Προς το περιεχόμενο

Πάνε 20 χρόνια κι όμως ...μυρίζει ακόμα. Nevermind


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ίσως ο Solega να εκφράζει αυτήν την άποψη.... :P

 

Πέρα από την πλάκα, πρόκειται για έναν ΤΕΡΑΣΤΙΟ songwriter που τύγχανε να διαθέτει και μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φωνή. Βρήκε και έναν τερατώδη drummer οπότε το αποτέλεσμα ήταν εκρηκτικό...

 

Οι Nirvana κατέστρεψαν τη μουσική ή όλοι αυτοί που τους αντέγραφαν επί μια δεκαετία με τον πιο γελοίο τρόπο, μαζί με τις εταιρείες "ένα τραγούδι μού 'μαθε η μάνα μου να λέω";

Δεν είναι μόνο αυτό, είναι και ότι οι Nirvana έχουν παιχτεί ΤΟΣΟ πολύ που το άκουσμα τους έχει μεταμορφωθεί σε κάτι πολύ γνώριμο και τετριμμένο στο αυτί μας. Πολλές φορές εύχομαι να μην είχαν γίνει τόσο hit τα κομμάτια τους για να μπορώ να τα ακούω όπου θέλω χωρίς να με θεωρούν "γραφικό"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αποψη μου ειναι πως οι Nirvana κατεστρεψαν τη μουσικη. Οσο πιο συντομα ξεβρωμισει τοσο καλυτερα... χιχι

Οι Nirvana κατέστρεψαν τη μουσική ή όλοι αυτοί που τους αντέγραφαν επί μια δεκαετία με τον πιο γελοίο τρόπο, μαζί με τις εταιρείες "ένα τραγούδι μού 'μαθε η μάνα μου να λέω";

Και οι δύο παραπάνω.

Αυτό που έκαναν δεν ήταν να προσφέρουν μουσική, αλλά να την εκμεταλλεύονται εμπορικά με τον πιο αισχρό -"μουσικά"- τρόπο.

Γνώμη μου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ slendermash:

 

Μετά την τραυματική εμπειρία του OD Nirvana (αλλά και grunge) που φάγαμε στα '90s δεν βάζω ποτέ να ακούσω Nirvana, μόνο αν τύχει, και τους βλέπω με μια αποστασιοποίηση -"μουσικολογικά" ας το πούμε. Είναι όπως αυτή η δυσανεξία στο κοτόπουλο φούρνου που αποκτούν κάποιοι μετά το στρατό...  ;D

 

Αυτή είναι η μοίρα των μεγάλων γκρουπ δυστυχώς. Τους ακούς παντού, θέλεις δεν θέλεις. Ιδίως όμως για τους σημερινούς 35-40 (όπως μουά) οι Nirvana είναι το αντίστοιχο μιας πολυπαιγμένης παλιορόκ μπάντας, με την πρόθετη "επιβάρυνση" ότι είναι της γενιάς μας, όχι κάποιας προηγούμενης όπως τα παλιορόκ που ακούγαμε μεγαλώνοντας.

 

@ William

 

Και οι δύο παραπάνω.

Αυτό που έκαναν δεν ήταν να προσφέρουν μουσική, αλλά να την εκμεταλλεύονται εμπορικά με τον πιο αισχρό -"μουσικά"- τρόπο.

Γνώμη μου.

 

Εννοείς ότι το έκαναν οι Nirvana ή ότι το έκαναν όλοι οι παραπάνω μαζί;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ William

 

Εννοείς ότι το έκαναν οι Nirvana ή ότι το έκαναν όλοι οι παραπάνω μαζί;

 

Και οι Nirvana και όλοι όσοι ακολούθησαν τα βήματά τους.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες ανοίγει μεγάλη κουβέντα. Θα περιοριστώ να πω ότι ασχέτως του αν σου αρέσουν ή όχι οι Nirvana, οι επιλογές τους δεν δείχνουν κάτι τέτοιο. Π.χ. μία από αυτές: πάνω στα φουλ ντουζένια τους επέλεξαν να βγάλουν το In Utero με παραγωγό τον Steve Albini. Δεν υπάρχει πιο αντιεμπορική επιλογή για ένα γκρουπ που μόλις έκανε το μπαμ της 20ετίας. Όσο για τον "αισχρό μουσικά τρόπο", αυτό είναι υποκειμενικό όπως καταλαβαίνεις. Άλλοι τους βρίσκουν geniouses.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=CarpeO

Harry thanx για το link!

 

Επίσης ακούστηκε κάτι για Screeming Trees ως πατριάρχες.

Τότε οι Mudhoney τί είναι; Αρχιεπίσκοποι:

 

 

 

Οχι οι Mudhoney ειναι απλα θεοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οι Mudhoney ειναι απλα θεοι.

 

Σωστός, διότι ούτως ή άλλως αρχιεπίσκοπος είναι κατώτερο του πατριάρχης, οπότε αναγκαστικά κάνουμε level up  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά Mudhoney και Screaming Trees μπαντάρες δεν λέω, αλλά κανένας δεν μιλάει για Soundgarden;!;; Προσωπικά από τις πολύ αγαπημένες μου μπάντες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε... τι σχέση έχουν όλα αυτά σε ένα θρεντ για το Nevermind?

 

Σωστός, απλά με έπιασε το παράπονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου