Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση πετροβάμβακα (πάλι...)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Στο διαμέρισμα που μένω τα 2 τελευταία χρόνια αποδείχθηκε ότι ενοχλώ κάποιους γείτονες.

Μένω στον 5ο (πάτωμα πλακάκι), το διαμέρισμα στον 4ο είναι άδειο, αλλά η οικογένεια που μένει στον 3ο ( :o) με ενημέρωσε οτι ακούγεται η κιθάρα/μουσική και ενοχλεί τις μικρές του όταν πάνε για ύπνο. Υπερβολικό το βρίσκω, αλλά αν ο ανθρωπος δεν είχε πρόβλημα, δε θα μου έλεγε τίποτα, οπότε οι εντάσεις από τότε έχουν χαμηλώσει.

 

Επειδή σε ένα χρόνο περίπου θα μετακομίσω σε διαμέρισμα που είναι υπό κατασκευή, θέλω να κάνω ότι μπορώ για να μην ενοχλώ, όσο αυτό είναι δυνατό.

 

Παίζω (ηλεκτρική) κυρίως μέσω του υπολογιστή πλέον ( :() με POD XT και τα monitors μου είναι τα Truth B2031A της Behringer,

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_b2031a_truth_aktivmonitor.htm

 

τοποθετημένα επάνω σε αυτές τις βάσεις:

 

http://www.thomann.de/gr/millenium_bs500_set.htm

 

Στο καινουριο διαμερισμα θα υπάρχει (δυστυχώς για το θέμα του ήχου/ενόχλησης) σανίδι στο πάτωμα, το οποίο τοποθετείται ως εξής:

 

1. Τοποθετούνται δοκάρια κατα μήκος της πλάκας (τσιμέντου) σε απόσταση 30cm το ένα από το άλλο,

 

2. Τα "αυλάκια" που δημιουργούνται καλύπτονται ένα παρά ένα με κάποιο υλικό παρόμοιο με MDF (όχι MDF, θα μάθω πως λέγεται) δημιουργώντας ένα "ψευτοπάτωμα",

 

3. Τέλος, επάνω στο "ψευτοπάτωμα" καρφώνονται τα σανίδια.

 

Οι λύσεις που έχω σκεφτεί είναι οι εξής:

 

Α. Στα κενά αυλάκια που δημιουργούνται από την τοποθέτηση του ψευτοπατώματος να τοποθετήσω λωρίδες πετροβάμβακα. Το συνολικό κόστος θα ανέβει και οι δονήσεις από τα ηχεία θα παιρνούν και πάλι προς τα κάτω μέσω των δοκαριών, που εφάπτονται με την πλάκα.

 

Β. (Φτηνή λύση/πατέντα) Να πάρω απλά 2 κομμάτια πετροβάμβακα, να τα ντύσω με μια μοκέτα, για να μην τον αναπνέω καθημερινά, και να βάλω τις βάσεις των ηχείων επάνω τους. Και πάλι από τους τοίχους και την όλη κατασκευή θα περνάει ήχος προς τα κάτω, αλλά φαντάζομαι μειωμένος, ιδίως αν παρεμβάλλω ανάμεσα στα ηχεία και στις μεταλλικές βάσεις κάτι τέτοιο:

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?xsid=2869585f11cceabaa3ca650021beac7b&KF=on&gk=stmozu&oa=ala&bn=&pr=&wgfid1=12971&wgf12971=Speaker+Pad

 

Να σημειώσω ότι θα είμαι πάλι στον τελευταίο όροφο, το διπλανό διαμέρισμα είναι μακριά (παρεμβάλλεται μπάνιο/διάδρομος,ντουλάπες,  τοίχος, κοινόχρηστος χώρος πολυκατοικίας, τοίχος, ντουλάπες-των διπλανών), οπότε θεωρώ ότι πρέπει να επικεντρωθώ στο να μην ενοχλώ τους από κάτω.

 

Επίσης με απασχολεί και το ζήτημα της υγιεινής με την τοποθέτηση πετροβάμβακα όχι μέσα σε τοίχο αλλά κάτω από σανίδια, που ναι μεν εφάπτονται, αλλά δεν είναι και κολλημένα...

 

Τι προτείνετε;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και συγνώμη για το μακροσκελές post, αλλά ήθελα να παραθέσω όσα περισσότερα δεδομένα μπορούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου