Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laney lc-30???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

ενδιαφερομαι για την αγορα ενος laney lc30...απο reviews εχω διαβασει πολυ καλα λογια...αλλα θελω κ μια αποψη απο καποιον που τον ειχε το συγκεκριμενο ή τον εχει ακομα...καποια βασικα πραγματα τα εχω καταλαβει κ γω χωρις να τον εχω δοκιμασει (κ μαλλον ουτε προκειται ευκολα καθως ο Νακας εχει τον Laney lc30 ii, οχι αυτον που εχω βαλει στο ματι στο thomann)  και παρακαλω διορθωστε αν κανω λαθος :

 

1)σιγουρα δεν θα εχει τα ονειρεμενα κ τοσο πια "αψεγαδιαστα καθαρα" ενος λαμπατου fender αλλα ειναι πιο φτηνος εν μερει.... κ στα γκαζια..νταξει τον αφηνει πισω τον fender μιλια...

 

2)αν κ ειναι μονο 30 watt θα μπορω να παιζω σε πολυ δυνατη ενταση ακομα κ στο στουντιο ( ???)

 

οποιος θα ηθελε να προσθεσει κατι ή να προτεινει κατι αλλο για την ιδια τιμη πανω κατω αλλα κ για την ιδια ευελιξια ειμαι ολος αυτια! :-X

ευχαριστω

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιζεις?

 

Ο Νακκας λογικα θα εχει οτι του χει ξεμεινει σε στοκ. Αυτη τη στιγμη ο LC-30 (ο λαμπάτος γιατι υπήρχε και LC30 solid state) ειναι στην 3η γενικά του.

 

Τα καθαρά του ειναι κατι σαν υβρίδιο μεταξύ Fender και Vox και είναι 'αψεγάδιαστα' όπως το θέτεις. Δεν εχουν παρα πολυ headroom αλλα ειναι τρομερα. Τα βρώμικα του είναι σαν british αλλα δεν ειναι Marshall. Εχουν δικο τους χαρακτηρα και είναι σχετικα hi gain. 30 βαττ μια χαρα θα ειναι για το στουντιο. Συνδεση με καμπινα μεγαλυτερη απο 1x12  θα βοηθουσε για την διασπορα του ηχου που με τα περισσοτερα κομπο εχεις προβλημα.

 

Πολυ καλος κ σαν τελικος για να συνδεεις κατευθειαν προενισχυσεις στον τελικο του. Τον συνιστω ανεπιφυλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ φιλε!

παρακαλω κυριοι modulators....οπως βλεπετε εκανα μια ΚΑΣΤΑΝΙΑ o τονος στο τελευταιο "α" και εχω αναρτησει 3 φορες το ιδιο θεμα....δεν φταιω εγω αλλα η συνδεση που εδειχνε οτι δε φορτωνε ενω...στην πραγματικοτητα το ανεβαζε ::) ::) ::)

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς βρε... όλα οκ! Και αν δεν καλύπτεσαι από το ψαχτήρι, εννοείται ότι πρέπει να ποστάρεις - τι σόι φόρουμ θα ήμασταν αλλιώς? :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D...ναι αλλα εγω το παραεκανα με το ποσταρισμα μου φαινεται!!χαχαχα!!ηδη το ενα απο τα 3 θρεντς πηγε ανακυκλωση...τωρα περιμενουμε κ το δευτερο....modulators,σταυρωστε με,σταυρωστε με!στα χερια σας σηκωστε με!!

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βρωμικα του μου ακουγονται πολυ καλα απ'τις τρεις, τεσσερις φορες που τον εχω δοκιμασει. Και τα καθαρα του μια χαρα, αλλα πιστευω το ατου του ειναι τα βρωμικα. Τον αγοραζεις για τα βρωμικα του, τελος.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω πολυ βρωμικος γενικα οποτε θα δεσουμε μια χαρα...χαχαχα :P!ευχαριστω φιλε να σαι καλα!γενικα χωρις να εχω παιξει ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα τον αγορασω με κλειστα ματια και ας μην τον βρω καπου να τον δοκιμασω...απλα τα περισσοτερα sites δεν τον εχουν στο stock...και εχουν συνηθως τον lc30 ii  που δεν μου γεμιζει κ πολυ το ματι...λιγο τ οτι ο αλλος φαινεται λιγακι πιο πολυ vintage=πιο μουρατος :P και απ οτι εχω δει πανω στα ποντεσιομετρα ο ii εχει μονο gain κ οχι ξεχωριστο volume channel οπως ο αλλος..ομοιως κ στο drive...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω αυτον

http://www.dv247.com/search/0/0/ProductQuantity/Descending/laney%20vc-15/1/

και ειναι πολυ ζορικος  ;D ασε που ακουσα μετα και εναν blues junior και κατα την αποψη μου τον τρωει χαλαρα και στα καθαρα

τωρα αφου πας για laney γιατι δεν χτυπας αυτον που ειναι καλητερη σηρα?

http://www.dv247.com/search/0/0/ProductQuantity/Descending/laney+vc-30/1/

ακου και το βιντεακι στο site τους  ;)

 

http://www.laney.co.uk/show_prod.php?prod=vc30-212

 

α!!και καλητερα ψωνιζεις απο dv247  ;)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για το reply φιλε!

αλλα μου φαινεται (μπορει να κανω κ λαθος διορθωσε με) οτι αυτη η σειρα ειναι πιο vintage + οτι δεν εχει ανεξαρτητο equalizer για καθαρα κ βρωμικα....πραγμα το οποιο να σου πω την αληθεια με ψιλοχαλαει....νταξει εχω πεταλιερα  να βαζω distortion αλλα θελω να παρω κατι το οποιο να ειναι αρκετα versatile κ χωρις να χρειαζεται να συνδεω καθε φορα το Pod για να παιξω..

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε κ απο μένα.

Μιας και τον έχω τον ενισχυτή να σου πω κι εγώ μια γνώμη.

Το λοιπόν.Τέλειο μηχάνημα δεν είναι κι αυτό καθαρά λόγω σχεδίασης. κι εξήγώ:

Τα καθαρά του με το bright switch on είναι απίστευτα καλά γιατην τιμή του και οχι μόνο.ιδιαίτερα σε αρκετούτσικη ένταση είναι αξιολάτρευτα.η λαλακια ομως είναι οτι αν πας να βάλεις πεταλακι παραμόρφωσης με το bright on τζιτζικίζει αρκετά. αν το βάλεις χωρίς το bright είναι απ τις καλύτερες πεταλομηχανές.ολα ακούγονται καμπάνα.(αν είχε footswitch για το bright θα ηταν ονειρο).κατάλαβες νομίζω τι εννοώ. ενα άλλο που δεν μου άρεσε είναι οτι το effect loop του είναι παράλληλο. αυτό σημαίνει ότι πάντα θα περνάει τουλάχιστον 50% στεγνό σήμα στον τελικό, πράγμα που μπορεί να μη σε βολευει με κάποια εφφε.

Στα καλά τώρα.

Τα βρώμικα σε αρκετή ενταση #!@#$@#%%!@$νε και δερνουνε.οπως ειπώθηκε και παραπανω διαφορετική χροια απο marshall αλλά πολύ ποιοτικός ήχος. High gain δεν είναι (κι αν βαλεις το gain στο 10 δεν κελαηδαει ακριβώς) αλλά εναν hard rock παχύ ήχο τον βγάζει χαλαρα. με λιγότερα gain και κατάλληλο eqing ακουμπάει κ λιγο blues.

απο ένταση έχει.αρκετή.ακόμα κ με τη δικιά του καμπίνα. μην τον φοβηθείς.

Αυτά απο μένα, και ελπίζω να βοήθησα. αν θες να ρωτήσεις κατι πιο συγκεκριμένο εδω είμαστε.

 

Εdit:(εγω εχω τον LC30-II αλλα απ όσο ξέρω δεν άλλαξαν τίποτα πέρα απ την εμφάνιση και μια δίαιτα που κάναν στην καμπίνα)

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου