Προς το περιεχόμενο

Ακύρωση συναυλίας "50+1 χρόνια Νότης Μαυρουδής"


tragikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιγραφω απο τον λογαριασμο στο facebook της Αναστασιας Μουτσατσου:

 

Θέλω να ενημερώσω τους φίλους που σκόπευαν να μας συναντήσουν στις 14 του Σεπτέμβρη στο θέατρο Πέτρας στην Πετρούπολη' date=' "50+1 χρόνια Νότης Μαυρουδής" μαζί με την Νένα Βενετσανου και τον Γιώργο Τοσικιάν, ότι η συναυλία ακυρώνεται λόγω αδυναμίας πληρωμής του ποσού των 2000 ευρώ περίπου ,με τον ΦΠΑ,που απαίτησε προκαταβολικά (!!!) η ΑΕΠΙ για να επιτρέψει την πραγματοποίηση της συναυλίας. Να σημειώσω εδώ ότι και οι τρεις (Μαυρουδής- Βενετσανου-Μουτσάτσου) είμαστε μελη της. Για εκεινους που δεν γνωρίζουν, η ΑΕΠΙ στο παρελθόν,έπαιρνε ποσοστο επι του εισιτηρίου -και σωστά -μετά την πραγματοποιηση της συναυλίας. Με αυτήν της την αποφαση η ΑΕΠΙ προκειμένου να προστατέψει το πνευματικό δικαίωμα ως οφείλει, δημιουργεί ακόμα ένα εμπόδιο, μετά την υπερφορολόγηση και την κρίση, στην πιθανότητα να επιβιώσει ένας καλλιτέχνης από το έργο του.[/quote']

 

Ισως αφορμη για χιλιοειπωμενη συζητηση (;)  ;D Οπως και να χει ειπα να το ποσταρω εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λόγω αδυναμίας πληρωμής του ποσού των 2000 ευρώ

 

Να σημειώσω εδώ ότι και οι τρεις (Μαυρουδής- Βενετσανου-Μουτσάτσου) είμαστε μελη της.

 

Εισαι σιγουρος για το ΠΟΣΟ?

 

Γιατι νομιζω οτι ειναι λιγο περιεργο να υπαρχει αδυναμια καταβολής 2000/3=666,666  ;D ευρω ανα ατομο για καλλιτεχνες τετοιου επιπεδου (αναγνωρισμενης εμπορικης αξιας δηλ.)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος για το ΠΟΣΟ?

 

Γιατι νομιζω οτι ειναι λιγο περιεργο να υπαρχει αδυναμια καταβολής 2000/3=666,666  ;D ευρω ανα ατομο για καλλιτεχνες τετοιου επιπεδου (αναγνωρισμενης εμπορικης αξιας δηλ.)

αυτα εγραψε η καλλιτεχνης στον λογαριασμο της, το αντεγραψα ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η εμπειρία μου με την ΑΕΠΙ το 2014 (ή 13) που έκανα την συναυλία στην αίθουσα Παρνασσός) είναι η εξής:

 

Γνώριζα ότι η ΑΕΠΙ παίρνει ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ 2000 ευρώ για τη συναυλία, ώστε να δώσει γραπτή άδεια. Ήρθα λοιπόν σε επικοινωνία και τους λέω: "ρε παιδιά. σύγχρονη κλασσική μουσιή κάνω... Είμαι ο εκδότης, ο συνθέτης και ο εκτελεστής. Δε μπορούμε να τα βρούμε στα 100-200 ευρώ, που περίπου εκεί θα έρθουν τα δικαιώματα αντί να σας δώσω τόσο μεγάλη προκαταβολή που δε μπορώ να σας δώσω;"

 

Φυσικά η απάντηση ήταν σαφέστατα θετική, και ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα. Μου εξήγησαν ότι ούτως ή αλλιώς παίρνουν 8% (αν δε κάνω λάθος) από τα εισιτήρια κι εκεί τελειώνει το θέμα, αλλά επειδή πολλές συναυλίες έγιναν απλήρωτες μετά, αποφάσισαν να τα παίρνουν από πριν, και μετά να τα επιστρέφουν. Έστι δε μου ζήτησαν προκαταβολή.

 

Μεγάλη καφρίλα, βεβαίως αυτό, γιατί κρατάνε τα χρήματα μέχρι την τρίμηνη, ή εξάμηνη εκαθάριση του καλλιτέχνη. Δηλαδή κάνουν ότι γουστάρουν με τα δικά σου χρήματα.

 

___________________________

 

Το αστείο είναι ότι έκανα τη συναυλία, μάζεψα τα στοιχεία και περιμένα για το πως θα πληρώσω. Κάποια στιγμή, μετά από μήνες, έσκασε ένα αγενέστατο γράμμα από κάποιον τύπο στην ΑΕΠΙ που πρακτικά με έβριζε που δε στηρίζω τους μουσικούς (!!!!). Έτσι τους πήρα τηλέφωνο και αποδείχτηκε ότι η κυρία με την οποία είχα κάνει την συννενόηση στο τηλέφωνο (για την προκαταβολή, κλπ) είχε πάρει άδεια εγκυμοσύνης κι έτσι το θέμα μου έμεινε στον  αέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας βιασμός της κοινής λογικής στη σύγχρονη Ελλάδα.

Την ώρα που άλλες χώρες "έχουν τελειώσει το Λύκειο",  εμείς κλαίμε που μας αφήνει η μαμά στον παιδικό σταθμό  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω προσωπική άποψη για το θέμα της ΑΕΠΙ - αλλά διακρίνω μια συστηματική δημιουργία κλίματος απαξίωσης τον τελευταίο καιρό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου