Προς το περιεχόμενο

Road to hell - Chris Rea


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεχρι τελευταια οταν ακουγα τον Chris Rea ελεγα : "ειναι γλυκαναλατος ρε παιδι μου....υποτονικος κλπ κλπ"

Και ξαφνικα σε μια συλλογη μου εμφανιζεται το συγκεκριμενο κομματι το οποιο ανεκαθεν μου αρεσε πολυ και ψαχνοντας το ΟΥΤΟΥΜΠ πεφτω σε αυτη την εκτελεση.

Πολυ γκρουβαρισμα ρε σεις

 

 

ετσι ο κυριος Κρις μπηκε στη λιστα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμενο ειναι το μοναδικο που μου αρεσει απο τον Chris Rea, αν και δεν εχω παρακολουθησει την καριερα του.

 

Η μακρια εισαγωγη ομως δεν μου αρεσε. Τη βρηκα λιγο "γιαλαντζί".

 

Το υπολοιπο πολυ καλο, αν και κατα το 6:00 - 7:00+ που ακουγεται το μακρυ solo με το slide, δειχνει τα χερια του Rea αλλα αυτος παιζει ακορντα. Αν δηλαδη το video δειχνει "live", o Rea δεν σολαρει.

 

ετσι ειναι? (δεν γνωριζω και πολλα πραματα γι' αυτον)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Το υπολοιπο πολυ καλο, αν και κατα το 6:00 - 7:00+ που ακουγεται το μακρυ solo με το slide, δειχνει τα χερια του Rea αλλα αυτος παιζει ακορντα. Αν δηλαδη το video δειχνει "live", o Rea δεν σολαρει.

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι μπλέκει το ζήτημα, άλλα ακούγονται και άλλα φαίνονται  ;D

 

Πάντως προσωπικά ο Rea ανέκαθεν μου άρεσε και θεωρώ ότι είναι και λιγάκι υποτιμημένος.

 

ΥΓ: Πάντως το... καραμπογιά μαλλί ψιλό χάλια  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχω αντιθετη αποψη  , η εκτελεση μου φανηκε  υποτονικη και ανευρη , αντιθετα

απο την πρωτοτυπη  που εχει  πολυ μεγαλη υποβοσκουσα δυναμικη , ειναι υποβλητικη και

φυσικα εχει  απιστευτη ηχογραφηση  (οπως ολοι οι δισκοι του C.R)

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Chris Rea ειναι μορφη. 8)

 

Εχει συνθεσει απιστευτες πατατες και απιστευτες κομματαρες.

(το "Road To Hell" ανηκει στη δευτερη κατηγορια)

Πολυ καλος κιθαριστας επισης με αναγνωρισιμο προσωπικο ηχο και παιξιμο.

 

Μετα απο ενα πολυ σοβαρο προβλημα υγειας που παραλιγο να του στοιχισει τη ζωη, την "ειδε" αλλιως και αποφασισε να το γυρισει στα blues, ενα ειδος που πραγματικα αγαπουσε.

 

Το αποτελεσμα ηταν μερικα πολυ καλα blues αλμπουμς, με αποκορυφωμα το Blue Guitars το 2005.

 

Τι ειναι το Blue Guitars?

Ειναι ενα blues αλμπουμ με....138 νεα blues τραγουδια σε 11 CDs (συν 1 DVD)!!!

Τα 138 αυτα τραγουδια γραφτηκαν ολα απο τον Rea μεσα σε 6 μηνες, και κυκλοφορησαν σε ενα 12-disc book σε πολυ χαμηλη τιμη μετα απο απαιτηση του ιδιου.

Τα τραγουδια ειναι χωρισμενα σε 11 CDs/ενοτητες, οπως Country Blues, Electric Memphis Blues, Texas Blues, Chicago Blues κλπ.

 

Η ποιοτητα και η ποσοτητα των συνθεσεων ειναι απιστευτη.

Αrt cover και paintings απο τον ιδιο, ενω παιζει: electric guitar, piano, harmonica, dobro, mandolin, banjo, slide guitar, bass, calimba, balafon, vibraphone, hammond organ, percussion και drums :P

 

Και μονο με την κυκλοφορια αυτη ο Rea εγραψε (blues) ιστορια.

 

Δεν ξερω αν μπορει καποιος ακομα να βρει και να αγορασει αυτο το απιστευτο αλμπουμ, εγω το ειχα αγορασει το 2009 στην αστεια τιμη των 38 ευρω απο Amazon UK.

 

Οσοι blues (και μη) φιλοι, οπου το δειτε απλα αγοραστε το!

Ειναι κορυφαια δουλεια.

 

blue_guitars_mockup.jpg

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος φιλε Waterfall! Δεν τα γνωριζα ολα αυτα.

Η πρωτη μου εμπειρια απο τον Rea ηταν φυσικα το road to hell ενα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια ανεξαρτητως ειδους. Οταν το πρωτοακουσα νομιζα πως ηταν ο Johnny Cash...  ::)

 

Αποφασισα να τον ψαξω λιγο παραπανω (τον Rea) αλλα δεν εντυπωσιαστηκα το ιδιο... Βεβαια πιστευω πως αξιζει να ψαχτω με αυτη του τη συλλογη (138 τραγουδια σε 6 μηνες..????)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλαμε για συλλογη, αλλα για...αλμπουμ! ;D ;D

Χωρις πλακα ψαξτο το θεμα, μιλαμε για φανταστικη blues δουλεια.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic: τον Chris Rea τον έχω συνδέσει με ένα λογοπαίγνιο που άκουσα (ή μάλλον διάβασα εδώ στο noiz  :P ) και πάει ως εξής:

από τη συνεργασία των dire straights με τον chris rea, προέκυψε το συγκρότημα Dire Rea... :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδες παντα την εβρισκα με τον chris....ειδικα με τα ''the blue cafe'', ''looking for the summer'', ''road to hell'' και αλλα παρομοια....δεν ξερω...με ταξιδευει ο τυπος....κατι εχει η φωνη του ρε παιδι μου...περα απο το κιθαριστικο της υποθεσης...να'ναι καλα να τον ακουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου