Προς το περιεχόμενο

Το σετ του Michael Shrieve από το Woodstock, στο eBay


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θυμάστε αυτό:

 

Santana - Soul Sacrifice (Woodstock 1969) *HD* - YouTube

 

Ο Michael Shrieve ήταν ο πιτσιρικάς (τότε) ντράμερ των Santana, που τους είχε αφήσει όλους μ@λ@κες με το παίξιμό του στο Woodstock, και ειδικά στο 'Soul Sacrifice'.

 

Η Ludwig που έπαιξε τότε βγήκε πρόσφατα στο ebay για το ευτελές ποσό των $350.000. Η δημοπρασία έληξε πρόωρα, και δεν ξέρω αν κάποιος αγόρασε το σετ σε αυτή την τιμή ή αν έγινε κάποιος άλλος διακανονισμός. Παρεμπιπτόντως θεωρώ ότι το ποσό αυτό δεν είναι ρεαλιστικό. Εντάξει, είναι ένα σετ που κουβαλάει τόνους μότζο, αλλά αν πουλιόταν π.χ. η κιθάρα του Hendrix ή κάποιο σετ του Buddy Rich, πόσο θα έφτανε; (ναι το ξέρω ότι ο Buddy δεν είχε παίξει στο Woodstock...;))

 

Το λινκ της δημοπρασίας:

 

http://www.ebay.com/itm/Michael-Shrieves-Legendary-Ludwig-Woodstock-Drumset-Guaranteed-Authentic-/270826634336?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0e867c60

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θυμάστε αυτό:

 

Santana - Soul Sacrifice (Woodstock 1969) *HD* - YouTube

 

Ο Michael Shrieve ήταν ο πιτσιρικάς (τότε) ντράμερ των Santana, που τους είχε αφήσει όλους μ@λ@κες με το παίξιμό του στο Woodstock, και ειδικά στο 'Soul Sacrifice'.

 

Η Ludwig που έπαιξε τότε βγήκε πρόσφατα στο ebay για το ευτελές ποσό των $350.000. Η δημοπρασία έληξε πρόωρα, και δεν ξέρω αν κάποιος αγόρασε το σετ σε αυτή την τιμή ή αν έγινε κάποιος άλλος διακανονισμός. Παρεμπιπτόντως θεωρώ ότι το ποσό αυτό δεν είναι ρεαλιστικό. Εντάξει, είναι ένα σετ που κουβαλάει τόνους μότζο, αλλά αν πουλιόταν π.χ. η κιθάρα του Hendrix ή κάποιο σετ του Buddy Rich, πόσο θα έφτανε; (ναι το ξέρω ότι ο Buddy δεν είχε παίξει στο Woodstock...;))

 

Το λινκ της δημοπρασίας:

 

http://www.ebay.com/itm/Michael-Shrieves-Legendary-Ludwig-Woodstock-Drumset-Guaranteed-Authentic-/270826634336?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0e867c60

 

 

 

Ωραία φάση,αλλά τα 350.000 είναι υπερβολικά πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ludwig που έπαιξε τότε βγήκε πρόσφατα στο ebay για το ευτελές ποσό των $350.000. Η δημοπρασία έληξε πρόωρα...

Ελα ρε Haris, δεν μιλαγες νωριτερα? Το χασαμε... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν πουλιόταν π.χ. η κιθάρα του Hendrix ή κάποιο σετ του Buddy Rich, πόσο θα έφτανε;

 

Σύμφωνα με το παρακάτω δημοσίευμα πουλήθηκε σε δημοπορασία περίπου 1.3 εκατομμύρια $ :o

 

...Jimi’s Woodstock Strat was auctioned again in 1993 for around $1.3 million. Through a subsequent private auction, it finally came into the possession of Paul Allen, co-founder of Microsoft. Thanks to Mr. Allen, today this guitar is on display at the Experience Music Project Museum in Seattle, Washington...

 

Πηγή:

Jas Obrecht Music Archive

http://jasobrecht.com/jimi%E2%80%99s-woodstock-setup/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια ποια ηταν η πορεια του μετα το Woodstock που οντωε μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση κ μενα...!

http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Shrieve#History

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο που έπαιξε στα καλύτερα Santana άλμπουμς φτάνει.

Αν και τα 2 Automatic Man είναι τουλάχιστον συμπαθή. Στους Go είδες ποιοί άλλοι παίζουν? ;)

 

Υ.Γ. Σόρρυ για την αναλήθεια, στο 2ο Automatic Man δεν παίζει αυτός τύμπανα. :-X

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε Haris, δεν μιλαγες νωριτερα? Το χασαμε... :P

Το κρατούσα κρυφό γιατί ήθελα να το χτυπήσω εγώ, αλλά δυστυχώς έληξε η δημοπρασία και δεν πρόλαβα! ;D

 

Σύμφωνα με το παρακάτω δημοσίευμα πουλήθηκε σε δημοπορασία περίπου 1.3 εκατομμύρια $ :o

Εεε, ΟΚ... τότε ίσως τα 350 χιλιάρικα για το σετ του Shrieve να μην είναι και τόσο πολλά τελικά...

 

Μόνο και μόνο που έπαιξε στα καλύτερα Santana άλμπουμς φτάνει.

+1

Αν και τα 2 Automatic Man είναι τουλάχιστον συμπαθή.

Αυτούς ούτε που τους είχα ακουστά. Νέστορα, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανένας δίσκος που να μην έχεις ακούσει... ;D

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1Αυτούς ούτε που τους είχα ακουστά. Νέστορα, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανένας δίσκος που να μην έχεις ακούσει... ;D

Φυσικά και υπάρχουν, απλά μου αρέσει ν' ακούω 1 αλμπουμάκι την ημέρα για να πηγαίνουν κάτω τα φαρμάκια. ;)

 

Οι GO είχαν πιο πολύ ενδιαφέρον όμως και όχι μόνο λόγω βαριών ονομάτων.

 

Stomu Yamashta - - *Go* - - Live From Paris (2)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου