Προς το περιεχόμενο

Απορία για σήμα και έξοδο σε ενισχυτή


Nold

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Πειραματιζόμουν που λέτε χθες με τις 2 εξόδους του Τ-ρεξ chorus και με τις 2 εξόδους (dry και effect) του bass Big Muff και μου άρεσε το αποτέλεσμα του να έχω στον ένα ενισχυτή καθαρό σήμα με chorus και στον άλλο να βγαίνει με λίγο fuzz, και γενικά η φάση με τα 2 σήματα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γίνεται να περάσω 2 σήματα που να βγαίνουν σε 1 ενισχυτή. Δηλαδή κάπως έτσι --> Μπάσσο -> Chorus -> Big muff (στο muff καλώδιο με 2 βύσματα απο την μια μεριά που πάνε στο dry kai sto effect και καταλήγουν σε 1 καλώδιο) --> Ebs multi comp --> Ενισχυτής.

 

Υπάρχει τέτοιο καλώδιο με 2 βύσματα απο την μια μεριά και 1 βύσμα από την άλλη? Αυτό που σκέφτηκα είναι εφικτό? Δηλαδή 2 σήματα σε 1 ενισχυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι εφικτό, αλλά μπορεί να χρειάζονται και κάποια ισοστάθμιση τα 2 σήματα που θα βγουν σε 1, οπότε δεν ψάχνεις αντάπτορα βυσμάτων αλλά κάποιο πετάλι με 2 εισόδους και μία έξοδο σαν aby box αλλά με ρυθμίσεις level και αναστροφής φάσης για τα 2 σήματα (ώστε αν έχουν αντίθετες φάσεις να μην αλληλοαναιρούνται).

 

Noμίζω οτι μια από τις δουλειές που κάνει το Boss LS2 είναι και αυτή, αλλά δεν αποκλείεται να τυχαίνει να λειτουργήσει και ένα απλό ανταπτοράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ! Μήπως είναι δυνατόν να μου δείξει κάποιος και ποιό είναι περίπου αυτό το ανταπτοράκι γιατί στον Θωμά δεν βρήκα τίποτα? Θα παω και σε μαγαζί να ρωτήσω αύριο βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gb/the_sssnake_ypp2010.htm Ιδού! Το βρήκα! Αν το βρώ και σε πολύ μικρό μήκος για να πηγαίνει στο δίπλα πετάλι, και όχι 1 μετρο, θα είναι jet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου