Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καρτας ηχου για κιθαρα.


bios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην κοινοτητα.Εχω φαει το κεφαλι μου τοσες μερες για να βρω μια καλη καρτα ηχου κυριως για ηχογραφιση κιθαρας και τελικα δεν εχω καταληξει καπου.Τα χρηματα που διαθετω ειναι απο 150-180 ευρω.Θα ηθελα καποιες προτασεις ετσι ωστε να ξερω που περιπου να κινηθω.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου η TC desktop konnect 6 θα σου κάνει πολύ καλά τη δουλειά που θέλεις, και οχι μόνον! Έχει και DSP και decent προενισχύσεις και output για ξεχωριστή μίξη ακουστικών, που βοηθάει πολύ στην ηχογράφηση.

Κατ' εμέ. best value for money!

 

Πολύ καλη λύση είναι και η UX 2 της LINE6 γιατί έχει και το Pod Farm το οποίο τα σπάει.

και τις 2 κάρτες τις έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Have a look!!

http://www.pcmajor.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=273&category_id=41&option=com_virtuemart&Itemid=90

 

 

http://www.pcmajor.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=163&category_id=42&option=com_virtuemart&Itemid=91

 

Φιλικά

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το τελευταιο χρονο για τετοια χρήση χρησιμοποιώ το stealth pedal  της ik multimedia

http://www.ikmultimedia.com/stealthpedal/features/

 

Ετσι μπορω να χειρίζομαι κ με το πόδι καποια βασικά fx (wah,whammy κτλ κτλ) και με ενα εξωτερικο διπλο footswitch να πηγαινω απο preset σε preset ή οπως αλλιως το προγραμματισω ;)

 

Γενικα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και στο προτίνω ανεπιφύλακτα  ;)

http://www.dv247.com/computer-hardware/ik-multimedia-stealthpedal-audio-interface-wah-style-pedal--61540

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!Κατι σε m-audio θα προτεινατε?εχω ακουσει οτι ειναι καλες καρτες.

 

Παλιότερα, και για καμμιά διετία, χρησιμοποιούσα μια M-Audio Delta 1010 (PCI) μαζί με ένα Presonus Tubepre (και VST φυσικά). Σήμερα, ακούω κάποιες ηχογραφήσεις και καταλήγω ότι το αποτέλεσμα είναι παραπάνω από έντιμο. Αν βρεις έναν παρόμοιο συνδιασμό μτχ θα έχεις ένα πολύ καλό rig για ηχογραφήσεις κιθάρας (και όχι μόνο, καθώς από τον προενισχυτή θα μπορείς να περάσεις και μικρόφωνο.

 

Πέρα απ'αυτά που σου προτάθηκαν, δες μήπως η λύση στην ανάγκη σου είναι η αγορά ενός digital modeling εργαλείου. Αν υπάρχει και μια παράλληλη ανάγκη, π.χ. για εφφέ όταν παίζεις, ένα τέτοιο μηχανάκι είναι ό,τι πρέπει, καθώς πάρα πολλά πλέον λειτουργούν και ως κάρτες ήχου, μέσω USB.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκεψη μου ειναι να συνδεσω την καρτα με τον Boogie και για τον ηχο (εφε κλπ) να χρησιμοποιησω το rig που εχω με τα πεταλια.Απ'οτι διαβασα και σε παρομοιες σηζητησεις στο site το βασικο στην καρτα ηχου ειναι να εχει καλη προενισχυση ,χαμηλο latency και καλους drivers.Ειμαι σωστα μεχρι εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκεψη μου ειναι να συνδεσω την καρτα με τον Boogie και για τον ηχο (εφε κλπ) να χρησιμοποιησω το rig που εχω με τα πεταλια.Απ'οτι διαβασα και σε παρομοιες σηζητησεις στο site το βασικο στην καρτα ηχου ειναι να εχει καλη προενισχυση ,χαμηλο latency και καλους drivers.Ειμαι σωστα μεχρι εδω?

 

Σωστός είσαι αλλά πως ακριβώς θα συνδέσεις τον Boogie με την κάρτα (ουσιαστικά με την προενίσχυσή της); Εννοείς από το line out του;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ετσι λεω αρχικα.Εχεις να μου προτεινεις κατι καλυτερο σε αυτο? γιατι μη νομιζεις δεν εχω ασχολειθει καθολου με το θεμα των συνδεσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ετσι λεω αρχικα.Εχεις να μου προτεινεις κατι καλυτερο σε αυτο? γιατι μη νομιζεις δεν εχω ασχολειθει καθολου με το θεμα των συνδεσεων.

 

Δεν ξέρω την ποιότητα του line out, εννοώ ως προς τον ήχο, στον Boogie. Στο PC θα χρειαστείς κάποιο VST IR loader μέσα στο DAW σου, υπάρχουν αρκετά δωρεάν (π.χ. KeFIR). Και υπάρχουν και άπειρα δωρεάν IRs πολύ καλής ποιότητας, αν ψάξεις. Αυτό για να μπορείς να έχεις τον ήχο καμπίνας στην ηχογράφησή σου.

 

Από κει και πέρα, για να πάρεις καλό ήχο από τον ενισχυτή σου, ίσως χρειαστεί να τον πουσάρεις αρκετά, και δεν ξέρω αν αυτό βολεύει σε συνθήκες διαμερίσματος. Αν θέλεις να ηχογραφείς "αθόρυβα", θα πρέπει να παρεμβάλεις ένα dummy load μεταξύ ενισχυτή και καμπίνας, ώστε να δουλεύει μόνο το line out (χωρίς να πηγαινει σήμα στην καμπίνα).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου