Προς το περιεχόμενο

Laney vc30 2x10 ή 1x12?


VinnieT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, αποφάσισα να μπω επιτέλους στο χώρο της "λαμπας" και σκέφτομαι να πάρω ένα laney. Το μουσικό είδος που με απασχολεί να καλύψω με τον καινουργιο ενισχυτη ειναι απο rock blues μεχρι hard rock. Σκεφτηκα να κινηθω σε laney επειδη ειχα ακουσει εναν lc15 παλιοτερα και μου αρεσε αρκετα και επειδη απο εξω τους βρισκει κανεις σε πολυ προσιτες τιμες. Εχοντας ακουσει οτι ο vc30 εχει σχετικα καλυτερα καθαρα απo τον αντιστοιχο lc ειπα να δω κατι αναμεσα σε vc210 και vc112. Στο νακα που πηγα δεν υπηρχε καποιο απο τα τσυγκεκριμενα μοντελα για να ακουσω επομενως έχω περιοριστει μονο σε videοs απο το youtube. Ξερει κανεις να μου πει αν θα εχει μεγαλη διαφορα στον ηχο το ενα 12" ηχειο απο τα 2 10" ηχεια και αν ναι ποιο ειναι το προτιμοτερο για κυριως χρηση στο σπιτι αλλα και σε προβα. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, θα υπάρχει διαφορά... σκέψου τι διαφορά θα υπήρχε αν έβαζες δυο τενόρους να σου τραγουδούν στο ίδιο δωμάτιο απέναντι σε έναν (αλλά πιο ψωμωμένο, φτάνοντας σε περισσότερες χαμηλές νότες).

 

Και οι δυο ενισχυτές έχουν τα ίδια βατ, ενώ ο 1x12 φέρει ένα Celestion 70/80 (75W σύμφωνα με το μάνιουαλ της Laney κι όχι αυτό της Celestion, ευαισθησία 98db) και ο 2x12 δυο Jensen C10Q16 (πάλι 75W αλλά δεν λέει τίποτα για ευαισθησία). Στο σπίτι αποκλείεται να τους δυναμώσεις χωρίς να έχεις προβλήματα, στην πρόβα θα συμπεριφέρεται καλύτερα στις χαμηλές ο 1x12, κι εκεί σε μεγάλες εντάσεις ίσως ζοριστούν πιο εύκολα τα 2 10ρια.

 

Καλός ενισχυτής, με ωραία καθαρά και ήπια διστόρσια. Aυτά τα διάβασες?

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172079.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=5054.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169414.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=1804.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γουσταρεις κουβαλημα παρε τα 2.Το ενισχυτονι ειναι μια χαρα για τα λεφτα του και ειναι κ πολυ δυνατο.Ουτε σε λαιβ δεν θα το βαλεις πανω απο 3-4.Και εκει θα εισαι ακομη καθαρος κ θα ριχνεις κ οικοδομη.

 

Ξερω αυτο με το 1χ12 για το 2 δεν ξερω αλλα δεν αμφιβαλλω οτι ισως να ειναι στο συνολο καλυτερο κ με περισσοτερο ογκο απ το 1.

 

 

Εντιτ:Ρε συ αν προτιθεσαι στο κουβαλημα κ αποφασισεις τα 2 παρε τα 12ρια.Τι 10 τι 12 σε κουβαλημα κ διαφορα τιμης.Οσο περισσοτερη επιφανεια παλλεται τοσο περισσοτερος αερας αρα κ ογκος.Τα λεω μηπως λαθος οι υπολοιποι που ξερετε?Στο μπασο ετσι παει απ οτι καταλαβα, γιατι οχι κ στην κιθαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γουσταρεις κουβαλημα παρε τα 2.Το ενισχυτονι ειναι μια χαρα για τα λεφτα του και ειναι κ πολυ δυνατο.Ουτε σε λαιβ δεν θα το βαλεις πανω απο 3-4.Και εκει θα εισαι ακομη καθαρος κ θα ριχνεις κ οικοδομη.

 

Ξερω αυτο με το 1χ12 για το 2 δεν ξερω αλλα δεν αμφιβαλλω οτι ισως να ειναι στο συνολο καλυτερο κ με περισσοτερο ογκο απ το 1.

 

 

Εντιτ:Ρε συ αν προτιθεσαι στο κουβαλημα κ αποφασισεις τα 2 παρε τα 12ρια.Τι 10 τι 12 σε κουβαλημα κ διαφορα τιμης.Οσο περισσοτερη επιφανεια παλλεται τοσο περισσοτερος αερας αρα κ ογκος.Τα λεω μηπως λαθος οι υπολοιποι που ξερετε?Στο μπασο ετσι παει απ οτι καταλαβα, γιατι οχι κ στην κιθαρα?

 

Αυτο με το 10ρη και το 12ρη ηχειο νομιζω ισχυει οσον αφορα τον ογκο (κατα καποιο τροπο στα μπασα που βγαζει το μεγαφωνο) αλλα πιστευα οτι επειδη ο ενας θα εχει 2 10" ισως εξισοροπουσε τη κατασταση σε σχεση με το ενα 12"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το συζητω τα 2χ10 εχουν μεγαλυτερο ογκο απο το 1χ12.Απλα λεω αν φτασεις σ'αυτη την επιλογη βάλε κ λιγο ακομα σε χρηματα,ογκο,κιλα.

 

Απ την αλλη μπορεις ανετα να πετυχεις 1χ12 με πολυ ογκο που μπορει ισως να χτυπησει τα διδυμα.Υπαρχουν τρελα μεγαφωνα στο εμποριο για αναβαθμιση.

 

Τον vc30 με το 1χ12 που δοκιμασα εβαλα την καμπινα που εχω φτιαξει που ειναι eminence deltalite 1x12 250 watt και ο ογκος του απογειωθηκε αλλα εχασα σε ψηλα λογω του οτι δεν πηγαινε τοσο το δικο μου.Πήρα ογκο κ μπασα κ εχασα σε ψηλα με μια αλλαγη μεγαφωνου.Φαντασου τι μπορεις να κανεις με αλλαγες σε μεγαφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο! σιγουρα αλλαζοντας μεγαφωνα μπορεις να αλλαξεις πολλους χαρακτηρες στον ηχο σου. Μελλοντικα θα ηθελα να δοκιμασω αν παρω τελικα τον 112 ενα celestion vintage 30. Δεν ξερω γιατι αλλα εχω σε πολυ μεγαλη εκτιμηση το συγκεκριμενο ηχειο, βεβαια το εχω συνδιασει με χροια marshall αλλα ελπιζω να ανταποκριθει εξισσου καλα και στo υφος του laney.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο laney ο συγκεκριμενος στα αυτια μου μανισιος φεντεριζει αρκετα.Αν αυτο σε βοηθαει στο τι ηχοχρωμα θα χεις με αλλαγη ηχειου.

 

Τελικα νομιζω οτι ο ενισχυτης αυτος σε κερδιζει στα καθαρα του κ οχι τοσο στα drive αν κ ειναι κ εκει αρκετα καλος για τα χρηματα κ τον τυπο του.Τον χρησιμοποιουμε για καθαρα jazz,fusion καταστασεις με χρηση ελαχιστου drive απ το δικο του.Δεν μπορω να εκφερω γνωμη στο τι θα κανει με solid κιθαρες και ροκαρισμα.Θελω να πιστευω οτι θα σε καλυψει στις μουσικες σου αναζητησεις, ειδικα αν ειναι ο πρωτος σου πιο σοβαρος ενισχυτης κ ειδικα λαμπατος.

 

Καλες αγορες ευχομαι και καλα παιξιματα.Δεν εχω να διαφωτισω σε κατι αλλο νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου