Προς το περιεχόμενο

Thomas Pridgen, Derrek Roddy, Curt Bisquera and the blast beat..


Nordic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πολυ ωραιες οι Performance, αλλα το να βλεπω τον Pridgen και Bisquera να μην μπορουν να κανουν ενα σωστο single stroke roll...!!!!!!!  :o :o :o :o :o :o :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειναι πολλα τα bpm Nordic.....αν δεν εχεις μελετησει σε τοσο γρηγορα τεμπα (και γιατι να εχεις μελετησει αν δεν παιζεις Thrash?) δεν μπορεις να παιξεις με τη μια τοσο γρηγορα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολλα τα bpm Nordic.....αν δεν εχεις μελετησει σε τοσο γρηγορα τεμπα (και γιατι να εχεις μελετησει αν δεν παιζεις Thrash?) δεν μπορεις να παιξεις με τη μια τοσο γρηγορα.

 

Φυσικα και ειναι πολλα τα bpm και 8ελει καιρο να πιασεις τα τεμπο,αλλα το να βλεπω τους αλλους 2(συγκεκριμενα τον Pridgen που τον θεωρουνε μεγαλο drummer), αιντε να μην πιανουν τις ταχυτητες του Roddy αλλα να κοπανανε αλλα αντι αλλων σαν αρχαριοι και να βγαζουν και τραγικο ηχο σε υψηλες ταχυτητες μου ηρθε καπως ...

Και να μην ξεχνιομαστε ενα single stroke roll σε 16α αναμεσα σε ποδι και χερι δεν το μελετανε μονο μεταλλαδες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να βγαζουν και τραγικο ηχο σε υψηλες ταχυτητες μου ηρθε καπως ..

 

ε,κακα τα ψεμματα και ο ηχος του Roddy δε λεει και τιποτα,σε τετοιες ταχυτητες τα Triggers να ειναι καλα,που να προλαβεις να βαρεσεις....

 

απο την  ο Roddy στο groove τα εκανε μανταρα οταν πηγε να παιξει με τους DT.... ;D

 

εκαστος στο ειδος του.... ;D  

 

μου ηρθε καπως ...

 

και εμενα μου ηρθε καπως οταν ειδα,πριν πολλα χρονια, εναν πολυ μεγαλο Ελληνα τζαζ-ντραμμερ να μην μπορει να παιξει Ramones....αλλα μετα καταλαβα τα περι ειδων και καφεδων.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,κακα τα ψεμματα και ο ηχος του Roddy δε λεει και τιποτα,σε τετοιες ταχυτητες τα Triggers να ειναι καλα,που να προλαβεις να βαρεσεις....

 

απο την  ο Roddy στο groove τα εκανε μανταρα οταν πηγε να παιξει με τους DT.... ;D

 

εκαστος στο ειδος του.... ;D  

 

και εμενα μου ηρθε καπως οταν ειδα,πριν πολλα χρονια, εναν πολυ μεγαλο Ελληνα τζαζ-ντραμμερ να μην μπορει να παιξει Ramones....αλλα μετα καταλαβα τα περι ειδων και καφεδων....  

 

Σε τετοια ειδη μονο οι κασσες ειναι τριγκαρισμενες και οι "λιγοι" σωστοι μεταλλαδες δεν χαιδευουν τις μποτες... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Eννοω οτι ειχε πιο ωραιο στρωτο ηχο και πιο καλο control o Roddy.Oι υπολοιποι βαβουριαζανε και flam-αρανε.

Ο Roddy πηγε στην οντισιον για Dream Theater απλα για να "φανει" και να πουλησει τρελα οχι να διεκδικησει την θεση..

Και εγω εκει καταληγω, βλεπεις π.χ. τον Pridgen να εχει τρομερο Groove με γαμ...τα ghost notes και δεν μπορει να σου παιξει με το ιδιο δυναμικο ευρος ενα single sticking.(εδω κολαει το back to basics του weckl).

Συμπερασμα:οπου δωσεις βαρυτητα και οτι μελετας, σε αυτο θα εισαι και καλος.

Υ/σ.ΣΤο περι καφεδων, προτιμουμε τουρκικο.. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπεις π.χ. τον Pridgen να εχει τρομερο Groove 

 

ναι αλλα για το 99,9% των....αφεντικων (αυτων που προσλαμβανουν session drummers δηλ.) ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ μετραει. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα για το 99,9% των....αφεντικων (αυτων που προσλαμβανουν session drummers δηλ.) ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ μετραει. ;)

 

Οταν το 99% της μουσικης που ακουει ο κοινος κοσμακης ειναι mid tempo ποπ/ροκ backbeat σαφως και θα προσλαβουν τον Pridgen

Το Groove ομως μπορει να ειναι και καθαρα υποκειμενικο.Κατι που στα δικα μου αυτια μπορει να γκρουβαρει στα δικα σου μπορει να σου προκαλει απαθεια.

Ο κανονας ειναι οτι το γκρουβ συμβαινει ασχετως ταχυτητας... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Groove ομως μπορει να ειναι και καθαρα υποκειμενικο

 

μπα,το πλεον αντικειμενικο πραγμα ειναι IMNSHO... ;)

 

Ο κανονας ειναι οτι το γκρουβ συμβαινει ασχετως ταχυτητας

 

Σαφως,ακου και κανα Βουλγαρικο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nordic αγορι μου τζαμαρισμα κάνανε, δε κάνανε διαγωνισμό

 

Δεν μιλησα για διαγωνισμο ουτε ειμαι αυτης της λογικης.Το topic ανοιχτηκε με βαση το συμπερασμα οτι πολυ λιγοι ειναι all around drummers στο κοσμο ετουτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου