Προς το περιεχόμενο

Αγορα synthesizer-workstation με 1000-1300ευρω



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα moss και physical modeling ειναι πατεντα της korg?Ισχυει παντως πως το περα δωθε πανω κατω pitch εκανε πολυ βολικα στο παιξιμο τα lead και θα επρεπε να το υιοθετησουν ολες οι εταιριες κατα τη γνωμη μου,Οκ ωραιες κ κλασσικες οι ροδελες αλλα το xy καλυτερο!

 

*Το dx7 δεν ειναι καθαρα synthesizer(μονο oscillators)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tα moss και physical modeling ειναι πατεντα της korg?Ισχυει παντως πως το περα δωθε πανω κατω pitch εκανε πολυ βολικα στο παιξιμο τα lead και θα επρεπε να το υιοθετησουν ολες οι εταιριες κατα τη γνωμη μου,Οκ ωραιες κ κλασσικες οι ροδελες αλλα το xy καλυτερο!

 

*Το dx7 δεν ειναι καθαρα synthesizer(μονο oscillators)?

 

Η κάρτα DSP-MOSS είναι copyright της Korg (αφού στην ουσία είναι το Z1), το physical modelling όχι έχει βγάλει και η Yamaha modelling στα VLM series και άλλοι πολλοί...

 

Το "πέρα-δώθε" και το "πάνω-κάτω" είναι όπως βολεύει τον καθένα άλλοι μαθημένοι σε Yamaha δυσκολεύονται να παίξουν σε Korg και το αντίστροφο.

 

Το DX7 μπορείς να το ψάξεις στη Wiki να δεις τι ακριβώς ήταν να μη χαλάμε το θέμα του παιδιού και βγαίνουμε εκτός.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ για μεταχειρισμενο....ομως ειναι η πρωτη μου αγορα synthesizer και δεν ξερω δηλαδη και πολλα για αυτα....οποτε μπορει να παρω καποιο μεταχειρισμενο που να εχει καποιο προβλημα το οποιο μπορει να αντιλειφθω μετα απο καιρο

 

Δεν ξερω θελω να παρω μεταχειρισμενο αλλα δισταζω

 

Stavro μηπως ξερεις καποια ιστοσελιδα ή καποιον που να πουλαει σε τετοια τιμη κατι καλο..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα βρε losvic τσ τσ τσ... ::)

Ασε τα μεταχειρισμενα κατα μερος και δωσε ενα χιλιαρικακι και αγορασε το Yamaha MOX6 (που στην ουσια ειναι ενα Motif XS) και εισαι ΟΚ.

Στην τιμη αυτη παιζει μονο του. Εκπληκτικος ηχος και δυνατοτητες σε αστεια τιμη.

 

Παρε και 2 βιντεακια απο τον αγαπημενο μας Katsunori Ujiie

(που ειναι πολυ καλυτερος οταν κανει reviews στα Γιαπωνεζικα... ;D)

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγγελίες noiz.

 

τα περισότερα είναι αθήνα αν μένεις κοντά πας τα βλέπεις και τα δοκιμάζεις.

 

στα μεταχειρισμένα βέβαια υπάρχει η πιθανότητα βγουν ζημιές αλλά συνήθως τα ταλαιπωρημένα όργανα από πίστες, πανηγύρια κτλ φαίνονται με το μάτι.

 

το καλύτερο είναι να πας με ένα φίλο γνώστη μπορείς να πετύχεις διαμάντια, από το να πάρεις ένα καινούργιο με περιορισμένες δυνατότητες... μετά βλέπεις τις δυνατότητες που είχε το τάδε που είχε πχ sampler και λες τι μαλ... έκανα.... χε χε

 

θέλει ψάξιμο και υπομονή όσο να'ναι.

 

ας μη ξεχνάμε άλλωστε ότι τα πρώτα Korg m50/61 που βγήκαν το 2009 παρουσίαζαν πρόβλημα σε κάτι πυκνωτές και ήταν πολύ ασταθή έσβηναν μόνα τους, κολλούσαν... ευτυχώς εγώ πέτυχα την δεύτερη παρτίδα (την καλή :P) του 2010 χοχο. Όσο να'ναι να έχεις live και να σου κολλήσει καινούργιο όργανο είναι χάλι όσο και να καλύπτεται από εγγύηση.

 

φιλική συμβουλή: πάρε κάτι να γράφει "made in Japan" και αν δεν μπορείς να το ακούσεις από κοντά διάβασε reviews και άκου youtube για να ξέρεις τι θα πάρεις.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΧ8.

Που κανει βεβαια 1490 ευρω στο Thomann και 1535 στον Νακα.

Το ΜΟΧ6/ΜΟΧ8 ειναι οπως ειπα ενα Motif XS, με λιγοτερη πολυφωνια και χωρις sampler.

Κατα τα αλλα, εχει την ιδια sound engine με το Motif XS, και αυτο απλα σημαινει οτι το synth ειναι Τερας!

Η τιμη του ειναι αστεια.

Η τεχνολογια καθε μερα γινεται ολο και πιο φτηνη και synths με τετοιες δυνατοτητες και ηχο δεν μπορουσαμε καν να τα φανταστουμε πριν μερικα χρονια σε τετοια γελοια τιμη.

 

Ξαναλεω οτι και τα 3 synths (Μ50/ΜΟ/ΜΟΧ) ειναι φοβερα, το Μ50 το εχω και γω, το ΜΟ6 το ειχα. Οποιο και να παρεις δεν θα το μετανιωσεις, απλα το ΜΟΧ ειναι πολυ καλυτερο απ'τα 3. 8)

 

Τα ΜΟ8/ΜΟΧ8 εχουν 88 βαρια πληκτρα πιανου (αυτη ειναι η μονη διαφορα τους απο τα ΜΟ6/ΜΟΧ6 που εχουν 61 "μαλακα" πληκτρα) οποτε αν δεν παιζεις πιανο θα σου φανουν βαρια, και θα δωσεις και παραπανω λεφτα χωρις λογο.

Στο λεω γιατι ακομα δεν καταλαβα αν μπορεις να παιξεις σε πληκτρα πιανου ή οχι.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω το motif xs εχει ιδιο sound engine με το es,και με την προυποθεση οτι το motif es εχει ιδιο sound engine με το mo,σημαινει πως το mox εχει ιδιο sound engine με το mo. Αυτο απλα να θιξω το ποσο σωστα  ειναι τα motifοηδη ως προς την ποιοτητα,και πως ξεχωρα απο τα χαρακτηριστικα που κουβαλαει το καθενα,δεν θα αναγνωρισεις διαφορα στην ποιοτητα.Ενας πληκτρας φαντασου,με εμπειρια στο motif xs,οταν ψαχουλεβα τις λειτουργιες ενος τετοιου,μου το επαινουσε μεχρι εκει που δεν παει αλλο,και οταν τον ρωτησα ποσο καιρο το εχει,μου απαντησε "δεν εχω το xs,το es εχω,που και παλι δηλαδη...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω το motif xs εχει ιδιο sound engine με το es...

Λαθος νομιζεις.

Οποτε μη βγαζεις συμπερασματα αν δεν εισαι σιγουρος για τα τεχνικα χαρακτηριστικα του καθε Motif.

 

Ενας πληκτρας φαντασου,με εμπειρια στο motif xs,οταν ψαχουλεβα τις λειτουργιες ενος τετοιου,μου το επαινουσε μεχρι εκει που δεν παει αλλο,και οταν τον ρωτησα ποσο καιρο το εχει,μου απαντησε "δεν εχω το xs,το es εχω,που και παλι δηλαδη...."

Οποτε, ΔΕΝ ειχε εμπειρια στο XS. ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος νομιζεις.

Οποτε μη βγαζεις συμπερασματα αν δεν εισαι σιγουρος για τα τεχνικα χαρακτηριστικα του καθε Motif.

 

Μου το ειχε αναφερει ιδιοκτητης μαγαζιου Νακα,κ γι αυτο το θεωρησα οτι στεκει,αλλα και για το λογο οτι δεν εχω δει καποια αναφορα για το αντιθετο στο ιντερνετ,κρατησα μια καβαντζα και ειπα "νομιζω",δεν ειπα οτι ισχυει ντε και καλα

 

 

Οποτε, ΔΕΝ ειχε εμπειρια στο XS. ::)

 

Δεν ειναι αναγκη να ειναι κατοχος ενος μουσικου οργανου για ανα εχει εμπειρια,επαγγελματιας ειναι ο ανθρωπος,οχι ερασιτεχνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου