintosh, le corbusier κ.τ.λ.) ήταν το super hi-end stereo system του Μickey Rourke στο οποίο αναγνώρισα  και το δικό μου απόλυτο hi-end stereo fetish.

Το nakamichi dragon.

Μετά δε την θέαση ήμουν τόσο επηρεασμένος που κάθισα μπροστά στο δικό μου Technics RS-BX 727 , ξετύλιξα (από το stock)  μία sony metal master και έκανα μια compilation tape.

 

Εσάς σε επίπεδο hi-fi (hi-end) stereo, ποιο είναι το fetish σας;

Σας λείπει, που και που, αυτή η «ιεροτελεστία»  του home listening (cassette , turntable, reel 2 reel, minidisk, dcc, etc.) , διότι πλέον εγώ το έχω παραξηλώσει με τα mp3 (και ξανά διαπίστωσα πόσο ωραία περνάει ο χρόνος  ρυθμίζοντας το bias, to level εγγραφής κ.τλ. ή αλλάζοντας τον ιμάντα στο turntable κ.λ.π. κ.λ.π ) .

 

Y.Γ. Για το μόνο που μετάνιωσα ήταν ότι δεν είδα την ταινία σε VHS (αν και την είχα)  ;D :P

NakamichiDragon.jpg.6eff9e08e58b7e7cf3a838c1a94307a1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είχα κάποτε χάι εντ μηχανήματα .Dynaco προενισχυτή και τελικό λαμπάτο ,με νακαμίτσι διπλό ντεκ ένα υπόλευκο διπλής κασσέτας που΄άνοιγε από πάνω -δε θυμάμαι μοντέλο ,πικαπ κάποιο θόρενς ούτε αυτό το θυμάμαι και κάτι κολώνες ηχεία ιδιοκατασκευή του συγχωρεμένου του αδελφού μου ......................που κατασκεύαζε ηχεία και είχε μαγαζί με στερεοφωνικά  και συνήθως τα μηχανήματα ήταν από κει τπτ χτυπημένα ,ματιασμένα κλπ κλπ ............κάποια στιγμή έκαψε ένα κανάλι ο ενσχυτής και τον παράτησα ,το ντεκ άρχισε να θέλει περιποίηση ,βγήκε και το σι-ντι ,αγόρασα ένα κόμπακτ της σόνι που απλά του κότσαρα και το πικαπ και γλίτωσα και το χώρο που πιάναν όλα τα μπαούλα.Έδώ και χρόνια και το σίντί του σόνι δεν παίζει ,δίσκους βαριέμαι να σηκωθώ να βάλω-βγάλω ,το χάι-εντ τέλος  ;D

Για κάποιο διάστημα έπαιξε και ένα μπομπινόφωνο Φερογκραφ ,καλά αυτό ήταν από άλλο πλανήτη  ;) μου το πήρε πίσω σχετικά σύντομα μια και το πούλησε σε κάποιο στούντιο  ;D

Άμα ήταν για τη Κιμ Μπάσιντζερ ευχαρίστως να τη κράταγα για ενθύμιο ,να μου κάνει και τπτ δουλειές στο σπίτι ρε συ Λάκη ,αλλά τα μηχανήματα ............ ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το βράδυ με έπιασε μια 80’s μανία και ξανά κάθισα να δω το 9 and ½ weeks.

Μεταφράζω....

Χθες το βράδυ...πήρα τηλέφωνο 5-6 φίλες, όλες με έφτυσαν...και το έριξα στην Κίμ...

Bad luck Lakis ;) :-*

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεελα τωρα !!   το Dracon το χαρισα περσυ σε ενα φιλο ....νεκροφιλο  ,ενω τις κασσετες

σε φιλο συνφορουμιτη  ,  αργησες .....

 

Το φετιχ μου για πολλα χρονια ηταν το Klipschorn  , αλλα που χωρος για τετοια ντουλαπα...

 

Τι ειναι το MP3 ??

 

Klipsch_full.gif.532b4aaca5e3ebc230df561c2b0b0eea.gif

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιεροτελεστία της ακρόασης μουσικής στο σπίτι έχει να κάνει με τη μουσική και τη σχέση μου μαζί της, όχι με τα μηχανήματα.

 

Βράδυ, κλειστά φώτα, κατάλληλη διάθεση, αξιοπρεπές (και τίποτε περισσότερο) HiFi, εντάσεις υψηλές, ποτάκι, καναπές, και απόλαυση ενός ολόκληρου, πάντα, CD.

 

...και ποτέ το ίδιο CD πάνω απο μια φορά το χρόνο, για να μην "καεί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιεροτελεστία της ακρόασης μουσικής στο σπίτι έχει να κάνει με τη μουσική και τη σχέση μου μαζί της, όχι με τα μηχανήματα.

 

Βράδυ, κλειστά φώτα, κατάλληλη διάθεση, αξιοπρεπές (και τίποτε περισσότερο) HiFi, εντάσεις υψηλές, ποτάκι, καναπές, και απόλαυση ενός ολόκληρου, πάντα, CD.

 

...και ποτέ το ίδιο CD πάνω απο μια φορά το χρόνο, για να μην "καεί".

 

+1000

Και η επομενη μέρα αργία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δημήτρη, όλα καλά. Ένα μόνο από αυτά που γράφεις με προβλημάτισε. Αυτό:

Άμα ήταν για τη Κιμ Μπάσιντζερ ευχαρίστως να τη κράταγα για ενθύμιο ,να μου κάνει και τπτ δουλειές στο σπίτι ρε συ Λάκη ,............ ;D

Άμα θέλεις την Kim για παραδουλεύτρα, δεν τολμώ να φανταστώ τα standards σου για το κρεβάτι.  ;) ;D

 

Μεταφράζω....

Χθες το βράδυ...πήρα τηλέφωνο 5-6 φίλες, όλες με έφτυσαν...και το έριξα στην Κίμ...

Bad luck Lakis ;) :-*

Ανέστη μέσα είσαι!!! Ως γνωστόν κατά το λεξικό "όργιο (orgy) = 6 άτομα +".  Χθές όντως δεν είχα διάθεση για συμβατικά πράγματα. Και μίας και δεν μου προέκυψε (λόγο short notice, μην φανταστείς τίποτα άλλο ;D ), είπα να spend some quality time with myself.  ;D ;D

 

Εεεεελα τωρα !!   το Dracon το χαρισα περσυ σε ενα φιλο ....νεκροφιλο  ,ενω τις κασσετες

σε φιλο συνφορουμιτη  ,  αργησες .....

 

Damn it! Ειδοποιά ρε συ!   :'( ;D

 

@ gdevelek και @ Lorda01

Σύμφωνοι! 100%. Απλά νομίζω ότι αυτό που περιγράφετε είναι μέρος (πολύ σημαντικό βέβαια) της ιεροτελεστίας. Εμένα μου αρέσουν και τα «φωτάκια» τα «κουμπάκια» κ.λ.π.

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη, όλα καλά. Ένα μόνο από αυτά που γράφεις με προβλημάτισε. Αυτό:Άμα θέλεις την Kim για παραδουλεύτρα, δεν τολμώ να φανταστώ τα standards σου για το κρεβάτι.  ;) ;D

 

όχι ρε φίλε ,με παρεξήγησες ,απλά εννούσα ,ότι τώρα η Κιμ όπως και να το κάνουμε σίτεψε, μη βλέπεις που κάποτε την έκανα παρέα και εξάλλου τελευταία βγαίνω με την Ούμα  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γκούμα??... ;D

Ρε για δες που έμπλεξα με τους γέροντες ,μια ο Λάκης ,μια ο ΕΖ ,ρε που τις βρίσκεται αυτές? ;D, σε λίγο θα μου πείτε να βγαίνω και με τη Λωρίν Μπακόλ  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου