Προς το περιεχόμενο

Επιλογή πεταλιέρας


The Hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδες,εχουνε λιωσει πληκτρα και πληκτρα σε πληκτρολογια για το θεμα !

 

Προσωπικα θελω μια πεταλιερα-πολυεφε για να τη χρησιμοποιω και σε live αλλα και κυριως για να γραφω σπιτι στον υπολογιστη.

 

Εχω ηδη την Boss Gt-10,η οποια ομως ενω ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ εφεδιερα ΔΕΝ εχει εστω εναν απλο αξιοπρεπη Heavy ηχο (αναφερομαι στον ηχο τησ πεταλιερας οχι στον ηχο που ΘΑ μπορουσε να εχει με τον ενισχυτη στο effects loop).

 

Γενικα εχω καταληξει μαλλον στην POD  HD500,κυριως λογω του οτι εκτως απο πεταλιερα μπορει να χρησιμοποιηθει και για ενα καρο πραματα μεσα σε ενα ερασιτεχνικο home studio ΚΑΙ εχει και πολυ καλο software.

 

Καμια γνωμη λοιπον ?   :)

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H πεταλιέρα σου είναι μια χαρά και έχει παραπάνω από ''έναν απλό αξιοπρεπή Heavy ήχο''. Μάθε να την δουλεύεις.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμε που θα στο πω...εισαι και φρεσκος στο φορουμ....

 

Αν δεν μπορείς να βγαλεις ηχο απο οποιαδηποτε πεταλιερα πανω των 300 ευρω....μαλλον δεν φταει η πεταλιερα... ;D

 

το οτι η Gt-10 δεν εχει εναν καλο "μεταλ" ηχος δεν παει να πει οτι δεν εχει....εσυ δεν εφτιαξες...

 

SO RTFM

 

ή απλα παρε εναν HIGHT GAIN ΕΝΣΥΧΗΤΗ!  ;D

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά, για να μην σε κατακρίνουμε μόνο και μετά σε αφήνουμε στα κρύα του λουτρού  ;D πες μας τί συνδεσμολογία χρησιμοποιείς, τί ρυθμίσεις και αν την συνδέεις με ενισχυτή ή κάτι άλλο κ.τ.λ. μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε. Όλοι την ψάχνουμε ακόμα και σήμερα. Όσο πιο πολύ ασχολείσαι τόσο καλύτερο ήχο βγάζεις με τον καιρό. Γιατί λες ''όχι τί ήχο ΘΑ μπορούσε να βγάλει μέσω effects loop?''. Γιατί να μην την αξιοποιήσεις στο έπακρο, εφόσον έτσι σχεδιάστηκε?

 

Edit: τώρα είδα το τελευταίο σου μήνυμα. Μόνο σε PC την χρησιμοποιείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι η Gt-10 δεν εχει εναν καλο "μεταλ" ηχος δεν παει να πει οτι δεν εχει....εσυ δεν εφτιαξες...

 

SO RTFM

ή απλα παρε εναν HIGHT GAIN ΕΝΣΥΧΗΤΗ!  ;D

 

Μη λυπασαι καθολου,και πες και οτι θες ελευθερα.

 

Οταν ομως χρειαζεται να βαλω στην εξωτερικη λουπα της πεταλιερας το Metalzone για να φιαξω μια αξιοπρεπη παραμορφωση τοτε στα ματια μου η πεταλιερα ΔΕΝ μ κανει.

 

και παρεπιπτοντως high gain ενισχυτη εχω,Randall RG 75 Plus, απλα δεν μ κανει για ηχογραφηση στο διαμερισμα.(δες την αρχη του θεματος).

 

Κια για να μη λετε οτι τα χω με την Boss εχει ΤΡΟΜΕΡΑ εφε,αλλα χαλια παραμορφωσεις.

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: τώρα είδα το τελευταίο σου μήνυμα. Μόνο σε PC την χρησιμοποιείς?

 

Την Boss ναι.Την εχω μολις 6 μηνες και στο διαστημα αυτο δεν ετυχε να παιξω live.Αλλα και να παιζα δεν θα 'ετρεχα' την πεταλιερα μονη της,μονο μεσα απο τον Randall.

 

Γενικοτερα θελω και χρηση στον υπολογιστη για ηχογραφηση(γι'αυτο και σε 1 βδομαδα θα χω και καλα ηχεια),που πιστευω η Pod με καλυπτει,και για ζωντανα.

 

Γενικα παντως επειδη θελω να 'keep things simple' (που λεν' και στου χωριο μ'  ;D !),θελω να εχω οσο το δυνατον λιγοτερο εξοπλισμο.

 

PC-Monitors-Pod-Κιθαρα.Και απο οτι εχω δει,δουλευει καλα το συστημα αυτο  :P

 

 

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου λέμε ότι τα ''έχεις'' με την boss (το ότι είναι πολύ καλή εφεδιέρα είναι γνωστό), σου λέμε ότι ίσως η λύση τελικά να είναι κάτω από τα πόδια σου, και όχι στην αγορά επιπλέον πεταλιέρας.  ;)

 

 

και παρεπιπτοντως high gain ενισχυτη εχω,Randall RG 75 Plus

 

Εφόσον ο ενισχυτής σου  έχει effects loop, σύνδεσε την πεταλιέρα σου με την ''4 cable method''.

 

Προτεινόμενος ρυθμίσεις για να ''ζωντανέψει'' ο ήχος, όταν χρησιμοποιείς την boss σαν προενισχυτή:

 

Output select: ΠΑΝΤΑ line in/phones (το μοναδικό output select που χρησιμοποιεί προσωμείωση καμπίνων)

 

Global EQ: Κάνε τα εξής: low EQ : +5, Mid EQ: +5, Mid frequency : 500Hz, High EQ : +5

 

Τώρα, πάρε έναν high gain ήχο που σου αρέσει, πήγαινε στο speaker simulation και ποτέ μην χρησιμοποιείς το original type που είναι η default επιλογή. Εγώ για παραδειγμα προτιμώ συνήθως καμπίνες 2Χ12'', με το μικρόφωνο sh57, off axis....εσύ μπορεί να προτιμάς κάτι άλλο...έχει μεγάλη αλλαγή στον ήχο και εισέρχεται θέμα προσωπικού γούστου.

 

Όσον αφορά τις υπόλοιπες ρυθμίσεις του preamp της Boss, βάλε για αρχή όλα στο μισό, εκτός από το gain: Aν το preamp της πεταλιέρας είναι κάποιος rectifier simulator, το gain έχε το το πολύ στο 40%. Αν είναι άλλος βρώμικος ενισχυτής, βάλε το gain μέχρι το πολύ στο 80%.

 

To level του κάθε patch βάλε το περίπου στο 100.

 

Κάνε αυτά για αρχή και αν σου αρέσει περισσότερο το αποτέλεσμα συζητάμε και για άλλες ρυθμίσεις.

 

Edit :Για υπολογιστή η αλήθεια είναι ότι δεν την έχω συνδέσει, γιατί χρησιμοποιώ guitar software όχι πεταλιέρες. Ίσως, επειδή έτσι και αλλιώς line phones επιλογή θα είναι και στο PC, it will probably work there too....  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου λέμε ότι τα ''έχεις'' με την boss (το ότι είναι πολύ καλή εφεδιέρα είναι γνωστό), σου λέμε ότι ίσως η λύση τελικά να είναι κάτω από τα πόδια σου, και όχι στην αγορά επιπλέον πεταλιέρας.  ;)

 

Kαταρχην μαν ευχαριστω για τις συμβουλες,πιστεψε με εχω δοκιμασει αρκετα απο τα οσα προτεινεισ(ειδικα τα τεσσερα καλωδια).

 

Γενικοτερα ειναι αληθεια πως στον ενισχυτη η πεταλιερα ακουγεται 'αλλο πραμα' απο αυτο που ακους απο τα ακουστηκα της(headphones out).Ιδιαιτερα καμια σχεση δεν εχει με το τι ακουσ στον υπολογιστει οταν γραφεις μεσω usb.

 

Αλλο ομως ειναι αυτο π θελω.PLug and play κατευθειαν στον υπολογιστη(περισσοτερο),με αξιοπρεπη ηχο (και τα υπολοιπα τα φροντιζει το Cubase) και ζωντανα (λιγοτερο) σε συνδιασμο με καποια καμπινα/combo.

 

Με λιγα λογια η Boss δεν με ικανοποιει για αυτο που ζηταω και γι αυτο εχω μααααααλλον καταληξει στην POD (εναι λοιπον,θα τα δωσω τα ευρωπουλα  :P )

 

Το θεμα ειναι ομως,αν καποιος την εχει,να μ δωσει καμια γνωμη  ???

 

Εχω προσωπικα διαβασει οτι γενικα η line 6 ειναι το καλυτερο εργαλειο για τετοιες δουλειες(και σε τετοια λεφτα  8) )

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μια χαρά είναι το speaker simulator της GT-10 και γράφεται θαυμάσια στο PC.

Το Metalzone είναι Boss και μέσα στην πεταλιέρα σου υπάρχει άλλο ένα. Ψάξτο. Πρέπει να διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες. Θα εκπλαγείς από το πόσα πολλά μπορείς να μάθεις για τα εφέ και την εφαρμογή τους εγκυκλοπαιδικά. Θα σου είναι χρήσιμα για κάθε τι άλλο που θα μπει κάτω από την πατούσα σου.  

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου