Προς το περιεχόμενο

Αταστη wenge ταστιερα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη θα προβω συντομα στην αγορα νεου μπασου το παλιο corvette παει για αταστο...η ταστιερα ειναι η κλασικη wenge...το wenge ειναι ενα αρκετα σκληρο ξυλο σχεδον οπως και ο εβενος..με το που βγαζω τα ταστα και τα γεμιζω με ξυλοκολλα(οχι εγω ο μαστορας) θα χρειαστει να περαστει και με βερνικι η ειναι ok ως εχει για να παιχτει με round χορδες?ευχαριστω...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι σοφοί... γκουρού του talk bass  :) λένε ότι παρότι σκληρό ξύλο θέλει coating με round χορδές και κάνουν λόγο για Cyanoacrylate glue, δηλαδή την γνωστή μας... Super Glue  :o

 

αν θες ρίξε μια ματιά σε αυτό http://www.talkbass.com/forum/f57/wenge-fretboard-fretless-bass-381916/ μπορεί να το βρεις κατατοπιστικό. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σοφοί... γκουρού του talk bass  :) λένε ότι παρότι σκληρό ξύλο θέλει coating με round χορδές και κάνουν λόγο για Cyanoacrylate glue, δηλαδή την γνωστή μας... Super Glue  :o

 

αν θες ρίξε μια ματιά σε αυτό http://www.talkbass.com/forum/f57/wenge-fretboard-fretless-bass-381916/ μπορεί να το βρεις κατατοπιστικό. 

Το ειχα διαβασει απλα ειπα να ρωτησω και εδω μπας και εχει καποιος εμπειρια απο το συγκεκριμενο μπασο...παντως μου φαινεται ιδανικο για αταστο(παντα με αλλαγη του just a nut σε κοκκαλινο)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το ειχα διαβασει απλα ειπα να ρωτησω και εδω μπας και εχει καποιος εμπειρια απο το συγκεκριμενο μπασο...παντως μου φαινεται ιδανικο για αταστο(παντα με αλλαγη του just a nut σε κοκκαλινο)

 

Κάνε υπομονή μέχρι αύριο, ένας κολλητός έχει ένα άταστο Dingwall που 99,9% η ταστιέρα είναι wenge. Θα του μιλήσω. Όλο και κάτι θα ξέρει.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε υπομονή μέχρι αύριο, ένας κολλητός έχει ένα άταστο Dingwall που 99,9% η ταστιέρα είναι wenge. Θα του μιλήσω. Όλο και κάτι θα ξέρει.

Ευχαριστω πολυ!!!

Παντως οταν γινει το μπασο αταστο,μελλοντικα θα ψαξω και για καποιο βερνικι...απλα εχω την εντυπωση οτι τα καλα βερνικια στη ταστιερα κοστιζουν αρκετα για αυτο και δεν το ψαχνω απο τωρα!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστω πολυ!!!

Παντως οταν γινει το μπασο αταστο,μελλοντικα θα ψαξω και για καποιο βερνικι...απλα εχω την εντυπωση οτι τα καλα βερνικια στη ταστιερα κοστιζουν αρκετα για αυτο και δεν το ψαχνω απο τωρα!!!

 

Κοιτά, μπορεί να το έχεις διαβάσει γιατί το έγραφα και πρόσφατα. Στο Squier το άταστο που έχω, έσκαψα την ταστιέρα (rosewood) με τις round, οπότε της έριξα ένα Bonda Seal και ήρθε στα ίσια της  ;D Αλλά, 50 ευρώ το λίτρο...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά, μπορεί να το έχεις διαβάσει γιατί το έγραφα και πρόσφατα. Στο Squier το άταστο που έχω, έσκαψα την ταστιέρα (rosewood) με τις round, οπότε της έριξα ένα Bonda Seal και ήρθε στα ίσια της  ;D Αλλά, 50 ευρώ το λίτρο...

Το ειχα διαβασει...το bonda seal ειναι αυτο που γινεται σαν γυαλι?οπως και να χει εγω δεν βαζω χερι πανω του ο μαστορας θα βαλει...οποτε η τιμη ανεβαινει κ αλλο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν πριν κάνεις το οτιδήποτε άσε να τον ρωτήσω και αύριο θα έχεις νέα. Άσε δηλαδή που δεν είναι εποχή για έξοδα  :)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν update...

 

Ναι, η ταστίερα του φίλου μου είναι wenge. Όμως έχει ένα ειδικό coating πολυουρεθάνης νίτρου. Όμως ήταν κατηγορηματικός ότι και χωρίς coating- σε γενικές γραμμές- το wenge αντέχει τις round χορδές, καθώς είναι σκληρό ξύλο.

 

Βέβαια υπάρχει ένας τύπος στις ΗΠΑ, που χρησιμοποιεί μια δική του μέθοδο, όπου σε κενό αέρος εφαρμόζει ένα βερνίκι ( να το πω;) και κάνει την ταστιέρα «μπετόν». Τιμή; 200 δολάρια... Λίστα αναμονής; Έξι μήνες  :P Συν βέβαια τα έξοδα αποστολής...

 

Αν σε ενδιαφέρει let me know για directions.

 

Πάντως απ' ότι μου λέει - και έχει πολλά όργανα με wenge- αντέχει... Οπότε η πρόταση μου είναι άσε το ως έχει και αν σου κάνει... νερά ας το δούμε τότε.

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου