Προς το περιεχόμενο

Fender Hot Rod Dlx vs. Fender Vintage Modified


istab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρά

ψάχνω αυτές τις μέρες για ενισχυτή και κόλλησε το μάτι μου σε δύο Fender, τον hot rod deluxe και τον DELUXE VINTAGE MODIFIED. θα με βοηθούσε μια γνώμη απο κάποιον που να έχει παίξει με αυτούς τους ενισχυτές ή καλύτερα αν είναι δικός του ένας απο τους δύο. κυρίως με απασχολεί αν είναι ωραίος ο ήχος (καθαρό αλλά και βρώμικο κανάλι) και αν η ένταση που βγάζουν είναι ικανοποιητική για ηχογραφήσεις αλλά και live (με μικρόφωνο φυσικά). επίσεις είναι ευπρόσδεκτες και άλλες προτάσεις για ενισχυτές.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και κάπως μπερδεμένο αυτό που λες. . .

 

έχω παίξει πολύ με τον hot rod deluxe

έχει πολύ ωραίο (για τα αυτιά μου) καθαρό και ζεστό ήχο

και η ένταση φτάνει και περισσεύει, βέβαια δύσκολα παίζεις χαμηλά

ΤΑ ΒΡΩΜΙΚΑ παραείναι χάλια δεν θα μπορούσα ποτέ να βάλω κάτι

παραπάνω από ελάχιστο drive όσο drive του έδινα τόσο πιο χάλια

γινότανε

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον Hot Rod deville 2Χ12 ο οποίος έχει μεγάλη συγγένεια με τον deluxe και είμαι πολύ ικανοποιημένος απο τον ήχο...

Τα καθαρά του είναι φανταστικά,ενώ για τα βρώμικα αν και δε λέγονται τα καλύτερα,εμένα με καλύπτουν..

Μη φανταστείς βέβαια κανα τρελό distortion..Ο ήχος που βγάζει με full gain είναι ήχος ροκ 60's..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι κάτοχος του deluxe ένε μόνο θα σου πω

 

ΔΕΝ έχει master volume!!! Θα βρείς και σχετικό θέμα!!!

 

Απο ήχο πάντως είναι οτι πρέπει για blues καταστάσεις και όχι μόνο

 

Το drive το φτιάχνεις ΠΑΡΑ πολυ εύκολα με πέταλο (ts8, boss overdrive κοκ)

Ανταποκρίνεται τέλεια!!!

 

Αν τον αγοράσεις δεν θα σε απογοητεύσει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε istab καλωσήρθες.  :)

 

Καταρχάς ο VM είναι πολύ νέο μοντέλο και αμφιβάλλω αν τον έχει κανείς στην Ελλάδα ακόμα.

 

Για τον HRD θα βρεις δεκάδες θέματα με μια απλή αναζήτηση στο φόρουμ. Είναι εξαιρετικά δημοφιλής εδώ όπως και παντού (πιθανώς ο πιο μοσχοπουλημένος σύγχρονος ενισχυτής!).

 

Τώρα για τις εντάσεις που ρωτάς και την προοπτική για live (και μάλιστα με μικρόφωνο!!), μάλλον σου διαφεύγει η λεπτομέρεια ότι οι ενισχυτές είναι 40 βατ... και με αρκετά αποδοτικά μεγάφωνα. Πιο συγκεκριμένα το πρόβλημα σου θα είναι ότι, πουθενά δεν θα μπορείς να τους ανοίξεις πέρα από το "4".  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο HRD ειναι ο πιο πετυχημενος εμπορικα ενισχυτης στον πλανητη.Για να ειναι παει να πει οτι ...κατι κανει καλα.. :)

 

Αν δεν μπορεις να βγαλεις εξαιρετικο ηχο με τον HRD σιγουρα ΔΕΝ φταιει ο ενισχυτης.Για βρωμικο ηχο υπαρχουν και τα πεταλακια αλλωστε δεν ειναι αναγκη και υποχρεωση να χρησιμοποιεις τα βρωμικα "καναλια" των ενισχυτων αν δεν σου αρεσουν (προσωπικα ποτε μου δεν τα χρησιμοποιω σε οτιδηποτε ενισχυτη και να παιζω) ,Fender ειναι το...μηχανησμα απο τη στιγμη που βγαζει εξαιρετικο καθαρο ηχο τη δουλεια του την εχει κανει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι κάτοχος του deluxe ένε μόνο θα σου πω

 

ΔΕΝ έχει master volume!!! Θα βρείς και σχετικό θέμα!!!

 

Επειδή έχω δει αυτό το σχόλιο να αναφέρεται συχνά, πρέπει να γίνει η απαραίτητη διευκρίνηση ότι εννοείται πως δεν έχει master volume στο... καθαρό του κανάλι, όπως και εκατοντάδες άλλοι ενισχυτές. Αν κάποιος θέλει συνδυασμό master volume και pre-volume, απλούστατα χρησιμοποιεί το δεύτερο κανάλι.

 

Ο Vintage Modern σηματοδοτεί για μένα μια δυσάρεστη εμμονή και επιμονή της Fender να τοποθετεί ψηφιακά "καλούδια" σε αρκετούς νέους της ενισχυτές. Περίμενε κάποιος ότι το πάθημά τους θα είχε γίνει μάθημα με την εμπορική αποτυχία του Cyber Twin μερικά χρόνια πριν... Αντιλαμβάνομαι ότι ψάχνουν συνεχώς να βρουν νέα πεδία διείσδυσης στην αγορά, και ότι επιδιώκουν συνεχώς να έχουν καινούργια προϊόντα που απαντούν στις ανάγκες του κοινού, αλλά δυστυχώς πιστεύω ότι κάνουν μεγάλο λάθος.

 

Διευκρινίζω βέβαια ότι πολλά ψηφιακά εφφέ για μένα είναι αναντικατάστατα, και ότι δεν υφίστανται χαζοί σνομπισμοί και διακρίσεις μεταξύ "αναλογικίλας" και κακών ψηφίων του Οξαποδώ κλπ κλπ. Απλά θα ήθελα να έχω όλα μου τα ψηφιακά εφφέ εκτός ενισχυτή. Σημειωτέον ότι η υλοποίηση/ενσωμάτωσή τους ανεβάζει και το συνολικό κόστος του...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις μάγκες. βοηθήσατε πολύ παρόλο που δεν ήμουν και πολύ σαφής στην ερώτηση. επόμενη κίνηση είναι να ακούσω τον hot rod απο κοντά για να αποκτήσω καλύτερη εικόνα.

τα λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Ο Vintage Modern σηματοδοτεί για μένα μια δυσάρεστη εμμονή και επιμονή της Fender να τοποθετεί ψηφιακά "καλούδια" σε αρκετούς νέους της ενισχυτές. Περίμενε κάποιος ότι το πάθημά τους θα είχε γίνει μάθημα με την εμπορική αποτυχία του Cyber Twin μερικά χρόνια πριν... Αντιλαμβάνομαι ότι ψάχνουν συνεχώς να βρουν νέα πεδία διείσδυσης στην αγορά, και ότι επιδιώκουν συνεχώς να έχουν καινούργια προϊόντα που απαντούν στις ανάγκες του κοινού, αλλά δυστυχώς πιστεύω ότι κάνουν μεγάλο λάθος.

 

για να καταλαβω καλυτερα επειδη ενα φιλαρακι ενδιαφερετε για αυτον το ενισχυτη.

ειναι ενας κανονικος λαμπατος που συνδιαζει ψηφιακα εφε? εαν δεν τα χρησιμοποιησει ποτε αυτα δεν θα επιρεασουν καθολου τον ηχο?

 

τον βολευει αυτος ο ενισχυτης γιατι ειναι τα watt που θελει σε καλη τιμη κ πολυ ελαφρης γιατι εχει να φαει κουβαλιμα!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεν τα χρησιμοποιησει ποτε αυτα δεν θα επιρεασουν καθολου τον ηχο?

 

οχι βεβαια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου